Burgonyapüré vagy krumplipüré, bárhogy is nevezzük az egyik legkedveltebb köretet. A tökéletes burgonyapüré titka pedig mindössze két hozzávaló és az elkészítés technikája.
Valószínűleg mindenki kóstolta már tökéletes és vállalhatatlan formában egyaránt A tökéletes burgonyapüré krémes, habos, lágy, egyszóval mennyei. A legfontosabb hozzávalói pedig – a krumplin kívül – a levegő és a zsiradék, ami például diétázóknak rossz hír, legalábbis ami a második hozzávalót illeti. (Ketogén diétánál persze nem lenne probléma, ott viszont a burgonya nem opció.)
A levegő talán meglepő, de a sok-sok apró légbuboréktól válik habosan könnyeddé a végeredmény, a levegőt pedig a kézi vagy gépi habosítással tudjuk a pürébe juttatni.
Akár tudomásul vesszük, akár nem, az ételek egyik legfontosabb ízesítője a zsiradék. Sajnos minél zsírosabb valami, annál finomabb. Többek között a zsiradékokban egész másképp oldódnak ki az ízanyagok, mint a vízben, és persze az aromaanyagokat is jobban magukba zárják. Ezért aztán bármilyen próbálkozásunk a diétásabb elkészítés irányába szinte minden étel esetén az íz (esetleg az állag) rovására megy.
Azt már talán mondanom sem kell, hogy a különféle porokból készülő burgonyapürék igen messze állnak a tökéletestől, ezekkel próbálkozni sem érdemes. Ráadásul valódi hozzávalókból sem bűvészmutatvány az elkészítése.
Tökéletes burgonyapüré hozzávalói
- 1 kg burgonya
- ½ liter legalább 2,8%-os tej (burgonya fajtájától függően lehet több vagy kevesebb is)
- 5 dkg vaj (esetleg margarin)
- só
- szerecsendió, őrölt bors (elhagyható)
Tökéletes burgonyapüré elkészítése
- A burgonyát meghámozzuk és kis kockákra vágjuk. (Minél kisebb kockákra vágjuk, annál gyorsabban megfő.)
- A burgonyát egy fazékba tesszük, felöntjük annyi vízzel, ami éppen ellepi, és legalább 2 ek. sót adunk hozzá. (A burgonya szereti a sót, ráadásul a sós vizet le is fogjuk önteni róla.) Ha felforrt, leszedjük a keletkező habot.
- Amíg fő a burgonya, a tejet is felforraljuk.
- Ha megfőtt a burgonya (ezt egy beleszúrt hegyes kés segítségével könnyen ellenőrizhetjük), leöntjük róla a vizet. Egy kevés vizet félretehetünk az esetleges későbbi hígításhoz.
- A burgonyát még forrón áttörjük burgonyanyomón, esetleg szitán, hogy teljesen krémes állagú legyen, majd hozzáöntjük a forró tejet, hozzáadjuk a vajat, a fűszereket, és erőteljes mozdulatokkal krémesre, habosra keverjük. Közben megkóstoljuk, ha szükséges adjunk hozzá még egy kis sót. Ha nagyon sűrűnek tűnik, hígítsuk, lazítsuk még egy kis tejjel vagy a félretett főzővízzel.
Tippek
A szitán való áttörést megspórolhatjuk, ha robotgéppel, merülőmixerrel vagy kézi habverővel keverjük krémesre.
A kézi keveréshez, habosításhoz használjunk nagyobb fakanalat vagy kézi burgonyatörőt.
A változatosság kedvéért sokféle ízesítéssel készülhet: finomra zúzott fokhagymával, apróra vágott petrezselyemmel vagy más zöldfűszerekkel.
Sárgarépával, karfiollal vagy más zöldségekkel együtt főzve, majd együtt pürésítve, szintén különleges ízekkel és színekkel gazdagodhat a burgonyapüré.
Jó étvágyat!
További burgonyás recepteket itt találsz
Maradék burgonyapüréből készítsd el ezt vagy ezt a sokoldalúan felhasználható tésztát