Tabulé recept

tabulé recept

A tabulé gyönyörű, színes, frissítő és szokatlan, de annál finomabb, nálunk is egyre ismertebb és egyre népszerűbb közel-keleti étel. Mindenképpen érdemes kipróbálni, elkészítése egyszerű. Fogyasztható önmagában és köretként is.

A magyar konyhákban is egyre gyakrabban fordulnak elő a távoli tájak ízei. A tabuléval találkozhatunk még tabbouleh, tabouleh, tabouli, taboule vagy tabouly néven is, mindegyik ugyanazt az üdítő salátát jelenti.

Az ételben a petrezselyemlevél nem fűszerként, hanem salátalevélként funkcionál. Libanonban az étel elsődleges alapanyaga is ez, tehát ott tulajdonképpen egy petrezselyemsalátát kínálnak tabulé néven.

A tabulé alapanyagai sokfélék lehetnek. Nálunk az alapot a bulgur vagy a kuszkusz szolgáltatja, emellett fontos alapanyag a perezselyemlevél, amit nem vágunk apróra, további ízesítő a korianderlevél és a mentalevél, mindezt kiegészíti a kis kockákra vágott paradicsom, hagyma, esetleg uborka, az öntet fő hozzávalói pedig az olívaolaj és a citromlé. (A cikk végén lévő további tippeket is adok az alapanyagok változatosabbá tételéhez.)

Mi olyan sok bulgurt eszünk egyébként is, hogy a tabuléhoz inkább kuszkuszt használok.

Tabulé hozzávalói

  • 1 csésze kuszkusz
  • 1-1,5 csésze víz
  • 1 citrom leve
  • 0,5 tk. só
  • őrölt bors ízlés szerint
  • 1-2 ek. (olíva)olaj
  • 3-4 érett paradicsom
  • 0,5 fej lilahagyma vagy vöröshagyma, vagy 1-2 szál újhagyma
  • 1 gerezd fokhagyma (elhagyható)
  • néhány mentalevél (ízlés szerint több vagy kevesebb, de el is hagyható)
  • korianderlevelek (elhagyható)
  • 1-2 jó nagy csokor petrezselyemzöld
  • fél kígyóuborka (elhagyható)

Tabulé recept

  1. Először a kuszkuszt készítjük el. Ehhez vizet forralunk, a kuszkuszt egy hőálló edénybe tesszük, hozzáadunk egy kevés sót, felöntjük a forró vízzel. Lefedve állni hagyjuk, amíg magába szívja az összes vizet. (1 csésze vízzel pergősebb, 1,5 csésze vízzel „tömöttebb” végeredményt kapunk.)
  2. Amíg elkészül a kuszkusz, kockázzuk fel a paradicsomot, az uborkát és a hagymát. A fokhagymát tisztítsuk meg, és nyomjuk át fokhagymaprésen.
  3. A petrezselyemleveleket ízlés szerint hagyhatjuk egyben is, vagy kissé összevághatjuk, de nem vágjuk teljesen finomra, hogy megmaradjon a salátalevél jellege. A koriandert és a mentát vághatjuk apróbbra, hogy jobban elvegyüljön a salátában.
  4. Ha elkészült a kuszkusz, lazítsuk fel egy villával, vagy óvatosan keverjük át egy kanállal, és hagyjuk kihűlni.
  5. Tegyük az összes hozzávalót egy nagyobb tálba, adjuk hozzá az olajat, citromlevet, sózzuk, borsozzuk, és óvatosan forgassuk össze, hogy jól elkeveredjenek a hozzávalók.
  6. Akár rögtön fogyasztható, de néhány órára hűtőszekrénybe téve még jobban összeérnek az ízek, és kellemesen hűvös lesz a saláta.
tabulé

Tabulé tálalása, fogyasztása

Tálalhatjuk salátalevelekkel kibélelt salátástálban vagy akár kisebb tálkákban is.

Önmagában is nagyon finom előételként vagy főételként egyaránt. Köretként is kínálhatjuk grillezett, sült húsokhoz, halakhoz és zöldségekhez egyaránt.

A gabonaalapnak köszönhetően tápláló étel, de szükség szerint még laktatóbbá tehetjük, ha pitát kínálunk mellé.

Fogyókúrás ételként is megállja a helyét, mivel kevés kalóriát és szénhidrátot tartalmaz.

További tippek tabulé alapanyagaihoz

A bulgur helyett nemcsak kuszkuszt, hanem akár kölest is használhatunk.

Egy kevés mentalevél nem dominál, de nagyon jól kiegészíti az ízeket, ezért érdemes legyőzni az esetleges idegenkedést, és kipróbálni a mentás ízesítést is.

Korianderlevél és menta helyett esetleg kaprot is adhatunk hozzá, a fűszerezést pedig feldobhatjuk csipetnyi fahéjjal és/vagy (római) köménnyel.

További hozzávalók lehetnek az olívabogyó, kapribogyó, csicseriborsó vagy mazsola, esetleg a fetasajt, melyek szintén jellegzetes mediterrán alapanyagok.

Az eredeti recept sokkal több citromlevet használ, ehhez a mennyiséghez akár 3-4 citrom levét is. Aki szereti az erősen savas ízeket, bátran adhat hozzá több citromlevet, akár tálaláskor is.

Jó étvágyat!