Nálam legalább 15 éve minden adventi időszakban elkészülnek a csokis-diós holdak. Eszegetjük adventkor, megkínáljuk vele a váratlan látogatókat, és jut belőle a karácsonyi családi összejövetelekre is, sok egyéb más aprósütivel együtt. Jól záródó dobozban hetekig eláll.
A recept egy főzős újságból származik, némileg átalakítva. Eredetileg kávés és mandulás csokival készül, melyek egy része olvasztva, a másik része reszelve (a darált dió helyett) kerül a holdakra.
A tészta tulajdonképpen egy linzertészta, amit gyors mozdulatokkal kell összegyúrni, hogy ne olvadjon meg benne a zsiradék, de azért egyenletesre kell dolgozni. Ha mégis kicsit megolvad benne a vaj, semmi vész, van rá megoldás.
A tésztát akár egy-két nappal korábban is elkészíthetjük, hűtőben minden gond nélkül eláll ennyi ideig, de számoljunk vele, hogy hosszabb hűtés után jobban megkeményedik, ezért nagyjából fél órával a formázás megkezdése előtt célszerű kivenni a hűtőből. A bevonat elkészítését is elhalaszthatjuk a sütéshez képest, de a kihűlt „pucér” holdakat ekkor is tegyük jól záródó dobozba.
Csokis-diós holdak hozzávalói
25 dkg finomliszt
10 dkg cukor
15 dkg vaj vagy margarin
1 tojás
10 dkg étcsokoládé
10 dkg darált dió
Csokis-diós holdak elkészítése
1. A lisztet morzsalékossá keverjük a cukorral, a tojással, a hideg vajjal vagy margarinnal. A vajat vagy margarint vagdossuk egy késsel kisebb darabokra, vagy morzsoljuk a liszthez, gyors mozdulatokkal gyúrjunk egyenletes tésztát.
2. Folpackba csomagolva kb. 30 percig hűtőszekrényben pihentetjük a tésztát.
3. A hűtéstől kissé megkeményedett tésztát két réteg folpack között kinyújtjuk, holdakat (vagy ízlés szerint más formákat) szúrunk ki belőle.
4. Sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük, előmelegített sütőben 200 fokon (3-as fokozaton) kb. 10 percig sütjük. Ha megsültek, rácsra szedjük.
5. Amíg hűlnek a holdak, olvasszuk meg a csokoládét és daráljuk meg a diót. (Nem baj, ha a dió kicsit darabosabb.)
6. A kihűlt holdakat megkenjük olvasztott csokoládéval, és megszórjuk a darált dióval. Sorakoztassuk a holdakat egy rácsra vagy tálcára, és tegyük hűvös helyre, hogy a csoki gyorsabban megdermedjen rajta.
7. A csokoládé dermedése után a sütiket dobozba tesszük, hetekig eláll.
Maradékmentés
Ha kimarad a csokiból, készítsünk belőle forró csokit vagy használjuk fel más csokis süteményhez, de csokival mártott kandírozott narancshéj is készülhet belőle.
Az esetlegesen megmaradt darált diót kis dobozban a hűtőszekrénybe téve hosszabb ideig tárolhatjuk. Felhasználhatjuk más diós süteményhez, akár egy sima piskótatésztát is feldobhatunk vele, ha a liszt egy részét darált dióval helyettesítjük.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.