Kezdő háziasszonyként úgy féltem a bejgli készítésétől, mint a tűztől. Lépten-nyomon mást sem hallottam, minthogy bejglit készíteni milyen nehéz, bonyolult, hosszadalmas, és aztán még ha ki is reped… Szóval jó volt nekem a munkahelyem közelében található édességboltban rendelt bejgli. Finom volt, friss, valódi dióval készült a diós, sőt ott hallottam életemben először a gesztenyés bejgliről, ami azóta is a kedvencem.
Azóta sok víz lefolyt a Dunán, találtam egy remek receptet, amit immár több mint 15 éve használok, s volt több olyan év, amikor 16 rúd is készült belőle. (Jó, tudom, van, ahol ennek minimum a duplája készül, de mi kis család vagyunk, ennél több bejgliből még a húsvéti nyuszinak is jutna.)
Nagymamám soha nem készített bejglit, legalábbis én nem emlékszem rá, férjem szülőfalujában pedig inkább a diós és mákos kalács készül (normál kelt tésztából), így a hőn áhított kelt-omlós (pozsonyi tésztás) bejgli receptjét sehonnan nem örököltem meg, nekem kellett beszereznem. Már magam sem emlékszem, hogy honnan származik a recept (gyanítom, hogy valamilyen főzős újságból). A recept tetszett, kipróbáltam, mindenkinek ízlett, szóval maradt, nem is kísérleteztem tovább.
A bejgli nagyon-nagyon fontos titka, hogy meg kell szurkálni. Ezt nem szabad elfelejteni, mert szurkálás nélkül szinte garantált, hogy szétreped. Én a tekerés közben mindig mantrázom, hogy „megszurkálni, megszurkálni”, de előfordult már, hogy tíz perce a sütőben sültek a bejglik, amikor eszembe jutott, hogy a szurkálás kimaradt.
A kisebb repedéseket még forrón, rögtön sütés után orvosolhatjuk, ha valamilyen hosszú lapos célszerszámmal, például hosszú pengéjű késsel vagy fakanállal összenyomjuk a tésztát, hogy a repedés „összeforrhasson”.
Kelesztés nélküli, rögtön süthető bejgli hozzávalói (4 rúdhoz)
500 gramm finomliszt
200 gramm olvasztott vaj vagy margarin
50 gramm porcukor
10 gramm élesztő
150 milliliter tej
1 tojássárgája
1 gramm só
10 gramm vaníliás cukor
fél citrom héja
a kenéshez 1 tojássárgája és egy tojásfehérje vagy 1 tojásfehérje
a töltelékekhez:
2 rúd mákoshoz:
200 gramm darált mák
1 narancs héja reszelve (elhagyható)
100 gramm cukor
10 gramm vaníliás cukor
120 milliliter víz
2 rúd dióshoz:
200 gramm darált dió
1 citrom héja reszelve (elhagyható)
100 gramm cukor
10 gramm vaníliás cukor
120 milliliter víz
1 rúd gesztenyéshez:
1 gesztenyemassza
1 vaníliás cukor (elhagyható)
kevés rum a gesztenyemassza lazításához (elhagyható)
Kelesztés nélküli, rögtön süthető bejgli elkészítése
1. A hideg tej egyik felében keverjük el az élesztőt és a cukrokat. A másik felében keverjük el a tojássárgákat, a sót és a citromhéjat.
2. Olvasszuk fel a vajat vagy margarint, majd adjuk a liszthez. Öntsük hozzá a két tejes keveréket is, majd gyúrjunk sima tésztát. A tésztát csomagoljuk folpackba és tegyük hűvös helyre kb. 15 percre, amíg előkészítjük a töltelékeket.
3. A diós és a mákos töltelék is ugyanúgy készül. A vízből és a cukorból szirupot főzünk kb. egyperces forralással. A darált dióhoz vagy a darált mákhoz adjuk a reszelt citrushéjakat, majd ráöntjük a forró szirupot és jól elkeverjük. Ekkor hozzáadhatjuk a töltelékhez az ízlés szerinti egyéb hozzávalókat is. (Lásd lent a töltelékváltozatoknál.)
4. A tésztát vágjuk négyfelé, formázzunk négy kis gombócot, majd egyesével nyújtsuk ki vékony négyzetre, kenjük meg a töltelékkel úgy, hogy a felső szélén maradjon egy négy-ötcentis töltelék nélküli sáv. (A gesztenyemasszát morzsoljuk rá a tésztára, majd egyengessük el a kezünkkel, hogy mindenhova jusson.) A tészta két oldalán hajtsuk fel a tésztát, hogy feltekerés után ne tudjon majd kipotyogni a töltelék, és az alsó szélétől tekerjük fel a bejglit.
5. Legjobb, ha minden egyes feltekert rudat rögtön meg is szurkálunk, így később nem felejtődik el. Tegyük a feltekert rudakat sütőpapírral bélelt tepsibe.
6. A rudakat kenjük meg tojássárgájával, tegyük hűvös helyre, míg rászárad a tojássárga. (Közben rendet tehetünk a konyhában.) A tojássárga száradása után kenjük meg tojásfehérjével is, s amíg ez is rászárad, melegítsük elő a sütőt. (Spórolósabb, ha mindkét kenést tojásfehérjével végezzük, hiszen úgyis kimarad a tésztából, de így kevésbé lesz márványos.)
7. Először 4-es fokozaton sütjük, majd 10-15 perc múlva levesszük 3-asra, amíg készre sül. A szép színén látni fogjuk, hogy mikor készül el, sütőtől függően 30-40 perc.
8. A megsült bejglirudakat hagyjuk egy kicsit a tepsiben hűlni, majd óvatosan tegyük rácsra. Ha szétnyílt volna valamelyik, rögtön sütés után, még a tepsiben két hosszú pengéjű kés vagy két lapos fakanál segítségével nyomjuk össze a bejglit, hogy a repedés összeforrhasson.
9. Folpackba csomagolva, hűvös helyen tároljuk, így egy-két hétig eláll és friss marad.
Töltelékváltozatok:
A mákos töltelékhez adhatunk fagyasztott vagy befőtt magozott meggyet vagy beáztatott mazsolát.
A diós töltelékhez adhatunk reszelt vagy kandírozott narancshéjat, de beáztatott mazsolát is.
Nagyon különleges a marcipános aszalt gyümölcsös bejgli. (Ehhez a marcipánmasszát nyújtsuk vékonyra, tegyük a kinyújtott tésztára, szórjuk meg apróra vágott asztalt vagy kandírozott gyümölcsökkel, majd tekerjük fel.)
A csokoládés-meggyes bejgli sem mindennapos. (Ehhez apróra vágott csokoládéval és magozott meggybefőttel vagy aszalt meggyel töltsük meg a tésztát. Spórolósabb változat, ha csokoládé helyett a kakaós csigához hasonlóan töltjük: megkenjük olvasztott vajjal vagy margarinnal a tésztát, melyet megszórunk cukrozott kakaóporral, és erre szórjuk a meggyet, majd feltekerjük.)
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.