Aranygaluska sodóval

aranygaluska

Aki egyszer kóstolta az aranygaluska édesen diós puha darabkáit, valószínűleg szívébe zárja ezt a finomságot. A pihe-puha tésztadarabokat vaníliaöntet vagy borsodó egészíti ki, hogy még teljesebbé tegye az élményt.

Gyermekkorom legkedvencebb süteménye, amit csak és kizárólag Nagymamám bátyjáéknál volt alkalmam élvezni, ugyanis egyedül Lujzi néni kényeztette a családot ilyen finomsággal.

Már felnőtt voltam, amikor nem kis közcsodálatnak örvendtem a munkahelyi étkezdében, ahol a levesből és aranygaluskából álló menü – némi protekciónak köszönhetően – számomra két tányér aranygaluskává változott.

Ilyen előzmények után szégyenteljesen ritkán készítem ezt a finomságot, aminek egyetlen oka van, hogy a dió saját termés, tehát magamnak kell megpucolni, ami viszont roppant időigényessé varázsolja ennek az egyébként egyáltalán nem bonyolult süteménynek az elkészítését.

Aranygaluska hozzávalói

50 dkg rétesliszt
3 dl tej
5 dkg vaj vagy margarin
10 dkg cukor
2 tojás sárgája
1 csomag vaníliás cukor
2 dkg friss élesztő

a rétegzéshez
vaj (kb. 5-6 dkg)
cukrozott darált dió (kb. 15 dkg dió és 15-20 dkg cukor)

Aranygaluska elkészítése

1. A tejet meglangyosítjuk, hozzáadjuk az élesztőt és egy evőkanálnyi cukrot, majd meleg helyre félretesszük felfutni.

2. Közben a lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a tojások sárgáját, az olvasztott vajat, a maradék cukrot és a vaníliás cukrot. Ha felhabosodott az élesztős tej, azt is hozzáöntjük a liszthez.

3. A hozzávalókat addig dagasztjuk, amíg elválik az edény falától és a kezünktől is, illetve szép sima tésztát kapunk. (Minél tovább dagasztjuk, annál jobb minőségű lesz a tészta.)

4. A tésztát letakarva, meleg helyen kb. fél óra alatt nagyjából duplájára kelesztjük.

5. A megkelt tésztát nyújtódeszkára tesszük, nagyjából ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, majd kétujjnyi szalagokat vágunk belőle, ezeket pedig ujjnyi darabokra vagdossuk. Így kb. ujjnyi vastagságú és 2-3 cm hosszúságú tésztadarabokat, galuskákat kapunk.

6. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, majd egy réteg galuskát teszünk az aljára. Nem baj, ha nem érnek össze a tésztadarabok, sőt jobb is. A tésztadarabokat kenegessük meg olvasztott vajjal, majd szórjuk meg bőségesen cukrozott dióval. Jöhet rá még egy réteg galuska, majd ismét vajas kenés és diószórás következik, és mindezt addig folytatjuk, amíg el nem fogy az összes tésztadarabkánk. Vannak, akik cukros dióval, én inkább tésztadarabokkal zárom a rétegezést, ennek egyszerű oka van, nem szeretném, ha véletlenül megégne a cukros dió a sütemény tetején.

7. A rétegezés után még egy kelesztés következik. Takarjuk le a tepsit konyharuhával, és kb. fél órán keresztül hagyjuk megkelni a süteményt. Közben melegítsük elő a sütőt, majd süssük meg gázsütő 4-es fokozatán (200 fokon). Kb. egy óra alatt készül el.

8. Közben készítsünk vaníliaöntetet, és a megsült aranygaluskát ezzel a vaníliaöntettel tálaljuk.

Borsodó 

Vannak, akik számára az aranygaluska tökéletes kiegészítője nem lehet más, csakis a borsodó.

Borsodó hozzávalói

2 tojás
10 dkg cukor
1 csapott ek. finomliszt
0,5 liter fehérbor
kevés citromlé (elhagyható)

Borsodó elkészítése

A tojásokat a cukorral, a liszttel és a citromlével egy kisebb lábosban habverő segítségével krémesre keverjük. Felöntjük a borral, és folytonos keverés közben lassú tűzön besűrítjük. Nem szabad forrnia, mert kicsapódhat a tojás, és élvezhetetlenné válik a sodó, de alaposan fel kell hevíteni, hogy kellőképpen besűrűsödjön. Hűtsük ki, közben néha keverjük meg.

 

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .