A korábban általam ismert kókuszgolyó vaj hozzáadásával készült. Ezt a receptet azért szeretem, mert nem kell bele vaj, így sok kalória megtakarítható, a végeredmény mégis ugyanolyan mennyei.
A kekszet általában magam darálom hozzá, csak akkor veszem a bolti darált kekszet, ha időhiánnyal küzdök. A kedvenc aprítógépem erre a célra is kiváló, bár már nem őrli túl finomra a kekszet, félborsnyinál nagyobb darabok nem maradnak benne, szóval nem vészes. (Persze az is lehet, hogy csak türelmetlen vagyok, és tovább kellene őrölni.)
Az eredeti recept porcukrot ír, de mindig kristálycukrot használok, teljesen jól feloldódik a masszában, nem marad ropogós.
Ha a hozzávalókat nem tudjuk formázhatóvá gyúrni, mert túl száraz, adjunk hozzá egy kis vizet, esetleg tejet. Tejjel sem lesz jobb az íze, mint vízzel, viszont tej hozzáadásával csökkentünk az eltarthatóságán. (Már ha egyáltalán lesz esélye a golyóknak, hogy tárolni kelljen.)
A kókuszgolyót meg is tölthetjük, így különlegesebb lesz. Jól illik hozzá a meggybefőtt vagy különféle aszalt gyümölcsök. A kókusztekercsnél leírt masszával is tölthetjük, ebben az esetben a töltéshez célszerű csőrös fánktöltőt használni, amivel a már megformázott golyóba tudunk tölteléket „varázsolni” némi gyakorlás után.
Egyszerű sütés nélküli desszert minden alakalomra, amely a karácsonyi asztalon is jól mutat.
Kókuszgolyó hozzávalói
50 dkg (darált) keksz
20 dkg (por)cukor
kb. 2 dl kávé
2 ek. kakaópor (cukrozatlan)
1 üvegcse rumaroma
3-4 ek. lekvár vagy meggybefőtt leve
a hempergetéshez
10 dkg kókuszreszelék
Kókuszgolyó elkészítése
1. Főzzünk nem túl erős kávét, vagy készítsük el instant kávéból. Amennyiben nem darált kekszet használunk, daráljuk le.
2. A darált kekszet öntsük egy nagy tálba, adjuk hozzá a cukrot, a kakaóport, kicsit keverjük át, hogy elvegyüljenek a pornemű alkotórészek, adjuk hozzá a lefőtt kávét, a lekvárt és a rumaromát, majd gyúrjunk belőle egynemű, inkább kicsit kemény, mint puha masszát. Ha szükséges, adjunk hozzá egy kevés vizet vagy befőttlevet, hogy jobban összeálljon. Ne féljünk a víztől sem lesz vízízű a kókuszgolyó. (Tejet is adhatunk hozzá, az ízét érdemben nem fogja pozitív irányban befolyásolni, viszont kevésbé lesz eltartható a végeredmény.)
3. A masszából csipkedjünk kisebb (nagyjából diónyi) darabokat, majd a két tenyerünk között formáljuk ezeket golyókká. Ízlés szerint készíthetünk egészen apró, de akár nagyobb golyókat is, arra azonban ügyeljünk, hogy viszonylag egyformák legyenek a golyók, mert így tudjuk majd szépen elrendezni a kínálótálon.
4. A kókuszreszeléket tegyük egy tányérra, tálkába vagy kisebb tálcára, és egyenként hempergessük meg benne a készre formált golyókat.
5. A kész kókuszgolyókat rendezzük el egy tányéron vagy tálon, és már kínálhatjuk is.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.