Gyümölcsleves többféleképpen készülhet. A krémes gyümölcsleves az egyik variáció. Igazán gyümölcsös, hűsítő finomság a meleg nyári napokra.
Amennyiben csak egyféle gyümölcs áll rendelkezésünkre, tökéletes választás ez a változat. Bogyós gyümölcsökből, barackból, meggyből egyaránt nagyon finom.
Általában friss gyümölcsből készítem, sőt friss gyümölcsből legtöbbször ilyen gyümölcsös krémlevest készítek. Hidegen és főzve is készülhet, ezt általában a kinti hőmérséklettől teszem függővé.
Aki jobban szereti ezt a krémes változatot a darabos gyümölcsökkel készített gyümölcslevesnél, akár befőttből is készítheti, sőt akár télen is. Mi télen is gyakran esszük, bár akkor nem jéghidegen.
Krémes gyümölcsleves hozzávalói
1 kg idénygyümölcs (vagy befőtt)
cukor vagy egyéb édesítő (ízlés szerint)
1 dl tejszín
1 mk. őrölt fahéj és szegfűszeg keveréke
1 tasak vaníliás cukor (elhagyható)
1-2 tk. étkezési keményítő (a főzött változathoz)
Krémes gyümölcsleves elkészítése 1. (hidegen készítve)
1. A gyümölcsöt megmossuk, szükség szerint megtisztítjuk, magozzuk, daraboljuk, a díszítéshez, illetve levesbetétnek ízlés szerinti mennyiséget (lehetőleg a szebb darabokat, szeleteket) félreteszünk.
2. Kevés víz, illetve a befőtt leve (kb. 1-2 dl a gyümölcs fajtájától, illetve a félretett gyümölcs mennyiségétől függően) hozzáadásával turmixgépben vagy merülő mixerrel pürésítjük, hozzáadva a cukrot, a tejszínt és kb. 1 mk.-nyi őrölt fűszert. Arra ügyeljünk, hogy ne legyen túl híg. Ha túl sűrű, adjunk hozzá még egy kevés vizet, esetleg tejet.
3. Hidegen tálaljuk a félretett gyümölcsökkel. Ízlés szerint kínálhatjuk tejszínhabbal, illetve díszíthetjük menta– vagy citromfűlevelekkel.
Krémes gyümölcsleves elkészítése 2. (főzve)
1. A gyümölcsöt megmossuk, megtisztítjuk, magozzuk, daraboljuk, levesbetétnek, illetve a díszítéshez, félretesszük a gyümölcs egy részét, lehetőleg a legszebb darabokat vagy néhány szép szeletet.
2. Nagyjából 2-3 dl vízzel feltesszük a gyümölcsöket főni (a gyümölcs fajtájától, illetve a félretett gyümölcs mennyiségétől is függ a hozzáadott víz mennyisége), hozzáadjuk a fűszereket és a cukrot is. Ha felforrt, kicsit hűlni hagyjuk, majd turmixban vagy merülőmixerrel pürésítjük. Visszaöntjük a fazékba a pürésített gyümölcsöt, ismét alágyújtunk.
3. Az étkezési keményítőt elkeverjük a tejszínnel, a gyümölcspüréhez adjuk, jól kiforraljuk. Ízlés szerint a félretett gyümölcs egy részét hozzáadjuk a leveshez.
4. A kihűtött levest a félretett gyümölcsökkel, tejszínhabbal, menta- vagy citromfűlevelekkel díszítve tálaljuk.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.