Tiramisu

tiramisu, tiramisú, sütés nélkül

Talán nem túlzás azt állítani, hogy az elmúlt bő húsz évben ez az édesség a képzeletbeli ételnépszerűségi listák helyezései között talán a legnagyobbat ugrotta felfelé. A tiramisu rövid idő alatt lett kicsik és nagyok kedvence. (A „nagyok” talán pluszban azért is kedvelik, mert sütés nélkül tudják az asztalra varázsolni ezt a csodát.)

Az évek alatt az olasz tiramisú nevének több fordítása is elterjedt. A csábíts el, a varázsolj el és a dobj fel mindegyike ugyanazt az érzést közvetíti, amit első alkalommal érzünk, amikor a szánkban kellemesen elolvad ez az ellenállhatatlan édesség.

Mindenkinek ajánlom a kipróbálását, aki még nem tette, azoknak is, akik nem kedvelik a kávés édességeket (én is ezt a csapatot erősítem), mert az ízek összhangjából egyáltalán nem tör elő a kávé, hogy aztán minden egyéb ízt maga alá gyűrjön.

Az autentikus recepthez mascarpone dukál. Ám már akkor hatalmas kedvenc lett ez az édesség országunkban, amikor a mascarponénak még se híre, se hamva nem volt, így aztán mindenféle helyettesítő megoldások születtek. Egy olasz ismerősöm szerint a magyar natúr sajtkrémből készül a világ legfinomabb tiramisuja. (Ő már csak tudja.)
A mascarpone kiválóan helyettesíthető túró és natúr sajtkrém vagy natúr vajkrém keverékével, sőt túró helyett natúr ordával is készülhet, így még finomabb. Van, aki jól felvert tejszínnel készíti.

A bele kerülő alkohol eredetileg Amaretto, ami egy olasz mandulalikőr, de kávélikőrrel, capuccino likőrrel, whisky-vel és akár Baileys-zel is helyettesíthető. (Ez utóbbit véteknek találnám süteménybe keverni, de a házilag előállított és lényegesen olcsóbb változat ilyetén felhasználása mellett talán szemet lehet hunyni.)

A kávé lehet főzött és vízben oldódó kávé is, az aromája különösebben nem fog érződni a kész desszertben.

Ha gyermekek is kapnak belőle, használjunk az alkohol helyett aromát (bár általában ezekben is van némi alkohol, de jóval kisebb mennyiség), illetve koffeinmentes kávéval készítsük a tiramisut.

 

Tiramisu hozzávalói

1 nagy csomag babapiskóta
3-4 adag feketekávé
4 ek. mandulalikőr, kávélikőr vagy egyéb (lásd fent)
50 dkg mascarpone
(vagy mascarpone helyett: 25 dkg tehéntúró (vagy orda) és
25 dkg natúr tejszínkrémsajt vagy natúr vajkrém)
3 ek. cukor
1 ek. vaníliás cukor

cukrozatlan kakaópor a szóráshoz

Tiramisu elkészítése

1. Lefőzzük vagy a vízben oldódó kávéból elkészítjük a kávét. Készítsünk elő egy szögletes tálat. Az jénai tálam 17×28 cm-es, ebbe két réteget tudok letenni a fenti hozzávalókból.

2. A mascarponét egy nagyobb tálba borítjuk. (Mascarpone hiányában az összetört vagy átpasszírozott túrót vagy ordát a krémsajttal vagy vajkrémmel egy nagyobb tálban jól összekeverjük.)

3. A mascarponéhoz vagy a túrós/ordás keverékhez adjuk a kétféle cukrot, a likőr felét és kb. egy adag kávét, majd jól összekeverjük.

4. Egy tányérba öntjük a maradék kb. 3 adag kávét és a likőr másik felét. A babapiskótákat egyenként megforgatjuk a kávéban, majd egy nagyobb szögletes tál aljára rétegezzük szépen egymás mellé. (Ha a tál mérete úgy kívánja, félbe is törhetjük a piskóták egy részét.)

5. Ha az első réteg piskóta már befedi a tál alját, kenjük rá a krém felét. A krémre ismét rétegezzünk kávéba forgatott piskótákat. A maradék likőrös kávét adjuk a krém másik feléhez, keverjük jól el, majd kenjük rá a második réteg piskótára.

6. Tálalásig tegyük hűtőbe. Tálalás előtt szórjuk meg cukrozatlan kakaóporral. Kisebb kockákra vagy téglalapokra vágva tálaljuk.

 

Tipp

A tiramisut tortaként is elkészíthetjük. Ehhez süssünk egy piskótát kerek tortaformában, majd kenjük meg a krémmel, végül díszítsük a tortát. Másik módon készülhet szintén babapiskótával, de kerek tortaformába rétegezzük a piskótákat és a krémet.

 

Jó étvágyat!

 

Mentés

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .