Töltött káposzta sokféleképpen

Töltött káposzta, tőltike, tőtike

A töltött káposzta a magyar konyha jellegzetes étele, egész Magyarországon elterjedt, tájegységenként többféle módon készül. Sok családnál elengedhetetlen ünnepi étel, karácsonykor és húsvétkor mindig készül belőle egy jó nagy adag, így az ünnepek alatt töltött káposztát mindig tudnak adni a váratlan vendégeknek is. (Esetleg egy-két főzés is „megúszható” a segítségével.)

Ünnepekre azért is érdemes elkészíteni, mert bár nem egy 15 perc alatt összedobható étel, ellenben sokáig eláll, ráadásul állás közben egyre finomabb lesz, tehát időnként valóban gyorssegélyt jelenthet az ünnepi időszakban.

Sokféle néven ismerjük ezt az ételt, de ami számomra a legérdekesebb volt jó másfél évtizede, hogy jelenlegi lakhelyemen takartos káposzta néven ismerik, errefelé aki savanyított káposztalevelet akar venni, takartot kér a boltban. A takart a káposztalevelet jelenti, hiszen a káposztalevéllel betakarjuk a gombócokat. Végső soron logikus. Időközben megtudtam, hogy Erdélyben is sokfelé takart a neve ennek az ételnek, az Alföldön pedig szárma néven is ismert, ami az étel szerb nevéből honosodott meg.

Az elkészítése is sokféle. Szabolcsban paradicsomosan készül, és kizárólag édes káposztából. Szolnokon pedig több alkalommal volt szerencsém isteni kapros töltött káposztát enni. Erdélyben szinte kihagyhatatlan belőle a csombor, vagyis a borsikafű, de készítik édes káposztalevéllel is, amit leforráznak, s a forrázástól könnyen szétválasztható és némileg megpuhult káposztaleveleket töltik meg, a vágott káposzta ilyenkor is savanyú. Az arab konyhában is megtalálható ürühúsos változata, sőt Moldvában, Bukovinában és Svédországban is felbukkan ez az étel.

Szintén Erdélyben találkoztam a nyári töltött káposztával, amihez a káposztát megkovászolják, mint a kovászos uborkát szokás, és az ily módon „gyors eljárással”, akár három nap alatt savanyított káposztából készül az étel. Vannak, akik sok vágott káposztával szeretik, mások kevéssel, vagy akár nem is tesznek hozzá, csak a töltelékeket készítik. Szóval ahány ház, annyi szokás. Az alapok viszont nagyjából egyformák.

Létezik még a pucér töltött káposzta. A szó pontosan azt jelenti, amit elsőre gondolunk róla, a töltött káposzta kissé hamis, mert a töltelék pucéran kerül az ételbe, nincs betekerve káposztalevélbe. Ettől függetlenül pont úgy készül, mint bebugyolált testvére. (A képen is ilyen pucér töltött káposzta látható, mert éppen nem kaptam a boltban takartot, a sajátunk pedig még nem készült el.)

A töltött káposztát sokan nagyon nehéz és hízlaló ételnek gondolják, pedig az elkészítés módjával sokat lehet faragni a zsiradékon és a kalóriákon. Diétás étel persze így sem válik belőle, de bátrabban falatozhat belőle mindenki. Disznóhússal mindenképpen zsírosabb, legdiétásabb változatban darált csirkemellel vagy pulykamellel is készülhet. A hozzáadott kolbász és szalonna mennyiségét csökkentve szintén kímélőbbé tehetjük.

A füstölt íz nagyon kell ebbe az ételbe. Füstölt csülök vagy füstölt sonka főzőlevével készítve első osztályú lesz az étel, de füstölt szalonnával és/vagy füstölt kolbásszal is belecsempészhetjük a füstölt ízt. Ha ezek egyike sem áll rendelkezésünkre vagy diétás okokból kihagynánk az utóbbiakat, füstölt ízű ételízesítő kockát is használhatunk.

Töltött káposzta hozzávalói

1 kg savanyú káposzta (ízlés szerint lehet több is, kevesebb is)
1 fej savanyított káposztalevél
1 kg darált hús (disznó, pulyka vagy akár csirke is lehet)
20 dkg rizs
1 tojás (elhagyható, ha káposztalevélbe töltjük a masszát)
3-4 fej vöröshagyma
5-6 evőkanál olaj vagy egyéb zsiradék
pirospaprika
őrölt kömény (elhagyható)
bors (elhagyható)

majoránna
babérlevél
egész kömény
borsikafű (elhagyható)

a füstölt ízhez:
füstölt sonka főzőleve vagy füstölt szalonna, füstölt kolbász vagy ezek helyett 1-2 füstölt ízű ételízesítő kocka

tálaláshoz tejföl

Töltött káposzta elkészítése

1.    A vágott káposztát és a savanyú káposztaleveleket is kimossuk. Ehhez egy nagy edénybe hideg vizet teszünk, ebbe beletesszük az apró káposztát, egy másikba pedig a leveleket. A levelekről vágjuk le az esetlegesen rajtuk maradt szárrészeket, és vágjuk ki az ereket is, a nagyobb leveleket kettőbe is vághatjuk. Az apró káposzta mosóvizéből fogjunk fel egy bögrényit, s ha szükséges, mossuk át még egyszer a káposztát.

