Lecsós virsli tarhonyával télen-nyáron

lecsós virsli tarhonyával, lecsó, virsli, tarhonya

A lecsós virsli tarhonyával körítve kicsit különlegesebb, mint rizzsel. Nyáron friss paradicsomból és paprikából ugyanolyan finom, mint télen a befőzött lecsóból.


Mi általában télen készítjük ezt az ételt az üveges, saját befőzésű natúr lecsóval, a nyári nagy melegben a friss lecsót jobban kedveljük egy kis friss kenyérrel. Aki jobban kedveli a készre főzött változat eltevését, az ízesítéssel sem kell foglalkoznia a lecsós virsli elkészítésénél.

Lecsó, a legnyáriasabb magyar étel

Lecsós virsli tarhonyával hozzávalói

3-4 pár virsli

a lecsóhoz

1-2 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
kevés cukor (elhagyható)

őrölt pirospaprika
1 kg paprika
1 kg paradicsom
1 ek. olaj vagy más zsiradék

vagy ezek helyett üveges lecsó, illetve az ízesítőkből mindaz, ami nem található meg az üveges lecsóban

a tarhonyához

0,5 kg tarhonya
2-3 fej vöröshagyma
1-2 evőkanál olaj vagy más zsiradék

Lecsós virsli tarhonyával elkészítése

1.    Célszerű a főzést a tarhonyával kezdeni. Amíg fő a tarhonya, elkészíthetjük a lecsót is. Elsőként forraljunk vizet, ezzel fogjuk felönteni a tarhonyát. Tisztítsuk meg a hagymát, vágjuk negyedekbe. A tarhonyát kevés zsiradékon pirítsuk meg. Folyamatosan kevergessük, és nagyon résen kell lenni, mert egy pillanat alatt képes túlhevülni és megégni. Folyamatos keverés mellett minél sötétebbre próbáljuk pirítani, ettől lesz igazán jó íze. (Nyilván nem éri egyformán a hő a szemeket, ezért lesznek világosabbak és sötétebbek is. A cél, hogy minél több tésztaszem minél jobban megpiruljon anélkül, hogy megégnének.)

2.    A pirítás vége felé adjuk a hagymát is a tarhonyához, majd öntsük fel forró vízzel. A tészta mennyiségéhez képest nagyjából dupla mennyiségű vízre lesz szükség, de a vizet később is pótolhatjuk, ha úgy tűnik, hogy elfőtt, de a tészta még nem puhult meg, így inkább egy picit kevesebb vizet adjunk hozzá, mint túl sokat. Adjunk hozzá kb. 1,5 teáskanál sót is. Fedő alatt főzzük kis lángon, időnként óvatosan keverhetünk rajta egyet, és figyeljük a víz mennyiségét, illetve a tészta puhulását, óvatosan kóstoljuk meg, hogy elég sós-e. (Megjegyzés: gyakorlottabbak a pirulási folyamat felénél is hozzáadhatják a hagymát a tarhonyához, mert jobb ízt ad, ha minél tovább együtt pirul a tarhonyával, de a körülbelüli félidő megítéléséhez szükség van egy pici gyakorlatra.)

3.    Amíg fő a tarhonya, készítsük el a lecsót is, de figyeljük a tarhonyát is, nehogy leégjen.

4.    a. Frissen készített lecsóval: A paprikát és a paradicsomot megmossuk, kisebb (vagy ízlés szerinti) darabokra vágjuk, a hagymákat megtisztítjuk és kis kockákra vágjuk. A zsiradékon üvegesre pároljuk a vöröshagymát, hozzáadjuk a fokhagymát is, majd együtt továbbdinszteljük, amíg a fokhagyma illata felcsap. Rászórjuk a pirospaprikát, jól átkeverjük, majd kevéske vizet öntünk rá. Hozzáadjuk a paprikát, megsózzuk, és hagyjuk egy kicsit párolódni. Hozzáadjuk a paradicsomot is, majd együtt főzzük tovább. (Ha fedő alatt főzzük, több leve marad, fedő nélkül kevesebb. Attól függően tegyük rá a fedőt, hogy melyik változatot preferáljuk. Szükség esetén a vizet pótolni kell, nehogy leégjen a lecsó.)

b. Üveges lecsóval: Ha teljesen ízesített lecsót használunk, nincs dolgunk. Natúr lecsó esetén dinszteljük meg a hagymákat, adjuk hozzá a lecsót, a sót, a pirospaprikát, és forraljuk össze az egészet.

5.    A virslit karikázzuk fel, de ízlés szerint egyben is hagyhatjuk.

6.    Mielőtt teljesen elkészülne a lecsó, adjuk hozzá a virslit, hogy jól átmelegedjen és némileg átadja az ízét a lecsónak is. Közben kóstoljuk meg, hogy elég sós-e, illetve ha túl savanyú a lecsó, szükséges lehet egy pici cukorral tompítani a savanyú ízt.

7.    A virslis lecsót a tarhonyával körítve tálaljuk.

Jó étvágyat!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .