Hamis halászlé, ami majdnem olyan, mint az igazi

hamis halászlé, halászlé, bajai halészlé, halászlé alap, alaplé, halászlé egyszerűen

Az eredeti, hagyományos halászlé készítése sok odafigyelést igényel, és időigényes. Nagyon szeretjük az igazi halászlét is, ám ez a hamis halászlé tonhallal a valódi finom halászlé hétköznapi, gyors változataként került be a családi receptkönyvbe.

Ez a halászlé egyszerűen elkészíthető szinte bármikor, ha hajlandóak vagyunk kisebb kompromisszumokat kötni.

Az igazi halászlé alap sok hagymával és még több őrölt pirospaprikával készül, ha tetszik, ez a halászlé lelke. Ami a valódi halászlé elkészítését igazán bonyolulttá és időigényessé teszi, az a folyami hal szálkás természetéből adódik, nevezetesen, hogy passzírozni kell. Hiszen az igazán jó alaplé a zöldségeken kívül apró szálkás halakat vagy a nemesebb halak leeső részeit is tartalmazza.

Ez a hamis halászlé az eredetihez nagyon hasonlóan készül, de a konzerv tonhal miatt a passzírozás folyamata drasztikusan lerövidül, és később sem kell aggódnunk a szálkák miatt, ezért gyerekek számára is ideális halleves. (Elkészíthető fagyasztott tonhalból is, de a konzerv tonhalnak jobb az íze és az állaga.)

Az illúzió kedvéért ezt a levest felfoghatjuk halászlé alap gyanánt is, ebben az esetben elhagyható a tonhalkonzerv, és főzhetünk a levesbe pontyszeleteket, így majdnem tökéletes halászlé lesz a végeredmény.

Hamis halászlé hozzávalói

1 nagyobb vagy két kisebb konzerv tonhal (esetleg fagyasztott tonhal vagy más halfilé)
2 közepes fej hagyma
1 nagy sárgarépa
1 nagy szem burgonya
1 kisebb szál petrezselyemgyökér (elhagyható)
1 halászlékocka (elhagyható)
házi darált paprikakrém (vagy Édes Anna, esetleg Erős Pista ízlés szerint – el is hagyható)

bors
őrölt pirospaprika
kevés olaj vagy más zsiradék (ha olajos a tonhalkonzerv, ezt a halas olajat is használhatjuk)

Hamis halászlé elkészítése

1. Tisztítsuk meg a hagymát, és vágjuk apró kockákra. Hámozzuk meg a sárgarépát, petrezselyemgyökeret és a burgonyát is, a répákat karikázzuk fel vékonyan, a burgonyát vágjuk kis kockákra.

2. Bontsuk fel a halkonzervet, ha olajos, öntsük le róla az olajat, ezt használhatjuk a hagyma és a zöldségek dinszteléséhez is. Ha sós lével készült a konzerv, nem kell leönteni, jó ízt ad majd a levesnek.

3. Kevés zsiradékon pároljuk meg a hagymakockákat, adjunk hozzá bőven őrölt pirospaprikát (akár 3-4 evőkanállal is), keverjük el alaposan a paprikát a hagymával. Dobjuk rá a zöldségeket, és kevergessük egy-két percig, majd engedjük fel vízzel, hogy bőven ellepje sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint adjunk hozzá paprikakrémet is.

4. Amikor megfőttek a zöldségek, törjük át kézi burgonyatörővel, esetleg nyomjuk át burgonyanyomón, vagy merülő mixerrel is apríthatjuk. Nem baj, sőt inkább jó is, ha nem lesz teljesen krémes a leves, de ne maradjanak benne nagyobb darab zöldségek.

5. Az áttört zöldségeket hígítsuk egy kevés vízzel a szükséges mértékben, hogy halászlé sűrűségű levet kapjunk. Adjuk hozzá a halat, a halászlékockát, kóstoljuk meg, szükség szerint adjunk még hozzá sót, őrölt pirospaprikát és paprikakrémet.

6. Forraljuk át még egyszer az egészet.

Kínálhatunk hozzá friss kenyeret, főzhetünk bele gyufaszáltésztát (bajai halászlé módra), de önmagában is nagyon finom. Kis csavar lehet, ha grissinivel kínáljuk.

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .