Vadas zsemlegombóccal

vadas zsemlegombóccal, vadas marha, vadas marhaszelet,

A vadas zsemlegombóccal macerásnak tűnik, mégis viszonylag gyorsan elkészíthető, különleges és finom étel. Ha előző nap kicsit előkészítjük, akár munka után is könnyedén tálalhatjuk vacsorára.

Igazából már gyerekkorom óta ez az egyik kedvenc ételem, és bár Anyukám legtöbbször makarónival tálalta, én szinte mindig zsemlegombócot készítek mellé. Valójában mindenhogy szeretem, tésztával, zsemlegombóccal, de még magában is, mert a vadas szósz az, amiért odavagyok. A hús kevésbé izgalmas kérdés számomra, de húsos ételről lévén szó, természetesen ez sem utolsó szempont.

Az étel nevéből sem nehéz kikövetkeztetni, hogy a vadas mártás eredetileg főként vadhúsokhoz dukált. Később a vadas marha vált népszerűvé, hiszen minőségében és ízében a marha áll talán a legközelebb a vadhúsokhoz, ám sokkal olcsóbb azoknál. Az idő múlásával, mint oly sok más esetben, ez az étel is önálló életre kelt, és sokan sokféle húsból készítik. Ami engem illet, leggyakrabban pulykamellet, esetleg pulykacombot használok hozzá, de amikor nyulakat tartottunk, gyakran készítettem nyúlcombból vagy nyúlgerincből is. Ízlés szerint akár sertéshúsból is készíthető, a hús fajtája legfeljebb a főzési időt befolyásolja, az elkészítés menetét nem.

Vadas zsemlegombóccal hozzávalói

kb. 60 dkg hús (vad, marha, pulyka, nyúl, sertés ízlés szerint)
0,6 kg sárgarépa
0,4 kg fehérrépa (petrezselyemgyökér)
kis ökölnyi zellergumó
10 szem egész bors

6-8 db nagy babérlevél
1-2 ek. cukor
1 ek. mustár
1 kis pohár tejföl
1 púpos ek. liszt

a zsemlegombóchoz
3 zsemle vagy 3 kisebb szelet kenyér
1 tojás

liszt, amennyit felvesz

Vadas zsemlegombóccal elkészítése

1. Tisztítsuk meg a répákat és a zellert, majd a répákat vágjuk kb. ujjnyi hasábokra, a zellert vastagabb szeletekre.

2. A húst tegyük egy fazék vagy kuktafazék aljára, fektessük a tetejére a répákat és a zellert, adjuk hozzá a szemes borsot, sózzuk, tegyünk bele 2-3 babérlevelet, öntsünk rá vizet (nem kell, hogy teljesen ellepje), majd főzzük puhára a húst és a zöldségeket.

3. Amíg főnek a zöldségek, készítsük el a zsemlegombócot. Tegyünk fel forrni egy nagy fazék vizet. A zsemléket vágjuk szeletekre, és pirítsuk meg kenyérpirítóban, száraz serpenyőben vagy sütőben, nem baj, ha barnábbak lesznek, de ne égessük meg. A tojást keverjük el 2 mokkáskanál sóval és 4 deci vízzel. A megpirult zsemle- vagy kenyérszeleteket vágjuk vagy tördeljük pici kockákra, és adjuk a tojásos, sós vízhez, majd dolgozzunk hozzá annyi lisztet, hogy formázható, de ne túl kemény masszát kapjunk. Ha már lobogva forr a víz, óvatosan adjunk hozzá 1-2 teáskanálnyi sót, majd nedves kézzel formázzunk gombócokat a masszából, és tegyük a vízbe. 10-15 percig főzzük a gombócokat, közben időnként forgassuk át őket, hogy jól átfőhessenek, majd vegyük ki a forró vízből, és jól csöpögtessük le.

4. A megfőtt zöldségeket kevés húslével pürésítjük turmixgépben, konyhai aprítóban vagy merülőmixerrel, esetleg burgonyanyomón átnyomjuk. Nem baj, ha néhány borsszem is pürésítve lesz, a babérleveleket azonban dobjuk ki. A húst tegyük egy tálra, és hagyjuk hűlni.

5. Az összeturmixolt zöldségeket öntsük egy lábasba, a tejfölt keverjük el a liszttel, adjuk a pürésített zöldségekhez a cukorral és a mustárral együtt, tegyünk még hozzá 4-5 babérlevelet, és forraljuk jól át a vadas mártást. Folyamatosan kevergessük, mert a forró szósz szeret szétspriccelni. Óvatosan kóstoljuk meg, ha szükséges, adjunk még hozzá mustárt vagy kevés cukrot, esetleg egy pici sót.

6. A húst szeleteljük fel, esetleg szedjük le a csontokról, attól függően, hogy milyen húst használtunk.

7. A húst a szósszal és zsemlegombóccal (vagy főtt tésztával) tálaljuk.

Maradékmentés

Az esetlegesen megmaradt főzőlevet alaplé gyanánt is használhatjuk más ételekhez, és akár le is fagyaszthatjuk későbbi felhasználásra.

 

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .