Akik rendszeresen olvassák receptjeimet, már bizonyára észrevették, hogy szinte mindegyikben ajánlom valamilyen konyhai művelethez ezt a konyhai kisgépet. Az aprítógép az egyik kedvencem, ez nem vitás.
Ha egyetlenegy konyhai kisgépem lehetne, biztosan a konyhai aprítót választanám. Nálam állandó helye van a konyhapulton, így bármikor könnyedén lekapom a tetejét (ami egyben a motorja), s már használhatom is. És ez nagyjából napi szinten meg is történik.
Az már csak hab a tortán, hogy a rengeteg funkciója mellett kis helyen elfér és nagyon könnyű tisztán tartani. De inkább nézzük szép sorjában, hogy mi mindenre jó, hány és hány konyhai gépet és eszközt tudunk kiváltani vele!
Turmixgép
Valójában az aprítógép felfogható egy kisebb méretű mixerként is, így kiválóan helyettesítheti a turmixgépet, ha csak kisebb mennyiségű étel pürésítése van szükség. Kiváló a kisebb mennyiségű babaételek elkészítéséhez is.
Készíthetünk vele gyümölcsös turmixokat (akár tejalapúakat, akár smoothie-t), gyors gyümölcspüréket fagylaltok vagy sütemények önteteként, krémleveseket, de akár egy egyszerű házi fagyi alapját is összemixelhetjük vele.
Merülő mixer, Botmixer
Őszinte leszek, nekem a merülő mixer valahogy sehogy nem áll kézre. Kisebb mennyiségek pürésítésére akár praktikus is lehetne turmixgép helyett, de nekem fröcsköl, spriccel, és mindig maradnak nagyobb darabok is a pürében, szóval nem dolgozik tökéletesen. Viszont az aprító remekül kiváltja, hiszen akár 0,5-1 deciliternyi pürét is kényelmesen elkészíthetünk benne.
Sajtreszelő
Ha valakit nem zavar, hogy a reszelt sajt nem vékony kukackákból vagy hosszúkás pelyhekből áll, akkor erre a feladatra is tökéletes. (Engem nem zavar, mert én pont úgy főzök, mint Jamie Oliver, na, nem olyan jól, de olyan rusztikusan. Szóval ilyen apróságokon, mint a reszelt sajt kinézete, nem akadok fönn.)
Habverő, tejhabosító
Ehhez mindenképpen szükséges egy habverő betét is. Viszont onnan kezdve új távlatok nyílnak. Nagyjából 30-35 másodperc (fél perc!!) alatt lehet vele kőkemény habot verni tojásfehérjéből vagy tejszínből. (Habfixáló nélkül a tejszínt kb. egy perc alatt veri fel tökéletes állagúra.)
Tej habosítására is kiváló, így a habos kakaó és a habos kávé is pillanatok alatt elkészül a segítségével.
Diódaráló, cukordaráló
Kiválóan megdarálja a diót, sőt, akár darabosabb vagy egész finomra darált diót is könnyedén készíthetünk vele, ezt mindössze a darálás hosszával szabályozhatjuk.
Sajnos mák darálására nem alkalmas, még kristálycukor hozzáadásával sem, mert túl darabos marad. Erre a műveletre marad a kávédaráló vagy a darált mák megvásárlása.
Viszont kristálycukorból készíthetünk porcukrot a segítségével. Ha kipróbáljuk, azért látni a különbséget a bolti és az otthon darált porcukor között, de szükség esetén a semminél ez is jobb, és nem utolsó sorban sokkal olcsóbb.
Aprítógép mint „Szendvicskrémkeverő”
No, hát ilyen konyhagép nem is létezik. Viszont régebben a szendvicskrémeket villával nyomkodva-keverve készítettem, igen macerás volt, és a végeredmény sem lett olyan könnyű és habos, mint az aprítóban. Ja, és nem utolsó sorban, így már villámgyorsan elkészül bármelyik krém.
Hagymavágó
Azt hiszem, a vöröshagyma aprítása egyik háziasszonynak sem a kedvenc konyhai művelete. Régen nekem is volt egy ilyen célt szolgáló kis eszközöm, ami már retro történelem. Egy hosszúkás műanyag edény, aminek az alján volt egy mini vágódeszka, a tetejében pedig mozgatni lehetett egy késes rudat, ez vagdosta a hagymát. Szerintem ez nem túl sokat ért, így nem is nagyon használtam. Aztán jött a hosszú fogú fésű kinézetű segédeszköz, ami egy fokkal jobb volt, még manapság is használom néha, de a sírást nem akadályozza meg.
