Madártej, ahogy Nagyi készítette

A madártej sokunk egyik gyerekkori és felnőttkori kedvence is. Ezt a finomságot is utolérte azonban a modern világ, s a hagyományos recept már-már feledésbe merül. Én még mindig Nagymamám receptje szerint készítem.

Napjainkban leggyakoribb a vaníliás pudingpor felhasználása, amitől ugyan vanília ízű lesz a krém, de pont azt a selymes és légies állagot nélkülözi, amitől a madártej annyira finom. A vaníliás pudingpor talán jó megoldás lehet, ha más ételből kimaradt tojásfehérjét szeretnénk megmenteni ilyen formájában, egyéb esetben viszont sokkal kellemesebb végeredménnyel kecsegtet a hagyományos recept, amelyben a krém sűrítését a tojások sárgájával végezzük, így tényleg nagyon krémes végeredményt kapunk.

Bár a valódi vaníliarúd nem tartozik a legolcsóbb fűszerek közé, mégis megéri azt a néhány édességet ezzel készíteni, amelyeknek nincs más ízesítője a vanílián kívül, mert sokkal finomabb lesz így, mint vaníliás cukorral. Vaníliarúd hiányában a cukor egy részét pótoljuk vaníliás cukorral.

Madártej hozzávalói

1 liter + 1 dl tej (vagy 1 liter tej + 1 dl víz)
fél rúd vanília
15 dkg cukor
5 friss tojás

Madártej elkészítése

1. A liter tejet öntsük egy nagyobb lábosba, adjuk hozzá a cukrot, a vanília kikapart belsejét, majd magát a vaníliarudat is dobjuk bele. Vaníliarúd hiányában a cukor egy részét vaníliás cukorral helyettesítsük, így adjuk a tejhez. Forraljuk fel a tejet.

2. Amíg felforr a tej, a tojásokat válasszuk szét. A tojások sárgáját keverjük ki 1 dl tejjel vagy 1 dl vízzel. A tojásfehérjét egy csipet sóval verjük nagyon kemény habbá.

3. Egy teáskanállal szaggassunk a kemény tojáshabból galuskákat a forró tejbe egyszerre csak annyit, amennyi kényelmesen elfér a lábasban. Elég, ha a tej forrásban van, nem kell zubogtatni. Ha kicsit megduzzadtak a galuskák, fordítsuk át mindegyiket, nagyjából egy perc alatt biztosan átfőnek. Szedjük ki az elkészült habgaluskákat habszedő kanállal egy tálba, majd szaggassunk a tejbe újabb adagokat, míg ki nem főztük az összes habgaluskát.

4. Öntsük a tejbe a tejes tojássárgákat, majd folyamatos keverés mellett hevítsük fel. Habverővel könnyen dolgozhatunk, érezni kell, hogy sűrűsödik a krém, de nem szabad felforrnia. Ha abbahagyjuk a keverést és egyet buggyan a krém, máris zárjuk el alatta a hőforrást. Kevergessük még kb. fél percig, vegyük ki belőle a vaníliarudakat, majd hűtsük ki. (Ha túlhevül a tojássárgája, kicsapódhat, amitől elveszíti a krém a selymességét.)

5. A kihűlt tojássárgás krémet öntsük a habgaluskákra, és tegyük az egészet a hűtőszekrénybe. Fontos, hogy hűtve tároljuk, mert szobahőmérsékleten könnyen romlanak a tojásos ételek. Hűtőszekrényben három napig is eltartható.

6. Önmagában is finom, de megszórhatjuk reszelt csokoládéval vagy adhatunk hozzá gyümölcsöt is.

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .