Besamel, fehér mártás többféle ízesítéssel

Besamel mártás, besamelmártás

A besamel (béchamel) készítésétől sokan félnek, pedig egy egyszerű trükk bevetésével biztosan csomómenetes lesz.


Zöldséges, tésztás és csirkés vagy halas ételekhez különösen jól illik, változatos a felhasználhatósága, egy egyszerűbb fogást is ínyencebbé varázsolhatunk segítségével, így érdemes megtanulni elkészítését.

Ez a mártás valójában nem más, mint egy tejjel felengedett világos színű vajas rántás (ettől fehér). De akkor sincs ok az aggodalomra, ha a rántáskészítés nem az erősségünk, mert itt jön a trükk. A csomómentesség, így a szép sima mártás titka, hogy a felengedéshez használt folyadékot felforrósítjuk és ha nem is forrón, de nagyon-nagyon melegen és egyszerre adjuk a vajas-lisztes keverékhez folyamatos keverés mellett, majd további folyamatos keverés mellett főzzük fel.

Az eredeti recept szerint a felöntés csak tejjel történik, de a vizes-tejes felöntéssel könnyebb (és némileg kalóriaszegényebb) lesz a mártás, élvezeti értéke mégsem csökken.

Besamel hozzávalói

3 dkg vaj
4 dkg finomliszt
2,5 dl alaplé vagy víz
2,5 dl tej
ételízesítő (lehetőleg házi vagy bio)
só, bors
szerecsendió (elhagyható)

Besamel elkészítése

1.    Forrósítsuk fel az alaplevet, vagy forraljunk vizet, amelyhez ételízesítőt és sót adunk (sós ételízesítő esetén nem kell pluszban sózni). Forrósítsuk fel a tejet is. Öntsük össze a két folyadékot.

2.     A besamelhez a vajat felhevítjük, beleszórjuk a lisztet, szalmasárgára pirítjuk (ne hagyjuk, hogy megbarnuljon), majd felöntjük a jó meleg tejes folyadékkal. Egyszerre öntjük bele az egészet, majd folyamatosan kevergetjük, így biztosan csomómentes lesz. (Ehhez a művelethez a habverő a legalkalmasabb eszköz, de fakanállal is keverhetjük, a lényeg a keverés.) Felforraljuk, forrástól számítva egy-két percig főzzük. Sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük.

Tojásos besamel halakhoz

Az elkészült alapmártást húzzuk le a tűzről, és folyamatos kevergetés mellett adjuk hozzá két tojás sárgáját. Szép színt és finom ízt ad a tojás sárgája a mártásnak. (A mártás elkészítése előtt készítsük el a tojássárgákat, hogy már csak a mártáshoz kelljen adni, és rögtön keverjük el alaposan, mert a forró mártástól könnyen megfő és darabossá válhat.)

Jól illik párolt vagy sült halhoz.

Sajtos besamel tésztákhoz

A mártást fele mennyiségű liszttel készítsük, s az elkészült mártáshoz adjunk 10 dkg reszelt sajtot, majd kevergessük, amíg elolvad és besűríti a mártást.

Kiváló például spenótos lasagne-hoz, de főtt tésztával összekeverve is tálalhatjuk egyszerű fogásként.

Mustáros besamel húsos és burgonyás ételekhez

A mártáshoz adjunk 2 teáskanálnyi mustárt, majd ezt követően fűszerezzük a sóval, borssal, szerecsendióval, ha szükséges.

Jól illik például burgonyás és húsos ételekhez. A megszokott rakott krumplit is feldobhatjuk vele.

Zöldfűszeres besamel zöldségekhez

Ennél a besamelváltozatnál az alaplé vagy az ételízesítős víz helyett sima vizet vagy csak tejet használjunk. Lehetőleg friss és apróra vágott zöldfűszereket adjunk a mártáshoz a főzés legvégén. Szárított zöldfűszerek használatakor ezeket adjuk a tejes folyadékhoz a felöntés előtt.

Párolt vagy sült zöldségekkel készült ételek, zöldséges tészták kiváló ízesítője lehet.

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .