A gyros (gírosz) valószínűleg török eredetű, de mindenképpen görög étel. Ki ne látott volna már függőlegesen elhelyezett forgó nyárson sülő gyroshúst, melynek a sült részeit egy éles késsel levagdossák? Ez a hús kerül a tányérunkra vagy a pitánkba némi zöldség és öntetek kíséretében.
A görögöknél bárány-, marha-, disznó- vagy csirkehúst használnak a készítéséhez, így egy otthon elkészíthető és olcsó változat esetén nem szentségtörés csirke-, esetleg pulykahúst használni.
Természetesen semmi szükség forgó nyársra és több kilónyi húsra, hiszen a gyros vékony csíkokra vágott húsból serpenyőben is könnyedén elkészíthető. Így aztán semmi nem tarthat vissza bennünket attól, hogy a család kedvencét időnként magunk is az asztalra varázsoljuk, persze töredék áron.
A sok zöldség elengedhetetlen, s természetesen az öntet is házilag készül. A sült burgonya és a zöldségek közé keveredő csalamádé már hazai specialitás, de mi már csak ilyenek vagyunk, szeretjük a saját képünkre formálni távoli konyhák ízeit is.
Gyros hozzávalói
0,5 kg hús (csirke- vagy pulykamell, de lehet disznó-, fiatalabb marha- vagy bárányhús is)
gyros fűszerkeverék
néhány evőkanálnyi (olíva)olaj
tálaláshoz
sült krumpli vagy pita, esetleg tortilla lap (ez utóbbi kettő készen is vásárolható)
zöldségek ízlés szerint (uborka, paprika, paradicsom, lila- vagy vöröshagyma, salátalevél, esetleg csalamádé)
fokhagymás joghurt vagy tzatziki
fokhagymás joghurthoz
2 dl joghurt
1-2 gerezd fokhagyma
csipet só
csípős szószhoz
Erős Pista vagy házi paprikakrém
kevés víz
Gyros elkészítése
1. A húst megmossuk, minél vékonyabb csíkokra vágjuk. Megszórjuk 3-4 evőkanálnyi fűszerkeverékkel, hozzáadunk 1-2 evőkanálnyi olajat, majd jól összeforgatjuk. Kicsit állni hagyjuk.
2. Közben a fokhagymás joghurthoz a megtisztított fokhagymát apróra vágjuk, összenyomjuk vagy lereszeljük és a joghurthoz adjuk egy pici sóval, majd jól összekeverjük. Félretesszük.
3. A csípős szószhoz a paprikakrémet elkeverjük egy kevés vízzel, hogy kanálról csöpögtethető legyen. Ezt is félretesszük.
4. Megtisztítjuk és felszeleteljük a zöldségeket. Megtisztítjuk a burgonyát a körethez, majd bő olajban megsütjük.
5. Amíg sül a krumpli, egy serpenyőben olajat forrósítunk, rátesszük a húst és közepes lángon készre sütjük. Ha szükséges, mérsékeljük a lángot, esetleg tehetünk még hozzá olajat és fűszert is. Vigyázzunk, hogy a fűszer és a hús se égjen meg.
6. Gyros pita készítéséhez a készre sült húst a zöldségekkel váltakozva felmelegített pitába tesszük, közben szószt is csurgatunk rá, hogy mindenhova jusson. Gyrostál készítéséhez a gyroshúst, a sült burgonyát és a zöldségeket tányérra helyezzük, majd ízlés szerint meglocsoljuk a szószokkal. Ha tortillában tálaljuk, a tortillalapot felmelegítjük egy serpenyőben, majd ráfektetünk annyi húst és zöldséget, hogy szorosan fel tudjuk tekerni. Meglocsoljuk a szószokkal, az alját felhajtjuk, majd feltekerjük.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.