Bögrés mákos meggyszósszal és vaníliaöntettel

bögrés mákos meggyszósszal és vaníliaöntettel

A bögrés mákos sütemény meggyszósszal a legfinomabb, de persze egy kis vaníliaöntet sem árt neki. Bögrével mérjük ki a hozzávalókat, így pillanatok alatt összeállítható, s amíg sül, a szósz is elkészül.

Karácsonykor is kínálhatjuk a hagyományos mákos sütemények helyett, ha egy kis újdonságot csempésznénk az ünnepi menübe, de egy vasárnapi ebéd után is finom desszert. Önmagában, szósz nélkül tízóraira vagy uzsonnára is kínálhatjuk.

A mák nagyon egészséges, mivel a mák vastartalma és kalciumtartama is magas, de sajnos jóval kevesebbet fogyasztunk belőle, mint amennyi indokolt lehetne. Ez a sütemény egy finom lehetőség, hogy gyakrabban szerepeljen a mák az étlapunkon.

Ha a meggyszósz mellett vaníliaöntetet is kínálunk mellé, a kétféle öntet még izgalmasabbá és különlegesebbé teszi ezt az egyébként egyszerű süteményt.

Bögrés mákos meggyszósszal hozzávalói

1 tojás
1 bögre tej
1 bögre cukor
1 bögre liszt
1 bögre darált mák
1 csomag sütőpor

meggyszószhoz

30 dkg meggy vagy egy üveg meggybefőtt
2 ek. étkezési keményítő
4 ek. cukor (ízlés szerint akár több is)
0,5 mk. őrölt szegfűszeg (elhagyható)

vaníliaöntethez (hagyományos recept)
1 tojás
2 ek. finomliszt vagy étkezési keményítő
3 tasak vaníliás cukor
0,5 liter tej
csipet só

Bögrés mákos meggyszósszal elkészítése

1. Mérjük ki a bögrével a száraz hozzávalókat, szitáljuk hozzá a sütőport, majd keverjük jól el.

2. Egy tálban habarjuk össze a tojást, keverjük el a tejjel, majd adjuk hozzá a száraz hozzávalókat, és keverjünk belőle sima tésztát. (A tészta kissé híg lesz.)

3. Melegítsük elő a sütőt közepes hőfokon.

4. Sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük a tésztát, majd középmeleg sütőben megsütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e a tészta.

5. Amíg sül a tészta, a meggyet szükség szerint kimagozzuk, majd egy kis lábosba tesszük. Ha befőttet használunk, a befőtt levével, ha friss vagy fagyasztott meggyet, akkor vízzel öntsük fel a meggyet. Adjuk hozzá a cukrot és az őrölt szegfűszeget. A keményítőt keverjük el kevés vízzel. Ha felforrt a meggy, adjuk hozzá a keményítős vizet, majd folytonos keverés mellett sűrítsük be a szószt. Ha híg lenne, adjunk hozzá még egy kevés keményítős vizet, ha sűrű lenne, hígítsuk fel kevés vízzel a szószt.

6. Készítsük el a vaníliaöntetet is. A tejből fél deciliternyit tegyünk félre, a maradék négy és fél deciliternyit tegyük fel melegedni egy kisebb lábasban. Keverjük el a tojást, a vaníliás cukrot, a csipet sót és a lisztet vagy étkezési keményítőt, adjuk hozzá a félretett fél deciliternyi tejet, és keverjük az egészet simára.

7. Amikor már majdnem felforrt a tej, folyamatos keverés közben adjuk hozzá a kikevert masszát, és kevergessük tovább, nehogy csomós legyen vagy odaégjen. Kis lángon folytonos keverés mellett besűrítjük krémet. Ha liszttel készítjük, kóstoljuk meg óvatosan, hogy a liszt kellőképpen megfőtt-e benne.

8. A megsült mákos süteményt borítsuk rácsra, húzzuk le róla a sütőpapírt, hagyjuk kihűlni, majd vágjuk kockákra. A meggyszósszal kínáljuk, adhatunk mellé hagyományos recept alapján készülő vaníliaöntetet is.

Jó étvágyat!

Mentés

Mentés

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .