A hagyományos pizza unokatestvére a töltött pizza, vagyis a calzone. Lényegében ugyanazokból a hozzávalókból készül, jobbára csak a formázásában tér el egymástól a két változat.
Ami a töltött pizzában nagyon jó, hogy akár tízóraira, uzsonnára, piknikre is magunkkal vihetjük, hiszen semmit nem maszatolunk össze vele, még evés közben sem. Tulajdonképpen a calzone nem más, mint egy pizzás sós péksütemény – mennyei vegyes töltelékkel, ami akár a hűtőben található ilyen-olyan maradék sonka, szalámi, hús, zöldségek felhasználására is kiváló lehetőség.
A calzonét olcsóbbá varázsolhatjuk a pizzánál azzal, hogy a sajt akár teljesen el is hagyható a készítésekor.
Calzone hozzávalói
pizzatészta
pizzaszósz
ízlés szerinti töltelékek (sonka, maradék hús, szalámi, kolbász, friss vagy fagyasztott zöldségek, hal, stb.)
kevés sajt a tetejére (elhagyható)
Calzone elkészítése
1. Elkészítjük a pizzatésztát.
2. Elkészítjük a pizzaszószt, de használhatunk készen vásároltat is.
3. Előkészítünk egy tepsit, melyet sütőpapírral kibélelünk.
4. Amikor megkelt a tészta, kb. nyolc-tíz egyenlő részre vágjuk, kis gombócokat formálunk a tésztadarabokból, majd mindegyiket szép vékony körökké nyújtjuk. A tészta közepére teszünk egy-két teáskanálnyi pizzaszószt, majd kb. 2 evőkanálnyi tölteléket. A tésztát egy gyors mozdulattal kettéhajtjuk, majd a széleket jól összenyomkodjuk, akár kicsit egymásra is sodorhatjuk. Egy villát is bevethetünk, mellyel jól össze tudjuk nyomkodni a széleket. Ha hígabb a pizzaszósz, előfordulhat, hogy kifolyik, de ezt próbáljuk megakadályozni.
5. A megtöltött pizzabatyukat helyezzük a tepsire. Ha szeretnénk, a tetejére szórhatunk egy kis sajtot.
6. Közepes hőfokon kb. 20 perc alatt megsül.
Tipp
Salátával kiváló főfogás, akár gyors ebéd vagy könnyű vacsora is lehet belőle. Egy tartalmas vagy kevésbé tartalmas leves után második fogásként is tálalhatjuk.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.