Hentestokány, ahogy mi szeretjük

hentestokány

A hentestokány mindenkinek ismerős étel, aki valaha is étkezett menzán. Tulajdonképpen ott sem volt rossz, de saját magunk elkészítve még inkább az ízlésünkhöz formálhatjuk. Mi például ezt a változatot kedveljük.

Virslivel kevesen készítik, inkább sonkával, esetleg kolbásszal szokták dúsítani. Az uborka mindenképpen a hentestokány jellegzetes hozzávalója, van azonban, aki csemegeuborka helyett kovászos uborkát ad hozzá.

Vannak, akik több-kevesebb paradicsommal (paradicsompürével) készítik, mi épp elég paradicsomos ételt eszünk, a hentestokányból nálunk senkinek sem hiányzik. Ezzel együtt nyáron 1-1 szem tv paprika és paradicsom nagyon is jó ízt ad az ételnek.

Ami a húst illeti, jobbára sertéshúsból készül. Mi a csirkehús nagy rajongói vagyunk, nálunk csirkemellből készül, ráadásul így a főzési idő is viszonylag rövid. Mivel az előkészületek sem hosszadalmasak, nálunk a gyorsan elkészíthető ételek tárházát erősíti.

Szaftos étel, jól illik hozzá a tészta (szarvacska, orsó vagy penne), de tálalható rizzsel, rizibizivel, sőt ízlés szerint akár nokedlivel is.

 

Hentestokány hozzávalói

1 nagy fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
1 csirkemell (vagy sertéscomb, lapocka, esetleg tarja)
3 pár virsli
8-10 db csemegeuborka
5 dkg füstölt szalonna
1 ek. liszt (kukoricaliszt vagy étkezési keményítő, esetleg finomliszt)
só, bors
1 szem tv paprika (elhagyható)
1 szem paradicsom (elhagyható)

 

Hentestokány elkészítése

1. A vöröshagymát megtisztítjuk, kockákra vágjuk. A fokhagymát tisztítás után apró kockákra vagdossuk vagy fokhagymanyomón átnyomjuk.

2. A csirkemellet felkockázzuk.

3. A füstölt szalonnát apró kockákra vágjuk, kisütjük a zsírját. Hozzáadjuk a felkockázott vöröshagymát, majd megdinszteljük. Hozzáadjuk a fokhagymát is, addig dinszteljük, míg felszáll a fokhagyma illata.

4. Hozzáadjuk a dinsztelt hagymákhoz a csirkemellet, és a hús fehéredéséig együtt dinszteljük tovább. Felengedjük vízzel, esetleg alaplével. Sózzuk, borsozzuk.

5. Amíg fő a hús, a virslit és az uborkát is kis hasábokra vágjuk. (Az uborkákat mérettől függően elég hosszában négy- vagy hatfelé vágni, a virsliket keresztben két-három hengerré vágjuk, majd a hengereket hosszában négyfelé.)

6. Amikor a hús már puhulni kezd, hozzáadjuk a virslit és az uborkát, majd együtt készre főzzük.

7. A lisztet elkeverjük egy kevés vízzel, majd a készre főtt tokányhoz adjuk. Jól átforraljuk. (Ízlés szerint egy kis pirospaprikával is színezhetjük a tokányt.)

 

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .