Kelkáposzta-főzelék (rántás nélkül is)

A kelkáposzta-főzelék fogyasztása, mint általában a káposztás ételeké, inkább télre tehető, de a korai, nyári, őszi, tárolási és mindenféle kelkáposzta termesztése szinte egész évben lehetővé teszi, hogy a család asztalára tegyük ezt az ízletes és egészséges főzeléket.


Tálalhatjuk sült hússal, sült kolbásszal, sült virslivel, rántott zöldségekkel vagy magában is, vagy akár kolbászt, virslit is főzhetünk bele.

A magyar konyhában talán a főzelékek a legmegosztóbb ételféleségek, van, aki egyáltalán nem szereti, van, aki csak két-háromfélét hajlandó megenni, s van, akinek teljesen mindegy, csak főzelék legyen. A főzelékek iránti ellenszenv sok esetben kellemetlen menzás élményeken alapszik, amit a későbbiekben vagy sikerül felülírni, vagy általában nem.

Az otthon készült főzelék teljesen modern módon akár liszt és rántás nélkül is készülhet, ilyenkor némi összetört burgonya adja a sűrítést. A burgonya ebben a főzelékben amúgy is adott, így az ízvilágon sem változtat. Esetleg érdemes lehet így is egy próbát tenni ezzel az egyébként nagyon egészséges, ásványi anyagokban bővelkedő levélzöldséggel. (Az ételek sűrítése témájáról itt írtam bővebben.)

Jómagam rántás nélkül készítem, a kukoricalisztet csomómentesre keverem egy kevés vízzel, ezt adom a főzelékhez. Hagyományos rántással is készülhet, sőt a rántáshoz is adható a fokhagyma és a pirospaprika, így a fokhagyma íze intenzívebb lesz, kevesebb is elég belőle, azonban vigyázzunk, hogy ne égjen meg.

Kelkáposzta-főzelék hozzávalói

egy nagy fej kelkáposzta
6-8 szem közepes burgonya
3-4 gerezd fokhagyma
2 tk. majoránna
1 tk. őrölt kömény

liszttel sűrített változatokhoz:
2 ek. olaj vagy egyéb zsiradék (rántáshoz)
2 ek. liszt (kukorica, zabpehely, finom, stb. ízlés szerint)
pirospaprika

a burgonyával sűrített változathoz dupla mennyiségű burgonyával számoljunk

Kelkáposzta-főzelék elkészítése

1.    A kelkáposzta külső leveleit távolítsuk el, a káposztafejet nyomjuk víz alá, hogy az esetleges szennyeződések eltávozhassanak a levelei közül. Vágjuk fel a káposztát négyfelé, jól vágjuk ki a torzsáját. A cikkeket szeleteljük fel keresztben, vastagabb szeleteket vágjunk, de ízlés szerint nagyobb darabokban is hagyhatjuk. (Azt azonban tudni kell, hogy minél kisebbre vágjuk, annál gyorsabban fő.)

2.    Hámozzuk meg a burgonyákat, majd vágjuk kisebb kockákra.

3.    Tegyük egy nagy fazékba a káposztát, szórjuk a tetejére a burgonyát, majd adjunk hozzá 1-2 dl vizet. A káposzta össze fog esni, levet is enged, ha szükséges később pótoljuk a vizet, az elején nem érdemes sokat hozzáadni.

4.    Tisztítsuk meg a fokhagymát, vágjuk apró kockákra vagy nyomjuk át fokhagymanyomón. Adjuk a káposztához a fokhagymát, a majoránnát és a köményt és a sót, majd fedő alatt hagyjuk főni.

5.    Amikor a káposzta megfőtt (addigra a krumpli is biztosan elkészül), keverjük ki a lisztet a vízzel vagy készítsük el a rántást. Adjunk hozzá a káposzta forró levéből, keverjük jól el, majd öntsük az egészet a főzelékbe. Kevergetve forraljuk jól át, közben adjunk hozzá annyi pirospaprikát, hogy szép színe legyen. Kóstoljuk meg, ha szükséges, adjunk még hozzá majoránnát és köményt. Ha burgonyával sűrítjük, vegyük ki a burgonya kb. felét a főzelékből, pürésítsük, majd öntsük vissza a főzelékbe és rottyantsunk rajta egyet, közben adjuk hozzá a pirospaprikát is.

6.    A főzeléket fasírttal, sült kolbásszal, sült virslivel, rántott zöldségekkel, sült hússal is kínálhatjuk, de magában is nagyon ízletes.

Jó étvágyat!

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .