Lekváros linzer

lekváros linzer, linzerkarika

A lekváros linzer egy klasszikus aprósütemény, amit mindenki szeret. Nagyon mutatós, így ünnepi alkalmakon is megállja a helyét. Nálunk a húsvét elmaradhatatlan része.

Mivel a kertben sokféle gyümölcs terem, ezért sokféle lekvárt teszek el. Ehhez a süteményhez leginkább a sárgabarackot és a ribizlit szeretjük. A kétféle lekvártól még mutatósabb lesz a végeredmény, és nagyobb a választék is.

Lekváros linzer hozzávalói

  • 50 dkg finomliszt
  • 30 dkg vaj vagy margarin
  • 15 dkg cukor
  • 2 tojás sárgája
  • reszelt citromhéj (elhagyható)
  • 1 zacskó vaníliás cukor
  • csipet só
  • sűrűbb lekvár (például sárgabarack és ribizli)

Lekváros linzer elkészítése

1.    A lisztet összekeverjük a cukrokkal, a reszelt citromhéjjal, a sóval, majd hozzáadjuk a tojássárgákat és összemorzsoljuk a hideg vajjal vagy margarinnal. Gyors mozdulatokkal dolgozzunk, hogy a zsiradék ne melegedjen fel, de azért egyenletes, sima tésztát kapjunk. Ha kemény lenne a tészta, adjunk hozzá kevés tejfölt.

2.    A kész tésztát folpackba csomagolva tegyük a hűtőbe egy-két órára. A tészta a hűtőszekrényben akár egy-két napig is gond nélkül eláll.

3.    A tésztát két réteg folpack között nyújtsuk ki, majd szaggassunk belőle tetszőleges formákat. Hagyományosan virágformával szúrjuk ki legalább a felülre kerülő tésztakarikákat, melyek közepébe lyukat szúrunk, esetleg direkt ilyen linzerhez való dupla kiszúróval is dolgozhatunk. Egy süteményhez kell egy teli alja és egy lyukas teteje.

Ha nincs ilyen formánk, akár egy pogácsaszaggatóval vagy egy vizespohárral is kiszaggathatjuk a karikákat. Az sem gond, ha nincs rajta lyuk, a sütemény így kevésbé mutatós, de nem kevésbé finom lesz. Bár a lyukasztás akár egy kétcentes stampedlivel is tökéletesen megoldható. 

4. Tegyük sütőpapírra a kiszaggatott formákat, majd előmelegített sütőben 200 fokon (3-as fokozaton) kb. 10 percig sütjük. Ha megsültek, rácsra szedjük, hagyjuk teljesen kihűlni. (Amennyiben a lekvározást későbbre halasztanánk, tegyük jól záródó dobozba a linzereket a teljes kihűlés után.)

4.    Mikor kihűltek a linzerek, a teli aljukra teszünk egy teáskanálnyi lekvárt, majd rátapasztunk egy lyukas tetejét.

5.    Jól záródó dobozban tároljuk. Hetekig eláll, ha el nem fogy.

Jó étvágyat!

Ha tetszett a recept, oszd meg másokkal is.