Az isler (Ischler) elkészítése nem is olyan bonyolult, mint gondolnád. A csokival bevont ribizlilekváros finomság bármelyik ünnepi asztalon megállja a helyét, de egy finom kávé vagy tea mellé is tökéletes harapnivaló.
Bár a hagyományos isler ribizlilekvárral készül, szerintünk nagyon finom málnalekvárral, szederlekvárral, meggylekvárral és sárgabaracklekvárral is. Mi mindezeket a lekvárokat házilag készítjük, a házi meggylekvár és baracklekvár nálunk gyümölcsdarabosan készül, ezért a tölteléknek szánt adagot leturmixolom, hogy szép egyenletesen tudjam megkenni a kekszeket.
Előfordul, hogy két-háromféle lekvárt is használok, így többféle ízváltozat közül lehet választani.
Klasszikus isler hozzávalói
- 50 dkg liszt
- 10 dkg darált dió
- 1 tk. citromlé
- 30 dkg vaj vagy margarin
- 2 ek. zsír (esetleg helyette margarin)
- 2 tojás sárgája
- 20 dkg (por)cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1,5 tasak sütőpor
- lekvár ízlés szerint (pl. ribizli, sárgabarack, szeder, meggy, akár többféle is)
- tortabevonó csokoládé vagy főzőcsokoládé + egy kevés olaj
Klasszikus isler elkészítése
- A lisztet a darált dióval és a sütőporral elkeverjük, elmorzsoljuk a hideg és apró darabokra vagdalt vajjal vagy margarinnal. Hozzáadjuk a citromlét, zsírt, tojássárgákat, cukrot, vaníliás cukrot, majd gyors mozdulatokkal egynemű tésztát gyúrunk belőle.
- A tésztát hűtőszekrényben pihentetjük legalább fél-egy órát. Közben a sütőt előmelegítjük 2-es fokozatra (180 fokra).
- Két folpack vagy nejlonzacskó között 3-4 milliméter vastagságúra kinyújtjuk, és kerek formákat szaggatunk belőle. Egy pogácsaszaggató vagy akár egy vizespohár szája is tökéletesen megfelel.
- Sütőpapírral kibélelt tepsibe sorakoztatjuk a korongokat. Hagyjunk közöttük kis helyet. Toljuk a sütőbe, kb. 8-10 perc alatt sülnek meg a korongok. Ha már egyenletes a színük, a közepükről is eltűnt a kicsit sötétebb folt, akkor megsültek.
- Óvatosan szedjük rácsra vagy deszkára a korongokat (forrón még elég törékenyek), és hagyjuk kihűlni.
- Készítsük elő a lekvárt, és olvasszuk fel a csokoládét, amit keverjünk el egy kevés olajjal (kb. 10 dkg csokoládéhoz kb. fél mokkáskanálnyi olajat adunk).
- A töltést kétféleképpen is végezhetjük. Az egyik változat: a korongok felét mártsuk a csokiba, és hagyjuk megdermedni, a korongok másik felét kenjük meg a lekvárral, majd helyezzük rájuk a csokis korongokat. A másik változat: a korongok felét kenjük meg a lekvárral, és tegyünk rá egy másik korongot. Hagyjuk kicsit szikkadni, amíg jól összefogja a lekvár a korongokat, majd mártsuk úgy a csokiba, hogy az alsó korong szélét is bevonja, így nemcsak az isler teteje, hanem a teljes oldala is csokis lesz. Az islerek tetejét megszórhatjuk kevés darált dióval.
Egy jól záródó fém dobozban hetekig is eláll, ha el nem fogy addig.
Tippek
A nyers tésztát a hűtőszekrényben 1-2 napig tárolhatjuk, így későbbre is halaszthatjuk a sütést.
A korongok megtöltését és mártogatást is elhalaszthatjuk. Addig is a kihűlt korongokat tegyük jól záródó fém dobozba.
Ha hagyományos lekváros linzert és az islert is szeretnénk egyszerre elkészíteni, például az ünnepi asztalra, akkor némileg gyorsabb megoldás, ha ugyanabból a tésztából készítjük mindkettőt, így némi időt spórolhatunk az elkészítésnél.
Jó étvágyat!
Ha tetszett a recept, oszd meg ismerőseiddel is.