Pita recept – zsebes pita gyorsan

pita recept, gyors pita, pita gyorsan, pite egyszerűen, pita házilag

Ez a pita recept a kedvencem. Gyorsan és egyszerűen készíthető a segítségével ízletes és tökéletes pita néhány trükk és titok ismeretével.

A gyros nagy kedvencünk. Legyen az gyros tál vagy gyros pitában, szinte mindegy, mindkettő isteni lakoma. Viszont a közelünkben nem lehet kész pitát kapni, így hosszú évek óta magam készítem, rengeteg pitarecept alapján próbálkoztam már, de valahogy egyik sem volt az igazi.

Egy kedves ismerősünk hívott bennünket gyrospartyra, ahol megemlítettem neki, hogy lassan feladom a pitakísérleteimet, és inkább keresek valami beszerzési helyet. Ekkor avatott be a saját pitájának titkaiba.

A tökéletes pita recept titkai

Fontos, hogy a víz meleg legyen (de ne forró!), a pihentetés idejét pontosan be kell tartani, és véletlenül se felejtsük el belisztezni a pihenő pitatészta alatt a deszkát, ettől lesz zsebes a végeredmény. A sütőt melegítsük elő kellőképpen, hogy tényleg forró legyen a pita sütésének kezdetén is.

Még sosem próbáltam friss élesztővel, egyelőre kiélvezem a tökéletes piták nyújtotta élményt, így ez a kísérletezés későbbre marad.

 

Ebből a mennyiségből összesen nyolc normál méretű pitát szoktam sütni, kétszer négy darab kényelmesen elfér a gáztepsimben.

 

Pita hozzávalói

60 dkg finomliszt (vagy ízlés szerint teljes kiőrlésű, illetve a kétféle liszt keveréke)
3,5 dl meleg víz
1 tasak (7 g) instant élesztő
1 ek. méz (esetleg cukor)
2 tk. só

kevés liszt a deszkára
sütőpapír

Pita elkészítése

1. A meleg vizet, a mézet és az instant élesztőt összekeverjük. Futtatni nem kell.

2. 60 dkg lisztet egy tálba szitálunk, és hozzáadjuk a mézes, élesztős vizet és a 2 tk. sót, majd szép sima tésztát gyúrunk belőle, ami se kemény, se lágy ne legyen.

3. Nem kell keleszteni a pitatésztát, ezért rögtön vágjuk is fel 8-12 darabra, attól függően, hogy kisebb vagy nagyobb pitákat szeretnénk készíteni, és minden darabból formáljunk gombócokat.

4. A gombócokat egyenként nyújtsuk ki kerek pitaformára, kb. fél cm vastag tésztalapokat kell kapnunk.

5. A nyújtódeszkát lisztezzük be (az sem baj, ha kicsit vastagabban sikerül a lisztezés), helyezzük a kerek pitatésztákat a lisztezett deszkára, takarjuk le egy konyharuhával, majd fél órán át pihentetjük. (Kicsit tovább is pihenhet, de fél órára mindenképpen szüksége van.)

6. Melegítsük elő a sütőt 200 fokra (gázsütő 6. fokozat). Az alsó rácsra helyezett tepsiben vagy az alsó sínre csúsztatott gáztepsiben sütjük a pitákat. A tepsit célszerű sütőpapírral kibélelni. Egyszerre annyi pitát tegyünk a tepsibe, amennyi kényelmesen elfér benne.

7. A sütés közben figyelni kell a tésztát, pár perc alatt felfúvódik, szép gömbölyű lesz. Innentől kezdve már csak 2 percig sütjük, nehogy kiszáradjon, nem baj, ha fehér marad. (Akár meg is fordíthatjuk a már felfúvódott pitákat, ez főleg sima gázsütőben jöhet jól, nehogy megkapja az alját a meleg.)

Gyros pitában: a pitát megtölthetjük gyorshússal és friss zöldségekkel, locsoljunk rá fokhagymás öntetet vagy tzatzikit, ízlés szerint csípős öntettel pikánsabbá tehetjük.

Tipp

A megmaradt pitákat fagyasszuk le, gyorsan kiolvadnak szobahőmérsékleten is, mikrosütőben vagy serpenyőben pedig rövid idő alatt könnyen átmelegíthetjük, így majdnem olyan lesz, mint a frissen sült pita. (A nyers pitatészta fagyasztásáról egyelőre nincsenek tapasztalataim, a kisült piták fagyasztását praktikusabbnak tartom.)

A pitát bármi mással is megtölthetjük, amit éppen a hűtőben találunk. Bátran engedjük szabadon a fantáziánkat. Kerülhet bele hideg sült, nem szálkás hal, sonka, különféle párolt, sült és friss zöldségek, sajt, és megbolondíthatjuk különféle szószokkal, mint pl. ajvár, salsa, pesto vagy barbecue szósz.

Jó étvágyat!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .