Amszterdami csirkés-sonkás metélt

Amszterdami csirkés-sonkás metélt
Amszterdami csirkés-sonkás metélt

Az amszterdami csirkés-sonkás metélt elkészítése nagyon egyszerű, kevés munka után már a sütőben sem sok időre van szüksége, így gyorsan tálalható. (Valójában leírni hosszadalmasabb, mint elkészíteni.)

Fogalmam sincs, hogy mitől is amszterdami az étel, ugyanis a receptet a fiam találta az interneten, nagyon megtetszett neki, kiírta, és megkért, hogy készítsem el. Rögtön a család kedvencévé vált. Finom szószos, húsos tészta, s nekem még külön kedvencem, hogy gyorsan összeállítható és tálalható.

Ha úgy alakul, hús nélkül, csak sonkával is elkészíthető, úgy is nagyon finom lesz a végeredmény. Ha minden kötél szakad, a sajt is elhagyható, de azért legalább egy picike nem árt a tetejére. Velem az is megesett már, hogy nem volt itthon metélt tésztám, a bolt is zárva volt vasárnap, így nem volt más hátra, mint előre, ha jól emlékszem penne tésztával készítettem. A végeredményen nem rontott semmit.

Ami a húst illeti, bár az étel neve csirkés, más jól szeletelhető húsfélével is készíthető, például pulykamellel vagy karajjal, disznócombbal.

Amszterdami csirkés-sonkás metélt hozzávalói

20-25 dkg (kb. fél) csirkemell (vagy ízlés szerint más jól szeletelhető húsféle, maradék sült is lehet)
30 dkg metélt tészta (másmilyen tésztával is készíthető, maradék főtt tészta is lehet)
20-25 dkg szeletelt sonka (ízlés szerinti sonka)
2 ek. majoránna
10-15 dkg kemény sajt
2 dl sűrű főzőtejszín
1 ek. étkezési keményítő (elhagyható)

3-4 ek. vaj (vagy más zsiradék)

Amszterdami csirkés-sonkás metélt elkészítése

1.    Tegyünk fel egy jó nagy fazékban vizet melegedni. A csirkemellet szeleteljük fel, inkább kisebb szeleteket vágjunk, hogy jobban el tudjuk majd rendezni a tészta tetején.

2.    Egy serpenyőben hevítsünk 1-2 evőkanálnyi zsiradékot (a vajtól különösen finom ízt kap az étel), majd tegyük bele a hússzeleteket. Mindkét oldalukon süssük fehéredésig, de az sem baj, ha egy picit jobban megsülnek. Szórjuk meg 1 evőkanálnyi majoránnával és kb. 1 teáskanálnyi sóval, majd fedjük le, pároljuk puhulásig, ha szükséges, öntsünk alá pici vizet.

3.    Amíg forrni kezd a tészta vize és párolódik a hús, bontsuk fel a tejszínt, kockázzuk fel a sonkát, reszeljük le a sajtot, kenjünk ki egy tűzálló tálat kevés vajjal.

4.    Ha felforrt a tészta vize, tegyünk bele literenként egy teáskanálnyi sót, majd adjuk hozzá a tésztát, főzzük meg, ha elérte a kellő állagot, szűrjük le. A megfőtt tésztát öblítsük le hideg vízzel, tegyük a tűzálló tálba, adjuk hozzá a sajt kb. harmadát, kicsit keverjük össze, majd simítsuk el a tetejét.

5.    Ha megpuhultak a hússzeletek, vegyük ki a serpenyőből egy tányérra. A serpenyőben visszamaradt zsiradékhoz adjunk még egy kevés vajat, ha szükségét látjuk, majd adjuk hozzá a felkockázott sonkát, süssük egy pár percig, adjunk hozzá egy evőkanálnyi majoránnát, és öntsük fel tejszínnel az egészet. Forralással kicsit sűrítsük be a szószt, esetleg adhatunk hozzá egy pici vízzel elkevert étkezési keményítőt is, ha túl híg és folyós lenne. Sózni már nem kell, mert a húsról visszamaradt só és a sonka sóssága elegendő.

6.    Öntsük a tészta tetejére a sonkás, tejszínes szószt, majd rendezzük el a tetején a hússzeleteket, szórjuk meg sajttal, és tegyük be a sütőbe, a hőmérsékletet állítsuk közepesre. Addig süssük, míg a tetején a sajt szépen megolvad, esetleg kissé pirosas színt is kap.

7.    Friss vegyes salátával vagy önmagában is fogyasztható.

Maradékmentés

Megmaradt főtt tésztából, esetleg megmaradt natúr sült húsból is elkészíthető.

 

Jó étvágyat!

Mentés

Mentés

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .