Káposztás tészta

káposztás tészta, kaposztas teszta

A káposztás tészta kissé retro, kissé talán idejét múlt, de annál finomabb étel. Viszonylag egyszerűen elkészíthető, bár picit időigényes. A káposzta reszelésére viszont van egy jó tippem.

A káposztás kocka (vagy régiesebb nevén cvekedli) egészségesebbé és laktatóbbá tehető, ha barna (teljes kiőrlésű) tésztával készítjük.

Mi szeretjük, ha jó sok káposzta van a tésztán, vannak, akik éppen csak megijesztik a tésztát egy kis káposztával, tehát ehhez mérten válasszunk a zöldségesnél. Ha soknak bizonyulna a dinsztelt káposzta, akár le is lehet fagyasztani, így legközelebb már csak ki kell olvasztani, összekeverni a kifőtt tésztával, és tálalható is ez a finom étel.

Annál finomabb lesz a végeredmény, minél tovább és minél sötétebbre dinszteljük a káposztát. Ez persze időigényes. Ami engem illet, ha viszonylag gyorsan szeretnék végezni, kuktában előpárolom a káposztát egy kevés vízzel, majd ezt követően pirítom készre, általában nem túl barnára, de azért így sem rossz a végeredmény.

Régebben a káposzta reszelése nagyon gyakran tartott vissza ennek az ételnek az elkészítésétől, pedig gyerekkorom óta az egyik kedvencem. Amióta életem első aprítógépe megérkezett a konyhámba, sokkal gyakrabban készül cvekedli, hiszen a reszelés gyötrelmeit leveszi a vállamról ez a kis csodagép.

A káposztás ételek számomra inkább a télhez kötődnek. Télen a káposzta az egyik legolcsóbb zöldségféle, és ilyenkor a víztartalma sem olyan magas, mint a nyári káposztának. Emiatt a téli káposztát könnyebb sötétebbre pirítani.

 

Káposztás tészta hozzávalói

50 dkg kockatészta
kb. 1 kg fejeskáposzta
1-2 ek. cukor
kevés olaj vagy zsír

Káposztás tészta elkészítése

1. A káposztáról távolítsuk el a külső leveleit, vágjuk ki a torzsáját, majd reszeljük le kézi reszelőn vagy aprítógépben. Sózzuk le, és hagyjuk egy kicsit állni.

2. Tegyük fel a tésztafőző vizet egy nagy fazékban melegedni.

3. Csavarjuk ki a káposztából a nedvességet. Kevés olajon vagy zsíron pirítsunk meg egy kevés cukrot. Vigyázzunk, hogy ne égjen meg, épp csak szép színt kapjon. Adjuk hozzá a kinyomkodott káposztát. Egy darabig fedő alatt hagyjuk puhulni, vigyázva, hogy nehogy leégjen, majd kevergetve pirítsuk minél sötétebbre.

4. Ha felforrt a tésztavíz, adjunk hozzá literenként egy evőkanálnyi sót, majd a tésztát is. A megfőtt tésztát szűrjük le, öblítsük le hideg vízzel.

5. A pirított káposztát és a tésztát keverjük össze. Adhatunk hozzá egy kevés őrölt borsot, de ezt mindenki rászórhatja saját magának ízlés szerint az asztalnál is. Főleg a gyerekek kedvelik porcukorral megszórva.

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .