Csicsókafőzelék burgonyával

Csicsókafőzelék, egészséges, olcsó
Csicsókafőzelék

A csicsókafőzelék alapanyaga egy rég elfeledett zöldségféle, mely napjainkban reneszánszát éli. Valaha a szegények krumplijaként emlegették, ami nem túl hízelgő megnevezés, amikor már a burgonyát is a szegények eledeleként tartják számon.

Pedig a csicsóka nagyon egészséges, a cukorbetegek diétájában is méltán kaphat helyet, hiszen szénhidrátja nem terheli a hasnyálmirigyet, ugyanakkor sok-sok rostanyaggal segíti az emésztést. Az újdonságokat kereső szakácsok ismét felfedezték, így manapság előkelő éttermek étlapján is helyet kap ez az értékes és sokoldalúan felhasználható gumó.

Csicsóka vásárlásánál figyeljünk arra, hogy kemény gumókat válasszunk. Könnyen fonnyad, így még hűtőszekrényben sem tudjuk hosszabb ideig tárolni. A fonnyadás csökkentése érdekében tegyük zacskóba vagy zárható dobozba, így kerüljön a hűtőbe.

Mint bármely zöldségből, csicsókából is készülhet főzelék. Ez a mézes-mustáros verzió a különlegességek kedvelőinél vélhetően a kedvencek közé kerül majd.

Csicsókafőzelék hozzávalói

6 csicsókagumó
3 szem burgonya (csicsóka méretű)
0,5 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 ek. olaj
alaplé vagy víz
1 dl főzőtejszín
1 tk. mustár
1 ek. méz
2 dl tejföl
1 tk. sótlan bio ételízesítő
1 babérlevél

Csicsókafőzelék elkészítése

1. Az olajon megdinszteljük az apróra vágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk az átnyomott fokhagymát.

2. A megpucolt, kockára vágott csicsókát és burgonyát a hagymához adjuk, és felöntjük annyi alaplével vagy vízzel, hogy éppen ellepje.

3. Hozzáadjuk a babérlevelet, a sót és az ételízesítőt.

4. Ha az zöldségek megfőttek, a felét félretesszük, a babérlevelet kidobjuk.

5. A zöldség másik felét pürésítjük, hozzáadjuk a tejfölben elkevert mustárt, mézet, a félretett zöldségeket és összerottyantjuk.

6. Ízlés szerinti feltéttel tálaljuk, ami lehet például sült virsli, fasírt, rántott párizsi, vagy akár maradék sült hús, pörkölt is.

Jó étvágyat!