Petrezselymes burgonya, nem csak kora nyáron

Petrezselymes burgonya, petrezselymes újkrumpli, petrezselymes újburgonya

A petrezselymes burgonya kedvelt köret még azok körében is, akik a zöldfélékért nem nagyon rajonganak. Az elkészítését tekintve vannak a főzéspártiak és a sütéspártiak, ki így, ki úgy szereti jobban, de a valódi titok nem ebben rejlik.

Petrezselymes burgonya akár télen is készülhet, ha nyáron betárolunk a fagyasztóba némi aprított petrezselymet. A petrezselymes újburgonya egy teljesen más történet, ezt csak késő tavasszal és kora nyáron fogyaszthatjuk, s legyünk őszinték, ez az igazi. A zsenge, még könnyen romlásnak induló, „kaparós héjú” újburgonyák (minél kisebb, annál mennyeibb az íze) és a friss petrezselyem remek kombinációja teszi oly kedvelt kora nyári köretté.

Gyerekkoromban a közeli zöldségesnél a nagyon apró újburgonyákat megpucolva árusították. Volt burgonyahámozó gépük (ja, így könnyű), és célszerűbbnek (vagy inkább jó üzleti fogásnak) tűnt így eladni az apró gumókat. A háziasszonyok pedig vitték, mint a cukrot, hiszen ezek az ujjhegynyi méretű apró burgonyák utánozhatatlan ízűek voltak, s még a pucolással sem kellett bajlódni (mondjuk bele is őszültek volna).

Persze azóta sok víz lefolyt a Dunán, ráadásul a héjas burgonya lett a divat, viszont ennyire apró újburgonyákat azóta sem láttam. Nálunk a sült változat volt a nyerő, azóta sem ettem olyan finom petrezselymes újburgonyát.

Ettől eltekintve a főtt változat sokkal könnyebb, kalóriaszegényebb és egészségesebb, szóval mostanság már inkább ezt készítjük.

És különben is a petrezselyemben rejlik a nagy titok.

 

Petrezselymes burgonya hozzávalói

burgonya (lehetőleg újburgonya és minél kisebb gumójú)
jó nagy csokor friss petrezselyemlevél
olaj vagy más zsiradék a sütéshez (elhagyható)

 

Petrezselymes burgonya elkészítése

1. A burgonyák héját ízlés szerint eltávolítjuk. (Az újkrumpliról lekaparhatjuk késsel is, de durva szemű sóval vagy fémdörzsivel egyszerűbb dolgunk lesz, az öreg (téli) burgonyát zöldséghámozóval a legegyszerűbb meghámozni.)

2. A burgonyákat mérettől függően vágjuk fel, kb. 2×2 centis kockákra lesz szükségünk.

3. Főzve: tegyük egy nagyobb fazékba a burgonyakockákat, öntsük fel annyi hideg vízzel, hogy ellepje, adjunk hozzá sót, majd főzzük meg. (Vigyázzunk, mert felhabzik és könnyen kifut, emiatt célszerűbb fedő nélkül főzni.)
Sütve: hevítsünk olajat vagy más zsiradékot, és süssük meg benne a burgonyakockákat.

4. Amíg fő vagy sül a burgonya, mossuk meg és vágjuk apróra a petrezselymet.

5. A főtt vagy sült burgonyát csepegtessük le.

6. És most jön a titok. Egy nagyobb serpenyőben hevítsünk zsiradékot, adjuk hozzá a petrezselymet és erős lángon, folyamatosan kevergetve pirítsuk meg. (Vigyázzunk, nehogy megégjen vagy megbarnuljon, szép harsogó zöld színűnek kell lennie, és erőteljes petrezselyemillattal kell betöltenie a konyhát.)

7. Ekkor adjuk hozzá a burgonyát, és óvatosan keverjük át. Forrósítsuk össze az egészet, időnként keverjünk vagy rázzunk rajta egyet, majd tálalhatjuk is. Ha sült burgonyával készítettük, sózzuk meg.

 

Tipp

A sült változat friss kevert salátával finom vacsora vagy könnyű ebéd is lehet.

 

Jó étvágyat!

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .