Rögtön puha mézeskalács

rögtön puha mézeskalács, mindig puha mézeskalács, egyszerű mézeskalács sütése

Ez a rögtön puha mézeskalács a sütés után azonnal fogyasztható, nem kell napokig várni, amíg elég puha lesz ahhoz, hogy fogtörés nélkül falatozhassunk belőle.

Hosszú évek óta használom ezt a receptet minden karácsonykor. Ez volt életem első mézeskalácsa, és olyannyira bevált, hogy igazából csak az utóbbi egy-két évben kezdtem kísérletekbe újabb mézesek receptjeinek kipróbálásával.

Bár annyira finom, hogy vétek másra használni, mint megenni, de nálam már funkcionált karácsonyfadíszként, ablakdíszként (füzérbe fűzve, majd lelógatva) és gasztroajándékként is.

Ha mégsem fogyna el az ünnepek alatt vagy után, készítsünk belőle pohárkrémet, rétegezzük poharakba vaníliaöntettel vagy vaníliapudinggal, kiegészíthetjük ízlés szerinti gyümölcsökkel is.

Rögtön puha mézeskalács hozzávalói

80 dkg liszt
30 dkg (por)cukor
2 ek. mézeskalács fűszerkeverék
1 ek. szódabikarbóna
10 dkg margarin vagy vaj
4 db tojás
5 ek. méz

íróka habhoz
1 db tojásfehérje
25 dkg porcukor
3-4 csepp citromlé vagy 1-2 csepp ecet
1 ek. étkezési keményítő

Rögtön puha mézeskalács elkészítése

1. Keverjük össze egy nagyobb tálban a pornemű hozzávalókat, a lisztet, a cukrot, a szódabikarbónát, a fűszerkeveréket.

2. Morzsoljuk el a margarint a pornemű hozzávalókkal, majd adjuk hozzá a tojást és a mézet, és gyúrjuk egynemű tésztává.

3. Pihentessük a tésztát folpackba csomagolva fél órán keresztül hideg helyen, vagy akár egy egész éjszakára is a hűtőben maradhat.

4. A tésztát nyújtsuk ki 3-4 milliméter vastagságúra, és szúrjunk ki különféle formákat. Tegyük a kiszúrt mézeseket sütőpapírral bélelt tepsibe, majd 180 fokon (gázsütő 2. fokozat) süssük 5-8 percig. Ha már egyszínű a tészta felszíne, a közepén nincs sötétebb folt, biztosan megsültek a mézesek. Ne süssük túl, ne égessük meg.

5. Az íróka habhoz szitáljuk át a porcukrot és az étkezési keményítőt, a tojásfehérjéből vegyük ki az esetleges darabosabb részeket. Tegyük a tojásfehérjét, a porcukrot és a keményítőt egy keverőtálba, elektromos habverővel kezdjük el óvatosan keverni, majd adjuk hozzá a citromlevet és ecetet is, végül közepes fokozaton addig keverjük a masszát, amíg elég kemény lesz ahhoz, hogy ne folyjon le a habverő karjáról. Ízlés szerint 1-2 csepp ételfestékkel is színezhetjük a mázat.

6. A kihűlt mézeseket ezzel a habbal díszítjük. Lekenhetjük egy ecset segítségével a mézesek felületét, vagy habzsákba, tortadíszítő tollba is tölthetjük, és ennek segítségével különféle mintákat rajzolhatunk a mézesekre. (Habzsák és tortadíszítő toll hiányában egy nejlonzacskóba is tölthetjük, melynek egyik sarkára egy nagyon pici lyukat vágunk, és ezt használjuk írókaként. Egyszerre ne tegyünk túl nagy mennyiségű habot a zacskóba, hogy könnyebben tudjunk vele dolgozni.

Tipp

A mézeskalács tésztája akár 2-3 napig is eláll a hűtőszekrényben, így ha nagyobb adagot készítünk, akár több napon keresztül is folytathatjuk a sütögetést, amikor éppen kedvünk és időnk engedi.

Jól záródó (fém) dobozban sokáig friss marad.

 

Jó étvágyat és kellemes ünnepeket kívánok!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .