A gyümölcskosárka nagyon mutatós, egyszerűen, könnyen elkészíthető, mégis különleges sütemény. Bármilyen ünnepi alkalomkor megállja a helyét, a végeredmény pedig magáért beszél. Elkészítésébe gyerekeket is bevonhatunk, élvezni fogják a kosárkák díszítését, és elrontani sem tudják.
A gyümölcsök miatt sem kell aggódnunk, kerülhetnek rá akár fagyasztott vagy befőtt gyümölcsök is, de akár a nyári, akár a téli friss gyümölcsválasztékból igen színes és mutatós kosárkákat készíthetünk. Legalább háromféle gyümölcsöt érdemes felhasználni a díszítéshez, így már valóban szép lesz a végeredmény.
A kosárkák sütéséhez szilikon muffinformákat vagy muffinsütő tepsit is használhatunk, ha nincs kosárkaformánk. (Nekem személy szerint a szilikon muffinformák váltak be a legjobban.)
Gyümölcskosárka hozzávalói
a tésztához (kb. 28-30 kosárkához elegendő)
50 dkg liszt
30 dkg vaj vagy margarin
15 dkg (por)cukor
2 tojás sárgája
1 citrom reszelt héja
1 vaníliás cukor (elhagyható)
1 nagy csipet só
a krémhez (kb. 30 kosárkához elegendő)
8 dl tej
2 csomag főzős vaníliás pudingpor
5-6 ek. cukor
2 kávéskanál citromlé (elhagyható)
fél citrom reszelt héja (elhagyható)
a díszítéshez
friss, fagyasztott vagy befőtt gyümölcsök ízlés szerint
friss fűszernövények, ehető virágok (elhagyható)
Gyümölcskosárka elkészítése
1. Először a tésztát állítjuk össze. Ez kétféle módon is történhet. Az egyik módon a tészta pornemű hozzávalóit elkeverjük, hozzámorzsoljuk a tojást és a hideg zsiradékot, majd gyors mozdulatokkal sima tésztává gyúrjuk. Másik módon szobahőmérsékletű zsiradékot használunk, a pornemű hozzávalókhoz adjuk a tojást és a zsiradékot, majd összegyúrjuk. Előbbi esetben kicsit szárazabb, porhanyósabb, utóbbi esetben kicsit puhább állagú tésztát kapunk végeredményül.
2. A tésztát folpackba csomagoljuk, és betesszük a hűtőszekrénybe. Akár előre is dolgozhatunk, mert a tészta egy-két napig gond nélkül eláll a hűtőben.
3. Amíg pihen a tészta, elkészítjük a krémet. A tej háromnegyedét feltesszük melegedni. Közben a vaníliás pudingport simára keverjük a cukorral és a maradék tejjel. (Ha nem teszünk bele citromlevet, elegendő az 5 ek. cukor is.)
4. Amikor már majdnem forr a tej, hozzáadjuk a pudingporos keveréket, és besűrítjük. Elegendő, ha két-hármat buggyan, és már el is zárhatjuk alatta a hőforrást.
5. A krémet a teljes kihűlésig kevergessük gyakran, hogy szép krémes maradjon, és ne dermedjen pudinggá. (A kihűlést siettethetjük, ha hideg vízbe állítjuk a pudingos edényt, de ebben az esetben szinte folyamatosan szükséges kevergetni.)
6. Ha teljesen kihűlt a krém, adjuk hozzá a citromhéjat és a citromlevet, majd alaposan keverjük el. (Ettől nagyon finom, enyhén citromos íze lesz a krémnek.) A citromlevet nem szabad a forró krémbe keverni, mert összeránthatja a pudingot, ami így túróssá válhat.
7. Melegítsük elő a sütőt. Amíg hűl a krém, elkezdhetjük a kosárkák formába simítását és sütését, de közben ne feledjük időnként átkeverni a krémet. A legegyszerűbben úgy tudjuk megtölteni a formákat, ha kisebb adagokat veszünk a kezünkbe a tésztából, és ezeket belenyomkodjuk a formába. Próbáljuk meg úgy belenyomkodni, hogy a tészta nagyjából 2 milliméteres vastagságú legyen mindenhol. (A szilikonformával azért könnyebb dolgozni, mert jobban érezzük benne a tészta vastagságát.)
8. A formába simított tésztát tegyük a sütőbe 2-es fokozatra (kb. 180 fokra). A szilikonformákkal könnyebben boldogulunk, ha egy tepsire sorakoztatjuk őket, és így toljuk a sütőbe.
9. A kosárkák nagyjából 10-12 perc alatt megsülnek. Ha már nem látunk sötétebb foltot a tészta közepén, akkor biztosan megsültek.
10. Vegyük ki a sütőből, és hagyjuk a formában hűlni legalább 10 percig, majd nagyon óvatosan emeljük ki a tésztakosarakat, nehogy összetörjenek.
11. A kihűlt kosarakat töltsük meg a kihűlt krémmel, majd ízlés szerint díszítsük ki a gyümölcsökkel a krém tetejét. Citromfű- vagy borsmentalevelekkel is díszíthetjük, illetve még ünnepibbé tehetjük a kosárkákat, ha ehető virágokkal díszítjük.
Tipp
Ha már nekiállunk, érdemes a kosárkákból többet sütni, teljes kihűlés után egy jól záródó dobozban akár két hónapig is elállnak. Amikor szükségünk van rájuk (pl. ünnepi alkalmakkor), csak a krémet kell elkészíteni, amivel megtöltjük a tésztát, és már díszíthetjük is a gyümölcsökkel.
Jó étvágyat!