A könnyed, mégis laktató főzelékek kedvelői számára szuper választás. A paradicsomos káposzta szezonja a késő nyári időszaktól kora tavaszig tart, így bőven van időnk kiélvezni.
Még „a nagy főzelékfogyasztók” is gyakran megfeledkeznek erről az ételről, pedig az alacsony kalóriatartalmú, mégis igen laktató káposzta sokféle étrendbe beilleszthető. A paradicsomtól pedig könnyed, és télen is nyarat idéző fogássá válik.
A sűrítés a hagyományos rántás helyett zabpehelyliszttel készül, ami egészségesebb, jobban sűrít, és kihangsúlyozza a főzelék édeskés ízét.
Önmagában is finom, de ha éhesebbek vagyunk, feltétként jó választás a sült kolbász, a sült virsli, a fasírt vagy a tükörtojás.
Paradicsomos káposzta hozzávalói
- 1 nem túl nagy fej káposzta (kb. 1 kiló)
- kb. 1 liter paradicsomlé (vagy sűrített paradicsom és víz)
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 0,5 tk. őrölt köménymag
- só
- 1-2 ek. cukor
- 2-3 ek. zabpehelyliszt
- kevés olaj vagy más zsiradék
- őrölt pirospaprika (elhagyható)
Paradicsomos káposzta elkészítése
- Tisztítsuk meg a vöröshagymát, és vágjuk kis kockákra.
- Ha szükséges, távolítsuk el a káposzta 2-3 külső levelét, majd vágjuk négyfelé úgy, hogy közben a torzsát is negyedeljük. Így már egyszerűen kikanyaríthatjuk a torzsát a negyed káposztafejekből. (A torzsára nem lesz szükség a főzelékhez, ellenben a fás részeket lehámozva kellemes rágcsálnivaló lesz belőle.)
- Keresztben (így az ereket is keresztbe vágjuk)szeleteljük fel a negyed káposztákat.
- Forrósítsunk kevés olajat, a hagymát fonnyasszuk meg rajta, majd adjuk hozzá a káposztát, és öntsünk alá kevés vizet, nehogy leégjen. (A káposztából is kifő majd valamennyi víz és a főzelék levét főleg a paradicsomlé adja majd.)
- Sózzuk, adjunk hozzá őrölt köménymagot, majd fedő alatt kezdjük el főzni/párolni. Ha nagyjából megpuhult, öntsük hozzá a paradicsomlevet is, és főzzük készre. (A paradicsomlé savassága gátolja a puhulást, így rövidül a főzési idő, ha később adjuk az ételhez.)
- Amíg fő a káposzta, a zabpehelylisztet keverjük el egy kevés vízzel. Az átforrósodott paradicsomléből adjunk egy merőkanálnyit a lisztes vízhez, majd folyamatos keverés mellett öntsük a főzelékhez.
- Forraljuk fel még egyszer az egészet, közben adjunk hozzá egy kevés cukrot. Kóstoljuk meg, szükség esetén pótoljuk a sót, a cukrot vagy a köményt, szórjuk meg egy kevés pirospaprikával (csak a színe miatt), majd zárjuk el alatta a hőforrást.
Jó étvágyat!