Rakott kel

rakott kel, rakott kelkáposzta

A rakott ételeket nehéz elrontani, ezért gyakorlatlan háziasszonyok is bátran belefoghatnak az elkészítésükbe. Ez a rakott kel például kiváló választás ebédre vagy vacsorára is.

A kelkáposzta-főzelék és a frankfurti leves mellett talán ez a legismertebb és leggyakrabban készített kelkáposztás étel.

A káposztafélék télen igen hálás alapanyagok, hiszen viszonylag olcsón hozzáférhetőek, mindemellett nagyon egészségesek. Tele vannak ásványi anyagokkal és rosttal, már csak ezért is minél gyakrabban kellene belőlük fogyasztanunk.

A tölteléket a rizses változat helyett készíthetjük fasírt módjára is. Anyukám mindig is így készítette, és a magam részéről mindkét változatot nagyon szeretem, azonban a férjem jobban kedveli a rizses tölteléket, így nálunk ez a recept van forgalomban.

Rakott kel hozzávalói

1 fej kelkáposzta
0,5 kg darált hús
2 dl rizs

őrölt kömény
őrölt pirospaprika
majoránna
1-2 gerezd fokhagyma
1 fej vöröshagyma
kevés zsiradék a forma kikenéséhez
tejföl

Rakott kel elkészítése

1. Egy jó nagy fazékban tegyünk fel vizet melegedni. Illetve főzzük meg a rizst is.

2. Ha szükséges, a kelkáposztáról távolítsuk el a vaskos külső 2-3 levelet. Vágjuk négyfelé a káposztát, és vágjuk ki a torzsáját, majd a negyed káposztákat tegyük a forrásban lévő vízbe, a vízhez adjunk sót.

3. Amíg fő a káposzta és a rizs, készítsük elő a tölteléket. Tisztítsuk meg és aprítsuk fel a kétféle hagymát. A húst tegyük egy nagyobb tálba, adjuk hozzá a hagymákat, 1-2 evőkanálnyi pirospaprikát, 1 kávéskanálnyi őrölt köményt, sót, esetleg egy kevés őrölt feketeborsot is.

4. Ha megfőtt a rizs, hagyjuk kicsit hűlni. Közben egy megfelelő méretű jénait, tepsit vagy kacsasütő edényt kenjünk ki nagyon vékonyan olajjal vagy zsírral (Pataky tálat is használhatunk, ezt még kikenni sem kell, csak ne felejtsük el beáztatni).

5. A megfőtt kelkáposztáról szűrjük le a vizet, majd kb. a felét oszlassuk el a sütőtál alján egyenletesen, szórjunk a levelek közé kevés majoránnát. (Apróra vágott vagy zúzott fokhagymát is szórhatunk rá.)

6. A fűszeres húshoz adjuk hozzá a rizst is, jól keverjük össze, majd a húsos masszát egyenletesen terítsük szét a tálban lévő kelkáposztán, és fedjük be a főtt kelkáposzta másik felével, amelynek rétegei közé szintén szórjunk egy kevés majoránnát.

7. Tegyük a sütőbe, és közepes hőmérsékleten süssük készre. A sütést végezhetjük fedő alatt, ha van teteje az edénynek, vagy letakarhatjuk alufóliával a tepsit. Van, aki jobban szereti fedő nélkül sütni, ilyenkor arra kell vigyázni, hogy meg ne égjen a teteje, mielőtt készre sül a töltelék. (Nagyjából 35-45 perc alatt készül el.)

8. Még melegen tálaljuk, tejfölt kínálunk hozzá.

Tippek

Gazdagabbá tehetjük a rakott kelt, ha a sütés előtt pirított zsemlemorzsát oszlatunk el a felső réteg kelkáposzta tetején.

A tejfölt sütés előtt is rákenhetjük, vagy a sütés folyamán bármikor, attól függően, hogy szeretnénk-e, illetve mennyire szeretnénk megsütni. (Mi jobban szeretjük, ha nincs rásütve a tejföl, de ez egyéni ízlés kérdése.)

Rakott kelkáposzta diétásan: A töltelékhez használjunk csirkemellet, a rizst pedig barna rizzsel vagy zabpehellyel is helyettesíthetjük, így különösen jó ízű és egészségesebb lesz a végeredmény. Mivel a zabpehely felszívja a nedvességet, áztassuk be egy kevés forró vízbe, mielőtt a húshoz adjuk, hogy ne tegye túl szárazzá a tölteléket.

 

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .