A borsóleves legfontosabb alapanyaga, a zöldborsó az első friss zöldségfélék között jelenik meg a piacokon a hosszú tél után. Persze egész évben készíthető fagyasztott, üveges vagy konzerv zöldborsóból is, ugyanakkor nem érdemes kihagyni a friss zsenge borsóból készült levest.
Ha frissen fejtett borsóból készítjük, a megmosott borsóhéjat főzzük meg egy kevés vízben, ez a borsós ízű víz lesz a leves alapja, így még kellemesebb lesz a végeredmény.
Mi sárgarépával dúsítjuk a levest, és galuska kerül bele betétnek, de ízlés szerint készülhet karalábéval és/vagy burgonyával is, sőt kerülhet bele fehérrépa (petrezselyemgyökér) is. A zöldségeket apró kockákra vagy például a répát karikákra, esetleg hasábokra vágva tesszük a levesbe. Pirospaprika nélkül készítjük, így tanultam Nagymamámtól és Anyukámtól, de bátran színesíthető pirospaprikával.
Borsóleves hozzávalói
25 dkg zöldborsó (frissen kifejtett vagy fagyasztott, esetleg üveges vagy konzerv)
1-2 db sárgarépa (ízlés szerint készülhet karalábéval és/vagy burgonyával, fehérrépával is)
friss petrezselyemzöld
1 tk. só
1 tv paprika (elhagyható)
pici cukor (elhagyható)
0,5 tk. pirospaprika (elhagyható)
1 ek. olaj vagy más zsiradék
sűrítéshez
2 ek. kukoricaliszt (esetleg zabpehelyliszt, rizsliszt vagy finomliszt) kevés vízben elkeverve vagy
egy szem közepes főtt burgonya pürésítve (a levesben is főzhetjük) vagy
0,5 ek. olaj és 1 ek. liszt rántásnak elkészítve
levesbetét
ízlés szerint száraz vagy frissen gyúrt tészta, csipetke vagy galuska
Borsóleves elkészítése
1. Forraljunk kb. 5 dl vizet. A friss borsót fejtsük ki. (Ha a zsenge héjat előfőztük, a forró víz vagy annak egy része már adott. Lásd fent.)
2. Hámozzuk, mossuk és kockázzuk vagy karikázzuk fel a kiválasztott zöldségeket. Forrósítsuk meg az evőkanálnyi olajat, adjuk hozzá a zöldségeket a krumpli kivételével, és picit dinszteljük meg, amíg a zöldségek színe élénkebbé válik.
3. Öntsük fel a zöldségeket a forró vízzel, adjuk hozzá a burgonyát is, majd sózzuk. Dobjunk bele egy tv paprikát egészben, jó ízt ad neki. A fagyasztott borsót nem kell kiolvasztani. A konzerv borsó levét öntsük le, de ha jó ízű a lé, felhasználhatjuk a főzésnél.
4. Ha megfőttek a zöldségek, adhatunk a leveshez egy pici cukrot. Levesbetétként szaggathatunk bele galuskát vagy főzhetünk bele csipetkét, de akár apró kockatésztát vagy kagylótésztát is.
5. Ízlés szerint sűrítjük. A rántás készítéséről bővebben itt írtam. A vízzel elkevert kukoricalisztet egyszerűen belekeverjük a levesbe, újraforrásig kevergetjük, majd tovább kevergetve kb. két percig forraljuk. Amennyiben pürésített burgonyával sűrítjük, adjuk hozzá a pürét, majd kevergetve forraljuk fel újból az egészet.
6. Hozzáadjuk a pirospaprikát és az apróra vágott petrezselyemzöldet is, forralunk rajta még egyet, majd elzárjuk alatta a hőforrást, és lefedve állni hagyjuk pár percig, amíg a galuskák kicsit megduzzadnak.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.