Karfiolleves

karfiolleves, karfiolleves magyarosan, karfiolleves tejföllel, tejfölös karfiolleves

Egy hagyományos karfiolleves mindig ízletes választás, ha egy finom levesre vágyunk. Rántás nélkül is készülhet, illetve különféle levesbetétekkel vagy tejföllel tehetjük gazdagabbá.

Mivel a karfiol nem tartozik a legolcsóbb zöldségfélék közé, olyankor érdemesebb elkészíteni, ha olcsón jutunk karfiolhoz. Erre ősszel, közvetlenül az első fagyok előtti időszakban van a legnagyobb esélyünk. Ilyenkor gyorsan nagy mennyiséget takarítanak be, hogy megóvják a földeken még kint lévő karfiolokat a fagyástól, és így hirtelen nagy mennyiség kerül a piacra.

Mindamellett jól fagyasztható zöldségféle. Minden különösebb előkészület, blansírozás és hasonló trükkök nélkül is néhány hétig szinte teljesen olyan marad fagyasztott állapotban is, mint a friss. Leves főzésében azonban több hónapig is felhasználhatjuk, ezért érdemes a fagyasztóban tartalékolni belőle, amikor éppen olcsón hozzájutunk.

Karfiolleves hozzávalói

1 fej karfiol
1 nagy sárgarépa
1 kisebb fehérrépa (elhagyható)
1-2 szem burgonya (elhagyható)
1 fej vöröshagyma

őrölt pirospaprika
1 ek. liszt
őrölt szerecsendió (elhagyható)
kevés petrezselyemzöld
2 dl tejföl (elhagyható)

sűrítéshez
1 ek. kukoricaliszt vagy
olaj/zsír és liszt a rántáshoz

levesbetéthez
1 tojás
kb. 10 dkg (rétes)liszt

petrezselyemzöld (elhagyható)

Karfiolleves elkészítése

1. Tegyünk fel nagyjából egy liternyi vizet melegedni.

2. A karfiolt rózsáira szedjük, a torzsájáról levágjuk a fásabb részeket, majd a torzsát felkarikázzuk. A répákat megtisztítjuk, és karikákra vágjuk. A vöröshagymát is megtisztítjuk, egészben hagyjuk. A burgonyát tisztítás után kockákra vágjuk.

3. Ha felforrt a víz, adjuk hozzá az összes zöldséget. Szükség esetén adjunk hozzá még egy kis vizet, hogy nagyjából ellepje a zöldségeket. Sózzuk, ízlés szerint fűszerezzük egy kis őrölt szerecsendióval is, majd enyhén félrehúzott fedő alatt főzzük puhára a zöldségeket.

4. Közben készítsük elő a galuskát. Egy tojást verjünk fel, adjunk hozzá egy nagyon pici vizet, sózzuk, ízlés szerint tegyünk bele egy kevés nagyon finomra vágott petrezselyemzöldet, majd lassanként adagoljunk hozzá annyi lisztet, hogy lágy, de ne folyós tésztát kapjunk.

5. Ha megfőttek a zöldségek, mártsunk egy kiskanalat a leves levébe, és szaggassunk galuskákat a levesbe. Minden galuska szaggatása előtt mártsuk a kanalat a levesbe, hogy ne ragadjon rá a tészta.

6. A kukoricalisztet és pirospaprikát keverjük el kevés vízzel simára, majd adjunk hozzá a leves levéből egy merőkanálnyit, keverjük el, és öntsük a levesbe. Vagy ízlés szerint készítsünk pirospaprikás rántást, és ezzel sűrítsük a levest.

Tipp

Ízlés szerint a levesbetét grízgaluska vagy valamilyen levestészta is lehet.

Tejföllel is kínálhatjuk, de akár bele is főzhetjük a tejfölt. Ez utóbbi esetben a tejfölben keverjük el a lisztet, ehhez a habaráshoz merjünk a leves levéből egy merőkanálnyit, keverjük jól el, majd öntsük a levesbe.

Jó étvágyat!