Oroszkrém torta recept

Oroszkrém torta

Az oroszkrém torta egy igazi nagy klasszikus, a torták hercegnője, semmi köze Oroszországhoz vagy az oroszokhoz, és otthon is bátran elkészíthető.

A torta elkészítése nem is különösebben bonyolult, inkább kicsit időigényes. Munka sincs vele túl sok, de a hűlési és dermedési idők miatt nem egy fél óra alatt tálalható sütemény.

Oroszkrém torta receptje

24-26 centiméteres tortaformához.

Oroszkrém torta hozzávalói

tortalapokhoz

  • 7 tojás
  • 7 ek. cukor
  • 7 ek. finomliszt
  • csipet só
  • 1 kk. sütőpor

krémhez

  • 5 dl tej
  • 1 csomag főzős vaníliás pudingpor
  • 10 dkg cukor
  • fél vanília rúd kikapart belseje vagy 1 tasak vaníliás cukor
  • mazsola (ízlés szerint) + rum
  • kandírozott gyümölcs (ízlés szerint)
  • 4 dl (cukrász)tejszín

díszítéshez

  • 2 dl cukrásztejszín
  • 1 csomag habfixáló
  • 1 tk. porcukor
  • kandírozott gyümölcs
  • esetleg koktélcseresznye, befőtt, csokoládédíszek (ízlés szerint, de el is hagyható)

Oroszkrém torta recept

  1. A sütőt melegítsük elő 190 fokra (3. fokozat). Béleljünk ki egy sütőformát szilikonos sütőpapírral.
  2. Szitáljuk át a lisztet, és keverjük bele a sütőport.
  3. Válasszuk szét a tojásokat. A sárgáját a cukorral keverjük jó habosra, szinte fehéredésig. A fehérjét verjük kemény habbá egy csipet sóval.
  4. A tojássárgás masszához keverjük a sütőporos liszt kb. felét, fellazítjuk egy kevés tojásfehéréjével, óvatosan hozzáforgatjuk a maradék sütőporos lisztet, és végül nagyon óvatosan beleforgatjuk a maradék tojásfehérjét, ügyelve, hogy a legkevésbé törjük szét a habot.
  5. Öntsük a tésztát a sütőformába. Kb. 20 perc alatt sül készre. Nagyjából 10 perc után vegyük picit lejjebb a hőfokot, kb. 2-es fokozatra, 170 fokra. Ha elkészült a tészta, ne vegyük ki rögtön a sütőből, kitámasztott sütőajtónál hagyjuk pár percig pihenni, majd borítsuk rácsra vagy deszkára, és óvatosan húzzuk le a sütőpapírt.
  6. Amíg sül a piskóta, készítsük el a krémet. Ha használunk mazsolát, áztassuk a rumba. A pudingport keverjük el a cukorral és a vaníliával, majd öntsük fel kevés tejjel, és keverjük csomómentesre. A többi tejet forraljuk fel, majd öntsük hozzá a pudingporos keveréket, és folytonos keverés mellett főzzük, amíg buggyan egy párat.
  7. Hűtsük le a pudingot, közben gyakran kevergessük át, hogy krémes maradjon.
  8. Verjük kemény habbá a 4 dl tejszínt, majd óvatosan forgassuk a kihűlt vaníliás pudinghoz.
  9. A kihűlt piskótát vágjuk három szeletre. Szűrjük le a mazsolát.

Az oroszkrém torta összeállítása

  1. A legszebb szelet piskótát hagyjuk meg a torta tetejére. Az alsó lapot fektessük egy tányérra vagy tortakorongra, kenjük rá a krém harmadát, majd szórjuk meg ízlés szerint a rumos mazsolával és/vagy kandírozott gyümölccsel.
  2. Ezt követi a második tortalap, a megmaradt krém kb. fele és a mazsola, kandírozott gyümölcs.
  3. Tegyük rá a legszebb tortalapot és a maradék krémet is, amit szép egyenletesre elkenünk a torta tetején, és a krémből kenünk egy keveset a torta oldalára is.
  4. A tortát hűtőbe tesszük, és hagyjuk legalább egy órát dermedni.
  5. Végül kemény habbá verjük a 2 dl tejszínt a habfixálóval és a porcukorral. A hab kb. felét nyomózsákba töltjük, és habrózsákat nyomunk a torta tetejére, majd óvatosan behúzzuk a torta oldalát a maradék habtejszínnel, és ízlés szerint megszórjuk kandírozott gyümölccsel.

Megjegyzések az oroszkrém tortához

Mi nem szeretjük a cukrászhabot, ezért teljes mértékben tejszínnel dolgozom. Ennek annyi a hátránya, hogy csúszósabb lesz a krém, így szeleteléskor és evéskor könnyebben szétcsúszik a torta. Ha ezt zavarónak gondolod, készítsd cukrászhabbal, ha a hagyományos összetevők mellett voksolsz, akkor viszont tejszínnel.

Kandírozott gyümölcsök közül a narancs-, citrom- és limekockákat részesítem előnyben, szerintem ezek citrusos íze illik a legjobban az édes krémhez, de ízlés szerint más kandírozott gyümölcsök is szóba jöhetnek.

Érdekességek az oroszkrém tortáról

A tortát a két világháború között egy Oroszi nevű cukrász találta ki és készítette el először, így a torta róla kapta nevét, és a magyar eredetű édességek sorát gazdagítja.

Az idők folyamán az Oroszi név i betűje eltűnt, így maradt az Oroszi krém helyett oroszkrém, aminek ilyen formán semmi köze az oroszokhoz. (Még akkor sem, ha életem első oroszkrém tortáját a Szovjet Kultúra és Tudomány Házában ettem még felsős koromban, sok-sok évvel ezelőtt, ezért aztán hosszú ideig meg voltam győződve róla, hogy ez egy orosz sütemény. 🙂 )

Ráadásul a valóban eredeti torta nem más, mint piskóta és angolkrém (Créme anglaise), valamint tejszín kombinációja. Az angolkrém pedig egy pudingszerű krém, és a mai készen kapható pudingporokat is ebből fejlesztették ki. Egyébként például a madártej vagy az egyszerű vaníliaöntet alapja is, és már bőven létezett Oroszi cukrász idejében.

S ha már itt tartunk, mindezek miatt a torta nevének helyes írásmódja is orosz krémtorta lenne, de persze találkozhatunk vele oroszkrémtorta formában is.

A lényeg mégis az, hogy mindegyik írásmód ugyanazt a finomságot takarja, amit ezentúl nem csak cukrászdában élvezhetsz. Készítsd el te is!

Jó étvágyat!