2.    Egy evőkanálnyi zsiradékon forgassuk át a rizst, míg üveges lesz, öntsük fel kétszeres mennyiségű vízzel, adjunk hozzá egy teáskanálnyi sót, és főzzük, míg felszívja az összes folyadékot. Hagyjuk kicsit hűlni.

3.    Tisztítsuk meg a hagymát, vágjuk kockákra, 2-3 evőkanálnyi zsiradékon pároljuk üvegesre, enyhén meg is piríthatjuk, de vigyázzunk, nehogy megégjen. Hagyjuk hűlni.

4.    Ha füstölt szalonnát is adunk a káposztához, vágjuk szeletekre, a szeleteket vagdossuk be a bőréig majd tegyük egy nagy fazék aljára. Ha szalonna nélkül készítjük, tegyünk a fazék aljára 2-3 evőkanálnyi zsiradékot. Ha kolbásszal készítjük, karikázzuk fel a kolbászt.

5.    A töltelékhez a darált húst, a rizst, a pirított hagyma kb. harmadát jól összekeverjük nagyjából két teáskanálnyi sóval, egy evőkanálnyi pirospaprikával, illetve ízlés szerint adjunk hozzá őrölt köményt és borsot. Ha pucéran készítjük a gombócokat, adjunk hozzá egy egész tojást is. Jól keverjük össze a hozzávalókat, hogy szép egyenletes masszát kapjunk. Ha szükséges, tegyünk még hozzá pirospaprikát.

6.    A töltelék masszájából tegyünk egy-két evőkanálnyit a káposztalevelekre, és tekerjük fel őket csinos kis csomagokká, gyűrögessük be a csomagok két végét. Ha nincs káposztalevél, formázzunk 4-5 centi átmérőjű gombócokat a masszából.

7.    A fazékban kezdjük meg a hozzávalók rétegezését. A szalonnára vagy zsiradékra dobjunk egy réteg apró káposztát, szórjuk meg dinsztelt hagymával, pirospaprikával, majoránnával, kevés egész (vagy ízlés szerint őrölt) köménnyel, majd tegyünk rá egy sor tölteléket, és szórjunk rá a kolbászkarikákat Ezután ismét a káposzta, a fűszerek, majd ismét töltelék, kolbász, és így tovább, míg minden hozzávaló el nem fogy. A tetejére apró káposzta kerüljön, amit szintén megszórunk hagymával és fűszerekkel, a borsikafűből csak a legtetejére kerül, nehogy megkeseredjen tőle az étel. A babérlevélből 2-3 darabot a fazék oldalánál a káposzta mellé teszünk.

8.    Öntsük fel sonkalével vagy vízzel nagyjából kétharmadig, majd tegyük fel főni. Fedő alatt főzzük legalább másfél-két órát, amíg az apró káposzta megpuhul és az ízek összeérnek. (Ha nagyon sós a sonkalé, óvatosan bánjunk vele, mert a káposzta és a töltelékek is sósak, nehogy túlsózzuk az ételt.) Mire a káposzta megpuhul, addigra a töltelékek is bizonyosan átfőnek. A füstölt ízű kockát a főzési idő felénél, kétharmadánál morzsoljuk a lébe. Ha szükséges, főzés közben pótoljuk a folyadékot.

9.    A főzés végén vegyük ki a babérleveleket a káposztából. Kóstoljuk meg a káposzta levét, ha nem elég savanyú, adjunk hozzá a félretett savanyú káposztamosó vízből.

10.    Tejföllel és friss kenyérrel kínáljuk.

 

Töltött káposzta variációk

  1. Amennyiben kaporral is megkóstolnánk a töltött káposztát, a majoránnát, a borsikafüvet, illetve a babérlevelet hagyjuk el az ételből. Adjunk hozzá ezek helyett egy jó adag friss vagy fagyasztott, esetleg szárított kaprot.
  2. Az erdélyi nyári káposztához a káposztát úgy készítjük elő, mint a kovászos uborkát.
  3. A szabolcsi töltött káposztát hasonlóan készítjük a fent leírtakhoz, de a friss káposztafejek torzsáját eltávolítjuk, előfőzzük, leveleire szedjük. A tölteléket a levelekbe töltjük, majd a maradék káposztaleveleket csíkokra vágjuk, ez lesz a töltelékek közötti apró káposzta. Paradicsomlé vagy paradicsompüré is kerül bele.

Jó étvágyat!

 

Mentés

Mentés

Mentés

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .