Magyaros burgonyafőzelék, krumplifőzelék

A burgonyafőzelék vagy krumplifőzelék a magyar konyha talán egyik legkedveltebb főzelékféléje. Az egyszerű burgonyát igen ízletessé varázsolhatjuk ily módon, és legtöbbször mindenki szívesen fogyasztja, még akkor is, ha a főzelékfélékkel nincs túl nagy barátságban.

Burgonyafőzelék többféleképpen készülhet. Anyukám és Nagymamám is gyerekkoromban a fehér változatot részesítette előnyben, mindig ezt főzték, amit majoránnával és babérlevéllel ízesítettek, a krumplit pedig karikára vágva tették bele.

Nekem igazából mindegy, mert főzelékimádó vagyok, de a magyaros burgonyafőzelék közelebb áll kis családom ízléséhez, ezért én ezt szoktam készíteni. Az elnevezés egyébként vicces, mert a főzelékfélék általában is elég jellegzetes ételek kis hazánkban, míg máshol kevésbé vagy egyáltalán nem (legalábbis ebben a formában), de természetesen a paprikás-hagymás alapra utal a magyaros jelző.

Van, aki fokhagymát is ad hozzá, szerintem az már túl nagy ízkavalkád, a babérlevélnek amúgy is elég jellegzetes és erőteljes íze van, de ahány ház, annyi szokás.

Magyaros burgonyafőzelék hozzávalói

1 nagy fej hagyma
1 kg burgonya
2-3 dl tejföl
3-4 babérlevél

őrölt pirospaprika
2-3 ek. liszt
kevés zsiradék (olaj vagy zsír)

Magyaros burgonyafőzelék elkészítése

1. A hagymát megtisztítjuk, és kis kockákra vágjuk. A burgonyát megtisztítjuk, és ízlés szerinti méretűre kockázzuk.

2. Kevés zsiradékot forrósítunk, hozzáadjuk a hagymát, és megdinszteljük. Rászórunk egy evőkanálnyi pirospaprikát is, gyorsan elkeverjük, majd hozzáadjuk a felkockázott burgonyát, felöntjük vízzel, hogy ellepje a krumplikat. (Gyorsan dolgozzunk, nehogy megégjen a pirospaprika.)

3. Adjuk hozzá a sót, és dobjuk bele a babérleveleket is.

4. A sűrítéshez habarást használunk. Ehhez a lisztet elkeverjük egy kevés vízzel, hogy sűrű pépet kapjunk, majd ezt a lisztes pépet elkeverjük a tejföllel.

5. Ha megfőtt a krumpli, adjunk a habaráshoz 1-2 merőkanálnyival a levéből, keverjük el alaposan, majd öntsük az egészet a krumplihoz. Forraljuk át az egészet, időnként keverjük meg. Kóstoljuk meg, ha szükséges, adjunk még hozzá sót. Ha nem lenne elég piros, adhatunk hozzá még egy kevés pirospaprikát is.

6. Tálalás előtt vegyük ki belőle a babérleveleket, mert megkeseríthetik az ételt. Tálaljuk sült vagy főtt virslivel, pörkölttel, fasírttal, sült kolbásszal, esetleg tükörtojással, de magában is nagyon ízletes.

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .