Krumplis tészta

krumplis tészta, burgonyás kocka, krumplis teszta

A krumplis tészta az az étel, amit el lehet készíteni nagyon jól, de nagyon jellegtelenül is. A kevés hozzávaló miatt szükség van néhány trükkre, hogy igazán tökéletes legyen a végeredmény.

A Nagymamám annyira fantasztikusan finoman tudta elkészíteni, hogy a gondolattól is összefut a nyál a számban. Nagy kedvencem, ő pedig gyakran készítette. Persze volt hozzá egy igazán jó lábasa, és hihetetlenül jól értett hozzá, hogy mennyire pirítsa le az alját, amitől pont isteni lesz, de még nem ég oda. Őszinte leszek, azóta sem ettem olyan finomat, de azért igyekszem közeledni a mércéhez.

A granadírmars, granatírmars vagy granadérmars, avagy gránátos kocka névre is hallgató tésztaétel gyakorlatilag egyetlen fűszere a pirított hagyma, így alapvető fontosságú, hogy ezt jól készítsük el. Fontos még, hogy a krumpli ne legyen nedves, de fujtós se. Sokat kísérleteztünk, eleinte héjában főtt burgonyából készítettük, ahogy a szüleink, nagyszüleink is, aztán taktikát változtattunk. Talán ők más burgonyát használtak, de a héjában főtt krumpliból nem lett az igazi. Ettem már olyan változatot is, amelynek az alapja gyakorlatilag paprikás krumpli volt, ezt törték össze, abban viszont túl nedves és krémes volt a burgonya, illetve a hagyma zamata is elveszett.

Krumplis tészta hozzávalói

0,5 kg kockatészta
1 kg burgonya

bors
őrölt pirospaprika
3 nagy fej vöröshagyma
zsír (esetleg olaj)

Krumplis tészta elkészítése

1. Hámozzuk meg a burgonyát, vágjuk kockákra, és tegyük fel főni sós vízben. (Héjában is főzhetjük a burgonyát, de nekünk ez kevésbé vált be.)

2. Tegyünk fel egy nagy fazékban vizet a tésztának is.

3. Tisztítsuk meg a vöröshagymákat, vágjuk kockákra (kivételesen nem baj, ha kicsit nagyobbra sikerülnek). Forrósítsunk zsírt (esetleg olajat), adjuk hozzá a hagymát, és türelmesen kevergetve pirítsuk szép barnára. Zsírban szebben sül a hagyma, és fontos, hogy ne spóroljunk túlságosan a zsiradékkal, mert ha nem elég a zsiradék, inkább csak párolódik, és nem sül a hagyma. Mindamellett vigyázzunk, hogy ne égjen meg. Ha szépen megsült a hagyma, adjunk hozzá egy evőkanálnyi pirospaprikát, keverjük jól el, majd zárjuk el alatta a hőforrást.

4. A felforrt tésztavízhez adjunk literenként egy teáskanálnyi sót, és tegyük bele a tésztát is.

5. Ha megfőtt a burgonya, szűrjük le, tegyünk félre egy kevés főzővizet, és törjük össze a burgonyát.

6. A paprikás hagymás zsírra tegyük rá az összetört burgonyát is, keverjük el alaposan, ha szükséges, adjunk hozzá még egy kevés pirospaprikát, illetve sót. Ha túl száraznak bizonyulna, adjunk hozzá 1-2 evőkanálnyit a burgonya főzővizéből, és keverjük el alaposan.

7. A megfőtt tésztát szűrjük le, és keverjük a hagymás burgonyához.

8. Ha van erre a célra megfelelő serpenyőnk, tegyünk bele egy kevés zsiradékot, forrósítsuk fel, majd adjunk hozzá a krumplis tésztából is, hagyjuk kicsit megpirulni az alját, majd keverjük át, és ismételjük meg a pirítást még két-három alkalommal. Ettől további ízekkel gazdagodik az étel, de e nélkül is finom.

9. Hagyományosan csemegeuborkával kínáljuk.

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .