Kovászos uborka

Kovászos uborka
Kovászos uborka

A kovászos uborka a nyár nagy kedvence, nálunk például folyamatosan készül az újabb adag.

Készítése során hasonló biológiai folyamatok zajlanak le, mint a savanyú káposzta készítésénél, így ez is nagyon egészséges savanyúság. Jó hatással van az emésztésre, ezért valóban célszerű minél többet fogyasztani belőle a nyár folyamán.

A tetejére kerülő kenyér akár egy-kétnapos is lehet, sőt ez még jobb is, mint a friss. Ha éppen friss kenyerünk sincs otthon, akár néhány evőkanál liszttel is elkészíthetjük. Nagymamám annak idején mindig „öreg sercli”-vel készítette, vagyis a pár napos kenyér végével.

Kovászos uborka hozzávalói

2 kg kovászolni való uborka (kb. 10-12 centiméteres)
1-2 csokor kapor (ízlés szerint)
1 gerezd fokhagyma, esetleg ízlés szerint ujjnyi torma
jódozatlan kősó (literenként 1 evőkanálnyi)
kb. 1 szeletnyi kenyér vagy 2 ek. liszt

Kovászos uborka elkészítése

1. Felteszünk forrni 2 liter vizet.

2. Míg a víz felforr, az uborkákat egy vízzel teli edénybe tesszük, majd alaposan megmossuk, akár egy erre a célra rendszeresített körömkefével is megsikálhatjuk. Még egyszer átöblítjük az uborkákat, majd hosszában három-négy helyen bevágjuk, hogy jobban átjárja a lé.

3. A kb. 4 literes befőttesüveg aljára tesszük a kaprot és a fokhagymát, majd hosszában egymás mellé sorakoztatjuk az uborkákat. Ha az első sor megtelt, jöhet a következő, míg megtelik az üveg. Alulra tegyük a nagyobb uborkákat, felülre a kisebbeket, így könnyebb lesz megtölteni az üveget.

4. Ha felforrt a víz, adjunk hozzá literenként egy evőkanálnyi sót. Újraforrás után óvatosan öntsük az üvegbe tett uborkákra.

5. Ha langyosra hűlt a lé, rátehetjük a kenyeret vagy a lisztet. Állítsuk egy mélyebb tálba az üveget, hogy az esetlegesen kibuggyanó levet felfogja, majd állítsuk meleg helyre. Nem feltétlenül szükséges, hogy napos helyre kerüljön, bár a napon gyorsabban elkészül. A kenyeret vagy az esetlegesen az üvegből kikandikáló uborkákat falapocokkal vagy egy vízzel telt kisebb befőttesüveggel hatékonyan tudjuk a lében tartani.

6. A kenyeret kb. 3 nap múlva levesszük, kidobjuk, majd az üvegre lazán rátesszük a tetejét vagy lefedjük egy szalvétával.

7. Amikor teljesen megérett az uborka, vagyis eltűntek belőle a fehér részek és egységesen kellemes íze van, kivesszük az uborkákat, áttesszük egy másik edénybe, rászűrjük a levet, majd hűtőszekrényben tároljuk.

Jó étvágyat!

 

[mpprecipe-recipe:42]

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .