Tócsi, tócsni, lepcsánka, lapcsánka, prósza, cicege

Tócsi, tócsni, lepcsánka, lapcsánka, hremzli, prósza, cicege
Tócsi

A tócsi számtalan néven ismert tájegységenként, a felsorolt nevek szinte csak ízelítőül szolgálnak. Mind-mind ugyanazt a reszelt burgonyával készülő finomságot takarja. Egyszerű, gyors, olcsó, laktató és nagyon-nagyon finom. Kell ennél több?


A rengeteg elnevezés is mutatja, hogy talán nincs is olyan szeglete országunknak, ahol ne ismernék ezt az ételt. Sőt még határainkon túl is készítik, Kárpátalján például hremzli néven ismert.

Kiváló húsmentes fogás, amit feldobhatunk és egészségesebbé tehetünk egy salátával, vagy tálalhatjuk egy finom zöldségleves után ebédre vagy vacsorára. Párolt zöldséggel vagy főzelék feltétjeként is tálalhatjuk, de fogyasztható lángos módjára tejföllel és/vagy sajttal is, sőt köretként is.

Hússal készült változatai a mátrai borzas pecsenye, a vasi borzas vagy az általam Szlovákiában kóstolt Černohorský rezeň, amely ételeknél a húst fedő bunda készül a tócsi tésztájából. Az ízesítésben persze lehetnek apró eltérések, de a lényeget tekintve nincs nagy különbség.

Nagymamám és Anyukám is gyakran készítették gyerekkoromban, ők són kívül nem fűszerezték mással, így én sem teszem, mert szeretem a természetes burgonyaízt, ami nagyon jól érvényesül ebben az ételben. Aki szeretné, bátran adhat hozzá fokhagymát, petrezselyem zöldjét, borsot vagy akár szerecsendiót.

Nálunk a pufibb változat készül, mely bő zsiradékban sül, de kevés olajon sütve készíthetünk egészen lapos tócsikat is (én korábban ezt ismertem lapcsánkának), melyet egy kanál hátával tudunk egyenletesen elkenni a serpenyőben.

Tócsi hozzávalói

0,5 kg reszelt burgonya
1 tojás
10-15 dkg liszt (amennyit felvesz)

fűszerek ízlés szerint
fokhagyma (elhagyható)
olaj vagy egyéb zsiradék

Tócsi elkészítése

1.    Nagy lyukú reszelőn reszeljük le a burgonyát, sózzuk meg. Nagyjából egy teáskanálnyi sót igényel, de a burgonya kedveli a sót, így aki a sósabb ízeket kedveli, adhat hozzá picit többet is. Adjuk hozzá ízlés szerint az egyéb fűszereket is, a petrezselymet apróra vágva, a fokhagymát zúzva vagy apróra vágva keverjük a burgonyához.

2.    Egy serpenyőben kezdjük el melegíteni a zsiradékot. Ha egészen laposra szeretnénk sütni, csak kevés zsiradékot tegyünk a serpenyőbe.

3.    A fűszerezett reszelt burgonyához adjuk a tojást, majd jól elkeverjük benne. Mire idáig eljutunk a folyamattal, már enged egy kis levet a burgonya. Adjunk hozzá annyi lisztet, hogy egy lágy, de ne csöpögős masszát kapjunk. Az sem jó, ha túl híg, mert sütés közben széteshet, de az sem jó, ha túl kemény és szinte szaggatni kell, mert úgy inkább a tésztás, mint a krumplis jelleg érvényesül. (Ízlés szerint kinyomható a burgonya leve, így szárazabb lesz, ebben az esetben kevesebb lisztet fog felvenni, de én soha nem nyomkodom ki.)

4.    Amikor felforrósodott a zsiradék, egy evőkanál segítségével tegyünk bele kis kupacokat, a tetejüket kicsit nyomkodjuk le, hogy ne legyenek púposak. A lapos változathoz a kupacokat egy kanál hátával simítsuk el vékonyan a serpenyőben. Annyi tésztát tegyünk egyszerre a serpenyőbe, amennyi kényelmesen elfér.

5.    Mindkét oldalukat süssük szép pirosra, majd szedjük ki a zsiradékból, csöpögtessük le jól.

6.    A kiálló burgonyacsíkocskák ropogósra sülnek, akit ez zavar, tegye egy edénybe a tócsikat, és fedje le kb. 10 percre, ettől megpuhulnak a ropogós részek.

7.    Tálaljuk salátával, köretként vagy főzelék feltétjeként. Önmagában fogyasztva megkenhetjük tejföllel és sajttal is megszórhatjuk.

Jó étvágyat!

Mentés

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .