A bableves igazi laktató téli leves, de a nyári bográcsos időszakban is nagy kedvenc. Bár vannak, akik a felfúvódás miatt inkább kerülik, de elárulom a titkot, hogyan küszöbölhető ki (legalább részben) ez a probléma.
A bableves kuktában is, fazékban is, bográcsban is elkészíthető. Kuktában sokkal gyorsabban megfő, Anyukám például mindig így készíti. Mi viszont még télen is általában bográcsban főzzük, mert a kertben adott a lehetőség.
Szerintem a bableves csipetkével az igazi, de galuskával egyszerűbb az elkészítése, és majdnem ugyanolyan finom.
A bableves füstölt hússal (például füstölt csülökkel, füstölt oldalassal) vagy a húsvéti sonka főzővizével készítve kap igazán finom ízt, de füstölt kolbásszal is sokan készítik. (Ezek hiányában füstölt kockát is tehetünk bele, de ez tényleg csak zárójeles megjegyzés.)
Mit tegyünk a bab puffasztó hatása ellen?
A felfúvódás miatt nem érdemes lemondani erről a finom levesről, ha egyébként kedveli a család. Tudni kell, hogy a bab nagyon gazdag rostanyagokban, ha valaki nincs hozzászokva a nagy mennyiségű rostfogyasztáshoz, ami egyébként egészséges és kívánatos lenne, akkor ezzel a hatással számolni kell. A titok elsősorban mégsem az, hogy fogyasszunk több zöldséget és gyümölcsöt, bár így tarthatjuk legkönnyebben edzésben a bélrendszerünket (és persze így kerülhetnénk el leginkább a felfúvódást).
Az egyik megoldás, hogy a babról leöntjük az áztató vizet, majd tiszta vízben előfőzzük, és az első főzővizet leöntjük róla, így adjuk a leveshez. (Vannak, akik két vízben is előfőzik.)
A másik megoldás, hogy nagy szemű babot veszünk, amit éjszakára beáztatunk, majd reggel kinyomkodjuk a babszemeket a héjukból, és friss vízbe ismét beáztatjuk kb. egy órára. A nagy szemű bab egyébként is jobb ízű, legalábbis én jobban szeretem, de az apróbb szemű bab kinyomkodása igencsak Hamupipőke utánérzést eredményez, elég időigényes. Ez utóbbi esetben vigyázni kell a főzéssel, mert a héj nélküli bab könnyebben szétesik, ha túlfő.
A bab áztatása
A bab és általában a száraz hüvelyesek áztatásával kapcsolatban az utóbbi időben vannak ellenvélemények. Egy részük szerint nem fő meg gyorsabban a bab az áztatás után sem, viszont jobb lesz az étel íze, más részük szerint elengedő a főzővízhez szódabikarbónát adni, így gyorsíthatjuk az étel elkészültét áztatás nélkül. A hüvelyesek áztatását régebben azért is javasolták, mert így megindulnak a csírázási folyamatok, amelyek egyrészt a puffadásért felelős (és a növény növekedéséhez szükséges) szénhidrátok lebontását is segítik, másrészt a csíra egészséges. Ehhez persze elég sokáig kell áztatni a babot, a csírát pedig a főzéssel szépen tönkretesszük.
A bab és egyéb hüvelyesek áztatása témakörhöz még annyit, hogy a régi, esetleg több éves hüvelyeseket még az áztatás ellenzői szerint is érdemes beáztatni. Ugyanakkor, ha megveszünk egy zacskó hüvelyest, arról ránézésre kevéssé tudjuk megállapítani, hogy mennyi ideje takarították be. (Hogy mi van a zacskóra írva, azt inkább hagyjuk. Én magam is vettem már olyan babot, ami órákig tartó főzés után is kőkemény maradt, pedig beáztattam.) Így aztán én inkább áztatok.
Bableves hozzávalói
25 dkg bab
1 kisebb füstölt csülök vagy valamilyen füstölt hús (pl. oldalas)
3 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér (fehérrépa) vagy 1 paszternák
1 kb. ökölnyi darab zeller
1 kisebb karalábé (elhagyható)
3-4 szem közepes burgonya
1 fej vöröshagyma
5-6 gerezd fokhagyma (ízlés szerint lehet több is)
só, bors, pirospaprika
zellerzöld és/vagy petrezselyemzöld (elhagyható)
3-4 lestyánlevél (elhagyható)
szükség esetén a sűrítéshez
a rántáshoz: liszt és zsír vagy olaj
a lisztes sűrítéshez: kukoricaliszt
levesbetét:
csipetke vagy
galuska
Bableves elkészítése
1. A babot éjszakára beáztatjuk. (Vagy nem, a fentiek alapján ezt mindenki döntse el.) Az áztatóvizet szűrjük le a babról. Friss vízben tegyük fel főni a babot, kb. három perc forralás után szűrjük le.
2. A füstölt húst és a babot tiszta vízben tegyük fel főni.
3. Tisztítsuk meg a sárgarépát, fehérrépát, zellert, karalábét, krumplit, vöröshagymát és a fokhagymát. A vöröshagymán rajta hagyhatjuk a legbelső vöröses héjat, ha egészséges, így megakadályozhatjuk, hogy szétessen főzés közben. A zöldségeket vágjuk fel hasábokra, a karalábét és zellert félbe vagy vastagabb karikákra, a burgonyát félbe, de egészben is hagyhatjuk. A hagymákat szintén hagyjuk egészben.
4. Adjuk a babhoz és a húshoz a zöldségeket, hagymákat. Adjunk hozzá borsot és pirospaprikát. A sózással bánjunk óvatosan, akár el is hagyhatjuk, mivel a füstölt hús is sós.
5. Amíg fő a leves, készítsük el a csipetkét vagy a galuska tésztáját.
6. Nagyjából a főzési idő felénél adjuk hozzá egészben a zellerzöldet, petrezselyemzöldet, lestyánt. Ezeket a főzés végén majd ki is szedhetjük a levesből, ha senki sem szeretné megenni. A zöldeket apróra vágva is hozzáadhatjuk a leveshez, ezt csak a főzés utolsó pár percében tegyük meg, hogy megőrizzék szép színüket.
7. Amikor minden megpuhult a levesben, adjunk hozzá a csipetkét vagy szaggassuk bele a galuskát. A csipetke (és a szaggatás után rátapadt liszt) általában eléggé besűrítik a levest. Ha hígnak éreznénk, készíthetünk bele rántást, vagy keverjünk el kukoricalisztet egy kevés vízzel, és ezt adjuk a leveshez sűrítésként. (Amennyiben rántással készítjük a levest, a rántáshoz is adhatjuk az apróra vágott fokhagymát és a pirospaprikát, így intenzívebben kiadják az ízüket ezek a fűszerek, de vigyázzunk, nehogy megégjenek, mert keserűvé teszik az egész ételt.)
Friss kenyérrel kínáljuk.
Tippek
A száraz babból készült levesnek különösen kellemes ízt ad egy kevés Worcestershire szósz. Ne főzzük bele a teljes mennyiségbe, tálaláskor mindenki ízesítse a saját levesét, ha szeretné.
A mi konyhánkban a fejtett babból is hasonlóan készül a leves, de tejföllel gazdagítjuk.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.