Rántott gomba

rántott gomba
DCIM100MEDIA

A rántott gomba sok családban elég gyakori vendég az asztalon. Hosszú ideig nem is gondoltam, hogy erről az ételről bármit is írnom kellene, aztán történt valami.

Gyerekkorom óta imádom a rántott gombát, számtalanszor készítette Nagymamám, Anyukám, és persze azóta már én is. Gyorsan elkészül, laktató, mindenki szereti, mégsem hús, többféle köret illik hozzá, egy kis tartármártás az egekig emeli, de akár egy jobbféle (akár bolti) majonézzel is finom.

Több évtizedet éltem le az életemből ebben a tudatban, amikor egy ismerősöm panaszkodott, hogy olyan ritkán csinál rántott gombát, mert annyira macerás, és sok idő kell hozzá. Hogy mi??

Megkértem, fejtse ki ezt egy kicsit részletesebben, mert nekem sok minden eszembe jut erről az ételről (például mindaz, amit feljebb leírtam), de az általa vázolt kép egyáltalán nem.

Kiderült, hogy ő először is meghámozza a gombát, majd megfőzi, kihűti, panírozza, és süti. Ja, hát így már mindent értek, így tényleg macerás és időigényes, és egy csomó fölösleges procedúra.

A friss egészséges gombát egyáltalán nem kell hámozni, legfeljebb a talpából kell egy vékony karikát levágni, ha picit barnább lenne. Hallottam már olyan érvet is a hámozás mellett, hogy a „héja” kitinből van, emészthetetlen, ezért kell hámozni. Félreértések elkerülése végett, az egész gomba kitinből van, ami valóban nehezen emészthető. Egyébként pont ezért laktató.

Ha már tényleg „hámozni” kell a gombát, magyarul nyilván csúnya a külseje, inkább meg se vegyük. A gomba gyorsan romlik nyersen is, főve is, és kellemetlen gyomorrontás lehet a vége, ha nem szép és egészséges. (Lásd lejjebb a tippeket is.)

A másik, hogy teljesen felesleges a gomba előfőzése, ugyanis nagyon gyorsan megpuhul. Amíg a panír szép aranybarnára sül, a gomba is pont jó lesz. Ha nagyon nagyok a gombafejek, érdemes félbe, esetleg negyedbe vágni őket, hogy valóban jól átsüljenek.

A víz egyébként sem nagy barátja a gombának, a finom aromáját egy szempillantás alatt kiáztatja, így nemcsak a főzővíz által mondhatunk búcsút a finom gombaíznek, hanem a mosással is óvatosnak kell lenni. Hideg folyó víz alatt gyors mozdulatokkal távolítsuk el az esetleges szennyeződéseket, és máris csepegtessük le. Semmi esetre se áztassuk be a gombákat.

És akkor jöjjön a klasszikus recept.

Rántott gomba hozzávalói

  • 0,5 kg gomba
  • liszt
  • tojás (kb. 2-3 db)
  • zsemlemorzsa
  • a sütéshez olaj vagy zsír

Rántott gomba elkészítése

  1. A gombákat mossuk meg hideg folyó víz alatt gyors mozdulatokkal, majd csepegtessük le. (Ne álljon a vízben semeddig sem.) Szükség esetén vágjunk le a talpukból egy vékony szeletet, vagy ízlés szerint a tönköket is kitörhetjük/kivághatjuk. (Ezek mehetnek a fagyasztóba, később jók lesznek gombakrémlevesbe).
  2. A gombákat nem kell megsózni, mert csak szottyosak lesznek tőle. Pont elegendő rá annyi só, amennyit a panírba teszünk. Ha valaki nagyon sósan szereti, inkább a tányérján sózza meg utólag.
  3. A panírozáshoz előkészítjük egy tálba a lisztet, egy másikba a zsemlemorzsát, egy harmadikba pedig a sós, felvert tojást. A szokásos módon panírozzuk a gombákat, először megforgatjuk a lisztben, majd a tojásban, végül a zsemlemorzsában, és egy tálcára tesszük őket.
  4. A felhevített zsiradékba teszünk annyi gombafejet, amennyi kényelmesen elfér, szép aranybarnára sütjük őket, majd lecsepegtetjük. (Nem jó, ha túlságosan forró a zsiradék, és túl hirtelen sül meg a panír, mert ebben az esetben a gomba nem puhul meg kellően. Inkább kicsit lassabban érdemes sütni.)
  5. Még frissen, forrón a legfinomabb, tálalhatjuk ízlés szerint rizzsel, zöldséges rizzsel, burgonyapürével, sült krumplival, tartármártással, majonézzel. Salátát is kínálhatunk mellé.

Tippek

Ha szép fehér, egészséges gombákat veszünk, a hűtőben 3-4 napig eltartható, ezután már mindenképpen fagyasszuk le. A fagyasztást végezhetjük gyors hideg folyóvizes mosás, majd felszeletelés után, de akár meg is dinsztelhetjük fagyasztás előtt. Előbbi esetben pár szeletet is kivehetünk például egy gombás tojáshoz, de bármilyen más ételhez is felhasználhatjuk. Az utóbbiból készülhet egy gyors gombaleves, gombapörkölt vagy bakonyi szelet.

A gombás főtt ételeket 1-2 napnál tovább hűtőszekrényben sem szabad tárolni, hűtő nélkül pedig kizárólag frissen fogyaszthatóak. A rántott gombára ugyan pont nem igaz, de például a gombalevest vagy a gombapörköltet lefagyaszthatjuk. A gombás ételeket 2-3 hétnél tovább ne tároljuk a fagyasztóban, mert élvezhetetlenné válik.

Jó étvágyat!

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is.