Az aprítóba elegendő a négybe, esetleg nyolcba vágott hagymafejet beletenni, s néhány másodperc múlva kivehetjük az apróra vágott hagymát. Egy kicsit pürés végeredményt kapunk, így például hagymás tojásrántottához, vagy olyan ételekhez, amiben jó, ha megmarad a hagyma textúrája, nem így vágom. Viszont pörköltekhez, zöldséglevesekhez, darált húshoz, illetve minden olyan ételhez, amiben jobb is, ha kicsit eltűnik, szétfő a hagyma, teljesen tökéletes.
Fokhagymát is apríthatunk vele, de arra számítani kell, hogy maradnak benne picit nagyobb darabok is, cserébe viszont akár egyetlen gerezddel is elbánik.
Káposztareszelő
Imádjuk a káposztás tésztát, de káposztát reszelni senki nem szeret a családban. Először negyedekbe, nyolcadokba, majd kis kockákra felvágom a káposztát, és mehet az aprítóba. Időnként igazgatni kell a levélkéket, de még így is töredéke idő alatt elkészül a reszelt káposzta, mint hagyományos reszeléssel.
Fűszeraprító
Friss fűszernövényeket is könnyedén összeapríthatunk vele. Azért a hosszabb szálakat, szárakat vágjuk el rövidebb darabkákra, és előfordulhat, hogy időnként igazgatni kell, de összességében gyorsabb, mint más módon.
Gyümölcs- és zöldségaprító
Igazából akár mindenféle gyümölcsöt vagy zöldségeket is vagdoshatunk vele, de ha nem egészen apró darabkákat, vagyis reszelt zöldséget, illetve pürét szeretnénk, számoljunk vele, hogy igen rusztikus lesz a végeredmény. Ez egy saját használatra készülő villámgyors salátán kívül másra nem biztos, hogy megfelelő lehet. A gyönyörű sárgarépa-karikák, almagerezdek vagy az egyforma méretű burgonyakockák vagy almakockák nem ezzel a géppel készülnek.
Húsdaráló
Ezen a ponton egyetlen hátránya, hogy az ínasabb húsokkal nem birkózik meg, bár ugyanezt el tudom mondani az én hagyományos húsdarálómról is. Viszont például a csirkemellet vagy egyéb, ínaktól mentes húsokat szépen össze lehet vele darálni. Számomra ennek leginkább akkor van jelentősége, amikor a fagyasztóból kiveszek egy darab húst, és éppen darált húsra lenne szükségem. Kiolvasztom, felkockázom, és már darálhatom is. Máj darálására, pürésítésére is kiváló. (Ínasabb húsok esetén a legtökéletesebb végeredményt úgy kapom, ha a hagyományos húsdarálón áttekerem, majd az aprítóban finomítok az állagon.)
Zsemlemorzsa-daráló
Itt említem meg, mivel régen a kevés ránk száradt kenyeret is húsdarálón daráltam zsemlemorzsává, hogy amióta sok-sok éve birtokba vettem első aprítómat, azóta ezt a műveletet is ezzel végzem. Ráadásul még azt sem kell megvárni, hogy megszáradjon a kenyér, akár az enyhén szikkadt kenyeret is beletehetjük, majd szétterítve az így kapott zsemlemorzsát, utólag történhet a szárítás. Ez a fordított sorrend egyébként a kelyhet is védi a kisebb karcolásoktól.
Megjegyzések
Bár az aprító könnyen és alaposan elmosogatható egyszerű mosószeres vízzel, előfordulhat, hogy van, akit zavar, hogy húst és minden egyéb mást is egy azon edénybe tegyen. Ebben az esetben a húsdaráló funkciót iktassuk ki a sorból, még így is bőven hatékony segítség lesz a konyhában.
Célszerű minél nagyobb teljesítményűt választani, mert így biztosítható, hogy a keményebb feladatokkal is flottul megbirkózzon.
Másik fontos szempont lehet, hogy habverő betét is tartozzon hozzá.
A nagyobb kehely kényelmesebbé teszi a használatát, ebben ugyanúgy tudunk kevés, de akár közepes mennyiségű hozzávalókkal is dolgozni.
Az aprítógépek ára általában egy átlagos konyhai kisgép árkategóriájában mozog, ugyanakkor rengeteg feladat elvégzésére alkalmasak, így mindenképpen megérik az árukat.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.