Cukkinikrémleves

A cukkinikrémleves egy újabb finomság a krémlevesek rajongóinak, és egy újabb lehetőség a cukkinitermés felhasználására a kiskerttulajdonosoknak.

A krémleves mindig nagyon jó választás, ha gyorsan szeretnénk egy finom, melengető levest készíteni. Nyáron akár langyosan is tálalhatjuk könnyű ebéd vagy vacsora gyanánt. Sokféle krémlevest készítek, mert én magam is rajongója vagyok ezeknek.

Ezt a receptet unokatestvéremtől tanultam, aki rajong az egyszerűen elkészíthető, ugyanakkor különleges és tápláló ételekért. Korábban még sosem jutott eszembe cukkiniből krémlevest készíteni. Pedig miért ne?

A boltokban kapható salátacukkinik esetében egyértelmű, hogy teljes egészében felhasználhatjuk ezeket, de a kiskertekben termesztett cukkinik esetén fontos megjegyezni, hogy még zsenge cukkiniből készítsük a levest, amelynek nem fejlődtek ki a magjai. Ha a héja még zsenge, de a benne lévő magok külső burka már elkezdett keményedni, inkább távolítsuk el a magos részt.

A receptben ételízesítőt is ajánlok, de nem a klasszikus ételízesítőkre gondolok. Manapság már elég jó minőségű (olykor bio) ételízesítőket lehet kapni, némelyek sósak, némelyek sótlanok, de kizárólag szárított zöldségekből és fűszernövényekből készülnek. A legfontosabb, hogy nem tartalmaznak olyan adalékokat, mint például a nátrium-glutamát nevű ízfokozó. Ezt az ételízesítőt (pontosabban szárított zöldségek és fűszernövények keverékét) akár magunk is elkészíthetjük, így olcsóbb, és tényleg pontosan tudjuk, hogy mi van benne.

Cukkinikrémleves hozzávalói

1 közepes cukkini vagy két kisebb, ún. salátacukkini
2-3 db közepes méretű burgonya
1 dl főzőtejszín (elhagyható)
só, bors
őrölt szerecsendió
(sótlan bio) ételízesítő (vagy helyette alaplé)

Cukkinikrémleves elkészítése

1. A cukkini két végét vágjuk le, majd vágjuk fel kb. 3×3 centiméteres kockákra. (Nem kell meghámozni, hiszen zsenge a héja is, és nem kell szép kockákat vágni, úgyis össze fogjuk turmixolni.)

2. A burgonyákat tisztítsuk meg, és vágjuk apró, kb. 1×1 centiméteres kockákra, ezt sem kell szépen.

3. Egy fazékba tegyük bele a cukkinikockákat és a burgonyakockákat, engedjük fel annyi vízzel vagy alaplével, amennyi éppen ellepi (inkább kicsit kevesebb legyen, mint több). Ha alaplét használunk, már csak a sót, kevés borsot és kb. fél mokkáskanálnyi szerecsendiót adunk hozzá. Ha vizet használtunk a felengedéshez, 1-2 evőkanálnyi ételízesítőt (vagy szárított és nagyon apróra tört zöldségeket, esetleg 1 leveskockát).

4. A zöldségeket fedő alatt addig főzzük, míg megpuhulnak, majd turmixgépben vagy konyhai aprítóban összeturmixoljuk a főzőlével. (A főzőlét óvatosan adagoljuk hozzá, nehogy véletlenül túlhígítsuk a levest.) Turmixgép hiányában burgonyanyomón is átnyomhatjuk a zöldségeket, majd a főzőlével a szükséges mértékben felhígítjuk.

5. A turmixolt, illetve a szükséges mennyiségű főzőlével felhígított pépes zöldségeket egy fazékban visszatesszük a hőforrásra, alaposan elkeverjük benne a tejszínt, egyet még forralunk rajta.

Tipp a tálaláshoz

A tányérba szedett levest megszórhatjuk reszelt sajttal. Kínálhatunk hozzá pirított kenyérkockákat, pirítóst, grissinit.

Jó étvágyat!

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .