Lebbencsleves

lebbencsleves

A lebbencsleves egy igazi ízig-vérig magyar leves, tartalmas és laktató. Bográcsban is tökéletesen elkészíthető, sőt talán még finomabb is, így a bográcsozáskor szokásos gulyásleves, bableves, pörkölt, paprikáskrumpli sorozatba is érdemes felvenni ezt az ízletes levest.

Gyermekkorom egyik kedvenc levese, bár gyerekként még hihetetlenül leveses voltam, és gyakorlatilag bármilyen levest imádtam, amiben tészta vagy galuska volt, de amennyire visszaemlékszem, a nagy tésztadarabok és a kellemes íz kombinációja ragadott meg igazán. Egyébként elég rossz evő voltam, ritkán álltam elő kérésekkel ezen a téren, viszont a családban a mai napig szállóige, amikor Anyukámat egyszer megkértem, hogy „Anyu, lebbents nekem egy kis lebbencslevest!”

Egy időben nagyon nehéz volt lebbencstésztát beszerezni, valahogy eltűnt a boltok polcairól, de ekkor sem estem kétségbe, az akkoriban már igen divatos (ám kétségkívül drágább) lasagne tésztával is kiválóan tudtam helyettesíteni. A nagyobb darab lebbencstésztát, illetve a lasagne tésztát is kisebb darabokra tördelve használjuk fel, bár én szeretem, ha néhány méretesebb tészta is kerül a levesbe.

Lebbencsleves hozzávalói

kb. 5-6 dkg füstölt szalonna
125 g lebbencstészta
2-3 kisebb szem burgonya
1 szál sárgarépa
1 kis fej vöröshagyma
1 szál fehérrépa (elhagyható)
1 kis darabka zeller (elhagyható)
só, őrölt bors
1 mk. őrölt kömény
1-2 kk. őrölt pirospaprika
friss petrezselyemzöld

Lebbencsleves elkészítése

1. Készítsünk elő mindent a leveshez. A nagyobb tésztadarabokat szükség esetén tördeljük kisebb darabokra. A vöröshagymát tisztítsuk meg, és vágjuk apró kockákra. A répákat és a zellert szintén tisztítsuk meg, és vágjuk karikákra. A burgonyát tisztítás után kockázzuk fel. A szalonnát vágjuk pici kockákra.

2. A szalonna zsírját a főzéshez használni kívánt lábosban süssük ki. Ha nagyon füstölne a zsír, fordítsuk a lábost az „élére”, hogy egy kisebb területre gyűljön össze a zsír és a szalonnadarabok, és így süssük ropogósra. A megsült szalonnapörcöt szedjük ki a zsírból, és csöpögtessük le, tegyük félre. Ha nagyon sok zsír sült volna ki a szalonnából, öntsünk le belőle egy keveset.

3. A visszamaradt zsírhoz adjuk a tésztát, majd elkezdjük pirítani. Kevergetve pirítjuk, vigyázzunk, hogy ne égjen meg, mert keserűvé teszi a levest. Ha a tészta már szép színt kapott, adjuk hozzá a hagymát is, esetleg a leöntött zsírból is visszaönthetünk hozzá valamennyit, és pirítsuk tovább addig, amíg a hagyma is jól megdinsztelődik. (A tésztát ízlés szerinti mértékben pirítsuk, ha szép világosbarna színt kapott, az már megfelelő lehet, de még jobb ha addig pirítjuk, amíg a tészta felszíne kicsit hólyagosodni kezd és sötétebb barna lesz, ettől a leves íze is intenzívebbé válik.) Ha esetleg égett tészta- vagy hagymadarabokat látnánk, távolítsuk el. (Fontos, hogy előbb a tésztát kezdjük pirítani, majd később adjuk hozzá a hagymát, mert a hagyma gyorsabban pirul, így előfordulhat, hogy már megég, amikor a tészta még sehol sem tart a pirulásban.)

4. Öntsük fel forró vízzel a tésztát, majd adjuk hozzá a pirospaprikát, keverjük meg, adjuk hozzá a burgonyát és a többi zöldséget, sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá az őrölt köményt is, és félrehúzott fedő alatt főzzük meg a levest. Szükség esetén pótoljuk a vizet, a tészta igen sokat felszív. Amikor minden megpuhult benne, gyakorlatilag el is készült. (A pirospaprikát hozzáadhatjuk a pirított tésztához is, ám csak folyamatos keverés mellett, és a felöntéshez használt vizet a kezünk ügyében tartva, mert a forró zsíron a pirospaprika egy pillanat alatt meg tud égni, amitől szintén keserű lehet a leves. Ezzel a módszerrel jobban kiadja a színét a paprika, de kizárólag gyors kezűeknek ajánlott.)

5. Kóstoljuk meg a levest, ha szükséges adjunk hozzá még sót, illetve fűszereket. A levest apróra vágott friss petrezselyemzölddel meghintve és a szalonnapörccel tálaljuk.

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .