A röszti eredetileg a svájci konyha remeke. Nálunk a tócsit is gyakran nevezik rösztinek, ami hatalmas tévedés. Az eredeti svájci étel rösti, leírva és kimondva is, tehát z betű nélkül, és egészen másképp készül.
Az eredeti svájci röszti és a tócsni között a legnagyobb különbség, hogy a valódi röszti főtt burgonyából, míg a tócsi nyers burgonyából készül. Ezen túlmenően a rösztiben nincs tojás és liszt, valamint nem bő zsiradékban sül.
Mindemellett tradicionális parasztreggeli, tehát nem köret, mint ahogy itt Közép-Európában leggyakrabban találkozunk vele. Laktató, még nehéz fizikai munka mellett is elvan vele az ember egy darabig, ha megeszik belőle egy jó adagot. Mindemellett isteni finom.
Nagyon szeretem önálló fogásként is – például ebédre – egy jó adag salátával, esetleg egy kis sajttal vagy tejföllel megbolondítva.
Kiváló felhasználási módja a maradék hagymás tört burgonyának. Bár az eredeti receptben nem szerepel hagyma, de nagyon jó ízt ad az ételnek. Valahogy nekem mindig sikerül túllőnöm a célon a köretekkel, ezért nálunk a hagymás tört burgonya gyakran végzi rösztiként. (Lehet, hogy ez nem is olyan nagy véletlen 😉 )
Eredeti svájci házi röszti hozzávalói
1 kg héjában főtt burgonya
2 ek. olaj vagy más zsiradék (szalonna hiányában több)
só
10 dkg kolozsvári vagy más húsos szalonna (elhagyható)
Eredeti svájci házi röszti elkészítése
1. A burgonyát főzzük meg héjában, vigyázzunk, hogy ne főjön szét, majd a főzővízben hagyjuk kihűlni. (Kicsit előre is dolgozhatunk, már előző nap megfőzhetjük a burgonyát, így még jobb lesz a végeredmény.)
2. A kihűlt burgonyáról lehúzzuk a héját, majd nagylyukú reszelőn lereszeljük. A szalonnát kisebb kockákra vágjuk.
3. Nagy tapadásmentes serpenyőben felforrósítjuk az olajat vagy egyéb zsiradékot, majd rádobjuk a szalonnát, és megpirítjuk. Vigyázzunk, hogy ne égjen meg a szalonna. Ha nem teszünk bele szalonnát, tegyünk még 2-3 evőkanálnyi zsiradékot a serpenyőbe. Dobjuk rá a reszelt krumplit, sózzuk meg ízlés szerint, és tegyünk rá 3-4 evőkanálnyi vizet.
4. Egy lapos fakanállal erős lángon összeforgatjuk a burgonyát a szalonnával, és pár percig időnként megkeverve pirítjuk, majd közepesre mérsékeljük a tüzet.
5. Lenyomkodjuk és szép kerekre igazítjuk a masszát, majd lefedjük, és öt percig pirítjuk. Öt perc elteltével levesszük a fedőt, és további öt percig pirítjuk.
6. Egy lapos fedőt vagy tányért a serpenyőre teszünk, majd egyetlen gyors mozdulattal átfordítjuk, hogy a röszti fedőre kerüljön, majd a fedőről visszacsúsztatjuk a serpenyőbe, így a sült fele kerül felülre. Nem kell kétségbe esni, ha kicsit szétesik, a falapát segítségével kicsit meg tudjuk igazítani, de attól még nagyon finom lesz, ha a külleme nem teljesen tökéletes.
7. A másik oldalát is nagyjából 10 percig közepes lángon pirítjuk, majd az megsült rösztit tányérra borítjuk. (Legegyszerűbb, ha fölé teszünk egy tányért, és átborítjuk rá a serpenyő tartalmát, de ha elég lapos a serpenyőnk, akár ki is csúsztathatjuk belőle a rösztit egy tányérra.)
8. Köretként vagy önálló fogásként salátával tálaljuk.
Maradékmentés
Megmaradt hagymás tört burgonyából is ugyanígy elkészítjük, így a burgonyafőzést és a reszelést megspóroljuk. Nem baj, ha a tört burgonyában hagyma és pirospaprika is van, a rösztit nem fogja elrontani, viszont sózni már nem szükséges.
Jó étvágyat!
Köszönöm, hogy ellátogattál a blogomra. Ha tetszett a recept, oszd meg ismerőseiddel is, hogy ők se maradjanak le semmiről.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.