Félve írom le a pampuska nevet, mert ez többnyire fánkot takar, márpedig ez a pampuska nagyon nem fánk. A panírozáskor kimaradt tojás, liszt és zsemlemorzsa felhasználására viszont talán a legjobb megoldás. Igazi maradékmentő recept.
Jelenlegi lakóhelyemen a pampuska fánkot jelent, a férjem szerint viszont – aki ezen föld szülötte – ez az általam pampuskának hívott valami valójában domó. Jobb, ha itt nem is folytatom a nyelvi elemzést és a tájnyelv sokszínűségének bemutatását, mert ez nagyon messzire vinne.
Ha a neve nem is egyértelmű, az biztos, hogy egyszerű és gyors étel, ami köretként, főzelék feltétjeként vagy akár salátával kínálva is megállja a helyét.
Bár gyerekkoromban a panírozás végén megmaradt tojás, liszt és zsemlemorzsa keverékéből sütött tésztát hívtuk pampuskának, nem muszáj ahhoz panírozni, hogy pampuska kerüljön az asztalra.
Pampuska hozzávalói
1 tojás
kb. 2-3 evőkanál liszt
kb. 2-3 evőkanál zsemlemorzsa
kevés víz
sütéshez zsiradék
Pampuska elkészítése
1. Akár a panírozás végén készítjük, akár csak úgy önmagában, a tojáshoz öntsünk egy kevés vizet, 1 tojáshoz kb. 2 evőkanálnyit, majd adjunk hozzá nagyjából fele-fele arányban annyi lisztet és zsemlemorzsát, hogy egy ne túl lágy és ne is kemény tésztát kapjunk. Kanállal formázhatónak kell lennie. (Ha túl kemény a tészta, szinte kézzel gyúrható, akkor száraz, kemény és fujtós lesz a végeredmény, ha túl lágy, akkor nem tudjuk szépen megformázni.)
2. Forrósítsuk fel a tetszés szerinti zsiradékot, majd a szaggassunk bele evőkanállal kis halmokat. A sütést ne túl forró zsiradékban végezzünk, hogy kellően átsülhessen a tészta. Mindkét oldalukat süssük szép pirosra, majd csepegtessük le.
3. Ha amúgy is panírozott ételt készítünk, párhuzamosan is végezhetjük a sütést, nem szükséges a sütés végére hagyni a pampuskák elkészítését.
4. A megsült pampuskákat kínálhatjuk a panírozott ételek mellé köretként, de tálalhatjuk salátával vagy főzelék feltétjeként is.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.