Húsleves titkos hozzávalókkal

húsleves

Egy finom húsleves sok testi és lelki problémára gyógyír. S persze minden családnak megvan a saját tökéletes húslevesreceptje, de azért megmutatom, mi hogyan szeretjük. Az igazán jó húslevesnek is megvannak a titkai, ennek a változatnak a titkos hozzávalók adnak egy pici csavart.

Hmmm… A húsleves az a leves, amit talán egyetlen magyar embernek sem kell bemutatni. A vasárnapi húsleves fogalma sem véletlenül alakult ki, hiszen úgy harminc-negyven évvel ezelőtt biztosan kevés család létezett, ahol vasárnap nem húsleves került az asztalra, és még manapság is rengeteg család őrzi ezt a hagyományt.

Éppen ezért minden családnak megvan a maga igazi húslevesreceptje, és nagy eséllyel mindenkinek az édesanyja húslevese az igazi.

Mi a családunkban mindenféle húsleves jellegű levest húslevesnek nevezünk. A csontleves csontból készül, az erőleves csontos marhahúsból vagy marhacsontból, az Újházi tyúkhúsleves pedig tyúkból, de gyakorlatilag szinte bármilyen csontos húsból készülhet húsleves, és bármilyen csontból csontleves, a személyes kedvencem alapja a pulykanyak.

Minden húsleves és csontleves legfontosabb titka, hogy jó sok és lehetőleg minél többféle zöldséggel (akár fagyasztott is lehet készüljön. Ez adja meg az igazi finom ízét.

Nagyon fontos továbbá, hogy ne engedjük túl bő lére, hiszen a hús vagy csont és a zöldségek nem tudnak végtelen mennyiségű víznek jó ízt kölcsönözni. Minél sűrűbb a leves, annál gazdagabb lesz az íze.

További titok, hogy nagyon lassú tűzön, gyöngyözve kell főzni, illetve le kell habozni, mert így marad szép tiszta és átlátszó a lé.

A személyes titkom pedig a fűszerezésben rejlik. És ez az, ami miatt ezt a receptet egyáltalán bátorkodom megosztani. Egyik hozzáadott fűszer sem dominál a levesben, még soha senki nem jött rá a titokra, amíg el nem árultam, csak érezték, hogy valami csavar van a dologban. Ez a két fűszer az őrölt gyömbér és az őrölt szerecsendió.

Nálam nem létezik húsleves zeller nélkül sem, ha más nem, legalább egy kis zellerlevél biztosan kerül bele.

És hogy fokozzam mindezeket, mi minden zöldséget megeszünk a húslevesből, s bár le szoktam szűrni, hogy eltarthatóbb legyen és tiszta maradjon a leve, amikor fogyasztjuk, mindent visszapakolunk a tányérba.

 

Húsleves hozzávalói

kb. 50-60 dkg csontos hús vagy csont
1 fej vöröshagyma
1-2 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
kis ökölnyi darab zeller
kis ökölnyi darab karalábé
3 szem burgonya
egyéb zöldségek ízlés szerint (kelbimbó, gomba, egy szelet kelkáposzta, zöldborsó, zöldbab, karfiol)

kb. 10-20 szem egész feketebors
1 mk. őrölt gyömbér
1 mk. őrölt szerecsendió
petrezselyemzöld, zellerzöld egészben vagy aprítva, ízlés szerint (elhagyható)
nyáron tehetünk bele egy-két szem paradicsomot és paprikát is

a tálaláshoz
grízgaluska vagy tészta

 

Húsleves elkészítése

1. A csontot vagy csontos húst feltesszük annyi vízzel főni, amennyi ellepi.

2. Amíg felforr, tisztítsuk meg, illetve aprítsuk fel ízlés szerint a zöldségeket. A vöröshagymán rajta hagyhatjuk a belső színesebb héját, így nem fog szétesni a levesben főzés közben. A répákat tisztítsuk meg és vágjuk hasábokra, de ízlés szerint egyben is hagyhatjuk. A zellert és a karalábét tisztítsuk meg, és vágjuk legalább félbe. A burgonyákat tisztítsuk meg, és hagyjuk egészben, így jobb íze lesz. A gombákat elég megmosni, és hagyhatjuk egészben is. A karfiolt szedjük rózsáira. A kelkáposztaszeletet jó, ha összefogja a torzsa egy darabja, így nem esik szét. A kelbimbónak elég az aljából egy kis szeletet levágni, ezzel a külső csúnyább levelei is lehullanak. A borsót fejtsük ki, a zöldbabot daraboljuk, ha nem fagyasztottat használunk.

3. Ha elkezd forrni a húslé, egy habszedőkanál vagy evőkanál segítségével kezdjük el leszedni a habot. Ha minden habot leszedtünk, adjuk hozzá a zöldségeket, majd ismét forraljuk fel, és ismételjük meg a lehabozást. (Csak óvatosan forraljuk, ne hagyjuk nagyon zubogni, mert visszaforr a hab a levesbe.)

4. Adjuk hozzá a fűszereket is, tegyük egészen kis lángra, szükség esetén takarékra, és tegyünk rá egy fedőt, amit kicsit félrehúzhatunk. Annyira mérsékeljük a lángot, hogy épp csak gyöngyözzön a leves, véletlenül se forrjon erősen, mert zavarossá válik.

5. Akkor készül el, ha minden puhára főtt benne, és a lé is szép színt kap.

6. Óvatosan szedjük ki a nagyobb zöldségeket és a húsokat vagy csontokat egy húsvillával, majd egy szűrőn öntsük át az egész levest.

7. Levesbetétként tálalhatunk grízgaluskát, cérnametéltet vagy más ízlés szerinti apró tésztát. A levest tegyük egy leveses tálba, a zöldségeket és a húsokat külön tálon kínáljuk.

 

Maradékmentés

Az esetlegesen megmaradó levet fagyasszuk le adagonként, így mindig lesz kéznél alaplé, amit mártások és szószos ételek elkészítéséhez vagy gyors levesalapként is használhatunk.

Ha a főtt zöldségek nem fogynának el, tálalhatjuk köretként vagy készülhet belőle kínai zöldséges gombóc, esetleg zöldségkrém. A megmaradt húsból húskrémet is készíthetünk, ha leszedegetjük a csontról és ledaráljuk, majd ízesítjük.

 

Jó étvágyat!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .