A palacsinta egy nagyon közkedvelt étel. Kevés hozzávalóból varázsolhatunk a segítségével édes és sós finomságokat a család asztalára, ezért a palacsinta sütése egy olyan konyhai alapművelet, amit mindenképpen érdemes elsajátítani.
Az édes töltelékek sorában a lekvártól és a diótól a kakaón és a fahéjon át a túrós, pudingos töltelékekig nagyon széles a skála, hogy csak az egyszerűbbeket említsük. A recept után felsorolok még néhány különlegességet is.
A sós palacsinták közül talán a hortobágyi húsos palacsinta ugrik be mindenkinek elsőre, de szinte bármivel megtölthetjük, ami éppen a hűtőben található. Egy kikent tepsibe vagy jénai tálba fektetve a megtöltött palacsintákat, egy kis ízesített tejföllel vagy reszelt sajttal megszórva, majd a sütőben kicsit összesütve fenséges ételt tálalhatunk. A töltött palacsintákat boríték módjára összehajtva, majd panírozva bő zsiradékban is kisüthetjük. Elkészíthetjük a kedvelt tavaszi tekercs palacsintás változatát is, de akár az üres palacsintát összetekerve majd felszeletelve levesbetétként is kínálhatjuk.
A palacsinta sütése során is be kell tartani néhány apróságot, hogy megfelelő legyen a végeredmény
Ahhoz, hogy csomómentes tésztát kapjunk, mindig a liszthez adagoljuk a folyadékot, és ne fordítva. Ha a sűrű tésztát hígítjuk, kisebb az esélye a csomók kialakulásának. Elektromos mixerrel könnyebb dolgunk van, de akár fakanállal is tökéletes palacsintatésztát keverhetünk, ha betartjuk ezt a szabályt. Ha mégis csomós lett a tészta, szűrjük át, majd passzírozzuk át a szűrőn a csomókat. Ha a leszűrt csomókat kidobjuk, a csomókban található lisztmennyiség hiányozni fog a tésztából.
A másik fontos apróság a tészta állaga. A túl sűrű tésztából vastag és törékeny, a túl híg tésztából vékony és szakadós palacsintát lehet sütni. Nyilván az ideális állapot valahol a kettő között található. Mártsunk egy merőkanalat a tésztába, ha a merőkanál domború oldaláról könnyen lefolyik, de azért vékonyan bevonja azt a tészta, akkor jó állagú. Végezhetünk próbasütést is, ilyenkor inkább hagyjuk egy picit sűrűbbre a tésztát, amit a próbasütés eredménye után még korrigálhatunk további hígítással. Néhány alkalom után már ránézésre is könnyű megállapítani, hogy mikor megfelelő az állag.
A sütésnél fontos, hogy ne égessük meg a palacsintát, mert attól keserű íze lesz. Ezt a receptet mindig teflon vagy kerámia bevonatos palacsintasütőben használom, ezekben a serpenyőtípusokban a közepes lángon sütött palacsinta széle elválik az palacsintasütő oldalától, amikor az első oldala megsült, így egy széles és lapos fakanállal is könnyen felszedhető és megfordítható, nem kell semmivel kapirgálni a szélét, hogy meg tudjuk fordítani, ez nem mellékesen a teflont is kíméli. (Nem szoktam dobálni a palacsintát, de akinek ez a forgatási mód szimpatikusabb, így is csinálhatja.)
A palacsinta tésztájához nem adok cukrot, mert attól könnyebben leég, a csipet sótól viszont ízesebb lesz a tészta, mégsem lesz sós. (Ha sós ételhez készítjük, adhatunk hozzá picit több sót.)
Palacsinta sütése – hozzávalók
1 tojás
3 dl tej
30 dkg finomliszt
3-4 dl szódavíz
egy csipet só
kevés olaj
Palacsinta sütése
1. Adjuk a liszthez a sót és a tojást, majd kisebb adagokban öntsük hozzá a tejet is, miközben folyamatosan keverjük. Amikor sima és csomómentes, engedjük fel szódavízzel. A tészta ne legyen túl sűrű, de túl híg sem. (Lásd fent.)
2. Egy palacsintasütőt forrósítsunk fel, kenjük ki vékonyan olajjal, tegyünk bele kb. egy merőkanálnyi tésztát (a palacsintasütő és a merőkanál méretétől függően), és a palacsintasütőt óvatosan körbe mozgatva terítsük el benne vékonyan.
3. Süssük meg a palacsinta mindkét oldalát tetszőleges mértékben. Folytassuk a műveletet, amíg elfogy az összes tészta.
Különleges édes palacsintatöltelékek
Meggyes-csokis: kenjük meg olvasztott csokival a palacsintát, tegyünk rá meggylekvárt, illetve friss vagy befőtt magozott meggyet, majd tekerjük fel.
Túrós-rebarbarás: a túrótölteléket hagyományos módon készítsük el, és kenjük meg a palacsintákat egy-egy vékony réteg túróval, illetve rebarbaralekvárral, jó párost alkotnak együtt.
Narancsos-túrós: a túrótölteléket hagyományos módon készítsük el, de citromhéj helyett narancshéjat reszeljünk bele.
Narancsos-mákos: forrázzuk le a mákot cukorsziruppal, mint a bejgli töltelékének készítésekor, és adjunk hozzá reszelt narancshéjat, majd ezzel a töltelékkel töltsük meg a palacsintákat.
Meggyes-mákos: forrázzuk le a mákot cukorsziruppal, keverjünk bele friss vagy befőtt magozott meggyet, ezzel a töltelékkel töltsük meg a palacsintákat.
Vaníliás-kókuszos: Főzzünk vaníliapudingot a csomagolásán lévő leírásnak megfelelően, adjunk hozzá egy zacskó vaníliás cukrot is, a főzés vége felé szórjunk bele két-három evőkanál kókuszreszeléket.
Őszibarackos-gyömbéres: pürésítsünk friss őszibarackot, adjunk hozzá kevés mézet vagy cukrot, reszeljünk bele kevés friss gyömbért vagy adjunk hozzá kevés gyömbérport, majd ezzel a töltelékkel kenjük meg a palacsintákat.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.