Csevapcsicsa, cevapcici, csevap, cevapi recept

A cevapcici (ejtsd: csevapcsicsi) vagy rövidebben cevapi (csevapi) eredetileg egy dél-európai fasírtféle, amit csevap vagy csevapcsicsa néven is gyakran emlegetünk.

Amikor először készítettem, sokféle honlapot végigkutattam a receptért, végül kipróbáltam egy egyszerűbb fűszerezésű (kissé natúr), valamint a magyarországi horvátok honlapján talált verziót is. Igazából mindkettő finom, nekünk az utóbbi recept jött be jobban, talán azért, mert kicsit fűszeresebb.

Az eredeti változat háromféle húsból (birka, marha és sertés) készül, és ajvárral, mustárral vagy hagymás mustárral, hagymakockákkal kínálják. Eredetileg faszenes grillen sütik, így grillezéshez is tökéletes választás.

Mi a birkát nem nagyon szeretjük, ezért csak sertésből vagy sertésből és marhából vegyesen készítjük, ahogy éppen sikerül, de így is nagyon finom, főként a fűszeres változat. A natúrabb változatnak igazából a vegyes húsok adják meg az alapízét.

Csevapcsicsa hozzávalói (natúr változat)

1 kg darált hús (sertés, marha, birka ízlés szerinti arányban keverve)
1 tojás
1 ek. só
0,5mk. frissen őrölt fekete bors
kevés olaj vagy zsír a sütéshez

Csevapcsicsa hozzávalói (fűszeres változat)

1 kg darált hús (sertés, marha, birka ízlés szerinti arányban keverve)
1 tojás
2 közepes fej hagyma
8 gerezd fokhagyma
1 ek. só
2 ek. édesnemes pirospaprika
1 kk. erős őrölt fűszerpaprika (elhagyható)
0,5 mk. őrölt bors
2 ek. majoránna
2 ek. mustár
kevés olaj vagy zsír a sütéshez

Cevapcici elkészítése

1. A fűszeres változathoz a vöröshagymát nagyon finomra vágjuk vagy akár le is reszelhetjük, a fokhagymát fokhagymanyomón átnyomjuk. (Vagy még egyszerűbb, ha aprítógépben finomra aprítjuk együtt a kétféle hagymát.)

2. A darált húst egy tálba tesszük, alaposan összedolgozzuk a tojással és a fűszerekkel (a natúr változatot csak a tojással, sóval, borssal).

3. A masszát egy megfelelő méretű vágódeszkára vagy tálcára simítjuk úgy, hogy egy szép téglalapot kapjunk, ami kb. 2 cm magas. Érdemes olyan hosszúságúra kialakítani a rövidebbik oldalát, hogy két vagy három 6-8 centi széles szalagra tudjuk vágni a masszát. Fontos, hogy jól letömörítsük a masszát, hogy ne essen majd szét sütés közben.

4. Tegyük hűtőszekrénybe kb. fél órára.

5. A masszát daraboljuk fel. Vágjunk belőle két-három 6-8 centis szalagot, majd ezeket a szalagokat vagdossuk kb. kétcentis darabokra. Így kis rudacskákat fogunk kapni, amelyek engem a zongorabillentyűkre emlékeztetnek.

csevapcsicsa darabolása, felvágása

6. Egy serpenyőben forrósítsunk kevéske (kb. egy evőkanálnyi) olajat vagy zsírt. A rudacskákat kicsit hengergessük meg a tenyerünk között, hogy egyenletes legyen a szélük, majd tegyünk a serpenyőbe annyi rudacskát, amennyi kényelmesen elfér benne.

7. Sütés közben időnként forgassuk át a rudakat, hogy minden oldaluk egyenletesen megsülhessen. Ha nagyon sok levet engedne a csevpcsicsa, vegyük erősebbre a lángot, hogy elpárologhasson a felesleges folyadék. Amennyiben a további adagok sütésekor kicsit elkezdene lekapni az alja, öntsünk rá egy pici vizet, ettől fellazul a pörzsanyag, ami további jó ízt ad az ételnek, kicsit hasonló lesz, mintha parázson sütöttük volna.

8. Grillen is megsüthetjük. Tegyük a rudakat olajjal vagy zsírral lekent grillező tálcára, és szintén forgatva süssük készre. Grillrácson is süthetjük, de ebben az esetben különösen figyeljünk oda, hogy megfelelően legyen tömörítve a hús, nehogy szétessen és a tűzben végezze.

9. Kínáljunk hozzá mustárt, apróra vágott hagymával kevert mustárt, ajvárt vagy savanyú hagymát és friss kenyeret. Ízlés szerint hasábburgonyával, grillezett burgonyával és salátával is tálalhatjuk.

Tipp

Kicsit macerásabb a formázása, de talán a gyerekek még jobban fogják élvezni, ha beáztatott bambusznyársakra nyomkodjuk a húsmasszát, és így sütjük meg.

Főzelékekhez feltétként is tálalhatjuk a hagyományos fasírt helyett.

Jó étvágyat!