A bolognai spagetti és a milánói makaróni sokunk kedvence, bár gyakran adódik fogalmi zavar a két étel között. Túl azon, hogy az egyik spagettivel, a másik makarónival készül, az eredeti bolognai spagetti darált húsos paradicsomszósszal, a milánói makaróni pedig sonkás-gombás paradicsomszósszal készül.
Persze a saját konyhánkban úgy nevezzük és úgy készítjük, ahogy csak szeretnénk, így a hétköznapokban gyakran készülnek amolyan hibridek is, amit aztán vagy bolognainak vagy milánóinak nevez a család. Mivel mi nagyon szeretjük a gombát, időnként teszek a bolognaiba, de ugye ez így már nem eredeti.
Most viszont maradjunk egy kicsit az eredeti bolognai spagettinél. Az eredeti recept szerint nem egy „gyorsan összedobom és már ehetünk is” típusú ételről van szó, hiszen egy nagyon hosszú főzési folyamat végére lesz igazán tökéletes a szósz. Az általam megadott recept alapján készíthetjük így is, valójában csak a főzési időben (és persze a végeredményben) lesz eltérés.
Egy ráérősebb napon – legalább egyszer az életben – muszáj kipróbálni hosszas főzéssel is, mert azért úgy tényleg más. S azért hozzáteszem, hogy nem kell órákig mellette állni, szépen elrotyog magában, tehát csak a tálalási időhöz képest kell úgy időzíteni, hogy legyen ideje hosszasan készülni.
Ugyanakkor a legtöbben ezt az ételt a gyorsan elkészíthető ételek között tartjuk számon, s szerintem legtöbben ezt a „hosszasan rotyogtatom a szószt” részt a normál hétköznapokon simán kihagyjuk. (Sőt ennek ellensúlyozására én magam egy óriási bűnt is elkövetek, teszek bele egy pici sűrítést. Szánom-bánom…)
Friss paradicsommal lenne az igazi, azonban én mindig házilag eltett paradicsomlével készítem. Ami a húst illeti, eredetileg disznó- és/vagy marhahúsból készül, az én konyhámban azonban pulykából vagy csirkéből, mert így jobban szeretjük.
Bolognai spagetti hozzávalói
40 dkg darált hús (sertés, marha, pulyka, csirke, ízlés szerint)
kb. 70 dkg friss, befőzni való (vastag húsú, nem túl lédús) paradicsom
vagy 6-7 dl paradicsomlé friss paradicsom helyett
2-3 ek. olívaolaj
1 dl száraz vörösbor vagy alaplé, esetleg víz
2 nagyobb sárgarépa
1 kisebb fej zeller fele (elhagyható)
1 nagy fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
só, őrölt bors, csipet szerecsendió
friss vagy szárított fűszerek (bazsalikom, szurokfű, kakukkfű, borsikafű ízlés szerint)
50 dkg spagetti
a tetejére reszelt sajt
Bolognai spagetti elkészítése
1. A vöröshagymát megtisztítjuk és apró kockákra vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk és szintén apró kockákra vágjuk vagy fokhagymanyomón átnyomjuk. A répákat és a zellert meghámozzuk és lereszeljük. A paradicsomokat forró vízbe mártjuk, majd lehúzzuk a héjukat és konyhai aprítóban vagy botmixerrel, paradicsompasszírozóval pépesítjük.
2. Az olajat egy serpenyőben megforrósítjuk, hozzáadjuk a hagymát, szép üvegesre pároljuk, majd hozzáadjuk a fokhagymát is, és addig forgatjuk tovább a zsiradékon, míg felszáll a fokhagyma illata.
3. Ekkor hozzáadjuk a reszelt répát és zellert, majd addig pirítjuk, míg kicsit megfonnyadnak.
4. Hozzáadjuk a darált húst is, és addig kevergetjük, míg a darált hús pergős lesz és mindenhol kifehéredik.
5. Ekkor hozzáadjuk a paradicsomot vagy a paradicsomlét, illetve a bort, a vizet vagy az alaplét (ízlés szerint). Kicsire vesszük a lángot, hozzáadjuk a fűszereket is, jól átkeverjük az egészet, majd hagyjuk párolódni.
6. Ha gyorsan tálalnánk, vegyük kicsit nagyobbra a lángot, hogy gyorsabban sűrűsödjön, de vigyázzunk, nehogy leégjen. Ha a lassú változat mellett döntünk, vegyük a lángot olyan picire, hogy éppen csak bugyogjon a szósz, és főzzük legalább 1-1,5 óra hosszat, míg igazán sűrű lesz. Néha keverjünk rajta egyet.
7. Amíg fő a szósz, a tésztát sós vízben kifőzzük. A szószt a tésztával összekeverve, de akár külön a tésztára merve is tálalhatjuk. Egy kis reszelt sajt jól illik a tetejére.
Tipp
A szósz nagyon jól fagyasztható, így nagyobb mennyiséget is bátran készíthetünk, egy gyors vacsorához pedig csak elő kell kapni a szószt a mélyhűtőből. Ha nem fogyott el az összes szósz, akár egy kisebb mennyiséget is érdemes lefagyasztani, jó lehet például pizzaszósz helyett.
Ez a szósz felhasználható pizzaszószként, rakott tésztához vagy lasagne-hoz is, ezért érdemes többet készíteni belőle.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.