Sokan kedveljük a tartalmas leveseket, amilyen ez a tárkonyos raguleves is. Télen nemcsak a főételekből, de a levesekből is laktatóbbakra vágyunk, a nagy nyári melegekben pedig akár ebédre vagy vacsorára is bőven elegendő lehet egy tányér tartalmasabb leves.
Ennek a tárkonyos ragulevesnek a receptjét egyenesen Erdélyből hoztam. A csorbához hasonlóan ez is egy savanykás leves, ami tartalmas, de egyben üdítő. Közel két évtizede kóstoltam kedves vendéglátó házigazdáink asztalán először (akárcsak a csorbát), és azonnal beleszerettem. Persze a receptet elkértem, s azóta is elég gyakran kerül az asztalunkra.
Ez egy húsos leves, elkészíthetjük színhúsból vagy valamilyen csontos húsból is, ami éppen akad. Nálunk leggyakrabban csirkemellből vagy a csirkemell filézése után visszamaradt húsos csontokból készül, de készítettem már pulykanyakból, kacsa csontosabb részeiből és sertéscombból is.
A felhasznált zöldségek sora igen változatos, itt is mondhatjuk, hogy ami éppen akad. Télen bátran gazdagítsuk káposztafélékkel, nyáron ezek elmaradhatnak belőle. Fagyasztott zöldségeket is használhatunk.
A tárkony ízét a savanyú közeg hozza ki, sőt valójában a leves karakterét is ez határozza meg, így az ecet vagy citromlé hozzáadását nem hagyhatjuk el, a hozzáadott mennyiséget viszont az egyéni ízlés is befolyásolja.
Barátainknál ez a leves ünnepi fogás, általában karácsony első vagy második napján készítik, és a húson kívül csak gombát, borsót és sárgarépát tesznek bele. (Az ünnepi leveshez tipp a recept után.)
Tárkonyos raguleves hozzávalói
kb. 20-30 dkg (csontos) hús
3-4 szem közepes méretű burgonya
30-40 dkg zöldségféle vegyesen és ízlés szerint (sárgarépa, fehérrépa vagy paszternák, borsó, gomba, kelbimbó, kelkáposzta, karfiol, zöldbab, karalábé, zeller)
1 kis fej hagyma
tárkony (friss, ecetben eltett vagy szárított)
friss petrezselyemzöld
3-4 ek. (tárkony)ecet vagy citromlé
só, őrölt bors
2 dl sűrű főzőtejszín
2 ek. liszt
1-2 ek. olaj vagy zsír
levesbetét
színes penne vagy orsótészta
Tárkonyos raguleves elkészítése
1. A hagymát megtisztítjuk, apró kockákra vágjuk. A húst kockákra vágjuk. A zöldségeket megtisztítjuk, ízlés szerint daraboljuk vagy szeleteljük.
2. A zsiradékon megdinszteljük a hagymát, ha friss vagy szárított tárkonyt használunk, ezt is adjuk a hagymához, majd rátesszük a húst, időnként megkeverve fehéredésig sütjük. Hozzáadjuk a zöldségeket, majd felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje a hozzávalókat. Sózzuk, adunk hozzá egy kevés őrölt borsot is. Fedő alatt főzzük. (Ha nehezebben puhuló húsból, például sertésből készítjük, a húst kissé előfőzhetjük, mielőtt hozzáadjuk a zöldségeket.)
3. A tésztához főzővizet forralunk. A felforrt vízhez sót adunk, majd beletesszük a tésztát. Ha megpuhult a tészta, leszűrjük, leöblítjük hideg vízzel. (A tésztát a levesbe is főzhetjük, ám amennyiben másnapra is marad a levesből, célszerűbb külön kifőzni a tésztát, hogy ne ázzon a leves levében.)
4. Amíg fő a leves és a tészta, előkészítjük a habarást és a további fűszereket. A lisztet simára keverjük egy kevés vízzel, majd hozzáadjuk a tejszínt, és jól elkeverjük az egészet. A petrezselyemzöldet apróra vágjuk, amennyiben ecetben eltett tárkonyt használunk az ízesítéshez, azt is felaprítjuk.
5. A majdnem kész leveshez adjuk az ecetes tárkonyt. Pár perc elteltével a habaráshoz adunk egy merőkanálnyi forró levest (a hőkiegyenlítés miatt), jól elkeverjük, majd beleöntjük a habarást a levesbe.
6. Az ecetet vagy citromlevet apránként hozzáadjuk a leveshez, közben kóstoljuk meg. Van, aki savanyúbban szereti, van, aki éppen csak savanykásan (Egy-két főzés után meglátjuk, hogy mennyi a számunkra megfelelő mennyiség. Ne feledjük, ecetet vagy citromlevet akár a tányérban is adhatunk még a levesünkhöz, de kivenni a teljes mennyiségből már nem tudjuk.)
7. A petrezselymet a főzés legvégén adjuk a leveshez, hogy megőrizze színét és aromáját, még egyet forralunk rajta, és el is zárhatjuk a gázt.
8. A levest a kifőtt tésztával kínáljuk, amennyiben nem főztük bele a levesbe. Tegyünk az asztalra tárkonyecetet vagy citromlevet is, ha valaki még szeretné továbbsavanyítani a sajátját.
Tipp az ünnepi leveshez
Ha ünnepi levesnek készítjük, inkább színhúst használjuk hozzá, amit vágjunk kis kockákra, a zöldségeket pedig szépen szeleteljük fel, így a fotón látható rusztikus leveshez képest elegánsabb és ünnepibb kinézetet kapunk.
Jó étvágyat kívánok!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.