A kínai zöldséges gombóc sokak kedvence a kínai büfék kínálatából. Ez egy amolyan kínai gyorsétel, amit ráadásul egészen olcsón kínálnak, és akár menet közben is megehetjük, a tetejében pedig laktató is.
Mi szeretjük és megesszük a húslevesben főtt zöldségeket, de időnként előfordul, hogy túllövünk a célon a mennyiségekkel. A leves leve lefagyasztva később alapléként felhasználható, a zöldségek újrahasznosítására pedig jó ötletnek bizonyult a gombóc.
Eredetileg ez a kínai zöldséges golyó nem főtt zöldségekből készül, ezért kicsit merésznek tűnhet ez a főtt zöldséges megoldás. Viszont lapult a hűtőszekrényben egy kevés kelkáposzta, ami jó ideje ott volt már, kínai büfés tészta készítésekor maradt meg. Egy kevés karalábé is kallódott mellette, ez a húsleves főzésénél maradt ki, így adott volt a főtt zöldségek ellensúlyozására némi friss zöldség is.
Általában van itthon sárgarépa, de most éppen elfogyott, egyébként azt is tettem volna bele, vagy ha lett volna cukkinim, azt sem hagytam volna ki. Ami a főtt zöldségeket illeti, nálam volt benne sárgarépa, fehérrépa, borsó, karfiol és egy kevéske burgonya, de a zeller, a karalábé vagy akár a zöldbab és a gomba is simán elfér a gombócban.
A sült zöldséges gombócokat kínálhatjuk önmagában tízóraira vagy uzsonnára, salátával főételként, de akár köretként is húsok mellé. Főzelék feltétjeként is finom.
Kínai zöldséges gombóc hozzávalói
kb. 20 dkg húslevesben főtt zöldség
kb. 25 dkg friss kelkáposzta, fejes káposzta vagy kínai kel/sárgarépa/cukkini
egy kisebb darabka karalábé vagy zeller (elhagyható)
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 tojás
kb. 8 dkg liszt
só
kínai fűszerkeverék
szójaszósz
zsemlemorzsa vagy rétesliszt a forgatáshoz
olaj a sütéshez
Kínai zöldséges gombóc elkészítése
1. A húslevesben főtt zöldségeket egy villával törjük össze. Előfordulhat, hogy a fehérrépa kicsit fás, illetve a zöldbab és a gomba sem biztos, hogy könnyen megadja magát, ezeket vágjuk apróra egy késsel vagy konyhai aprítóban.
2. A nyers zöldségeket tisztítsuk meg, és reszeljük le, vagy aprítsuk egészen finomra konyhai késes aprítógépben. A nyers zöldségeket sózzuk meg, és hagyjuk állni 20-25 percig, majd csavarjuk ki alaposan a levüket, és adjuk a villával összetört zöldségekhez.
3. A fokhagymát nyomjuk át fokhagymanyomón, vagy vagdossuk egész apróra, és adjuk a többi zöldséghez. Ízesítsük az egészet szójaszósszal, kínai fűszerkeverékkel. Sózni valószínűleg már nem szükséges, mivel a szójaszósz és a fűszerkeverék is sós.
4. Adjuk a tojásokat a zöldségekhez, keverjük el, majd adjunk hozzá annyi lisztet, hogy formázható, nagyjából fasírt állagú masszát kapjunk.
5. A masszából formázzunk gombócokat, majd forgassuk meg zsemlemorzsában vagy réteslisztben, és tegyük egy tálcára.
6. Forrósítsunk bő olajat, és süssük szép aranyszínűre a gombócok minden oldalát. (Mielőtt az olajba tesszük, igazítsuk csinos kis gömbbé mindegyiket, ha esetleg eldeformálódtak volna.)
Jó étvágyat!
Köszönöm, hogy ellátogattál a blogomra. Ha tetszett a recept, oszd meg ismerőseiddel is, hogy ők se maradjanak le semmiről.
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.